Foto: DELFI
Zolitūdes traģēdijas parlamentārās izmeklēšanas komisija pirmdien turpināja apspriest izmeklēšanas komisijas galaziņojumu, kā arī vērtēt deputātu iesniegtos priekšlikumus, liecina komisijas sēdes darba kārtība.

Tostarp viens no priekšlikumiem ir deputāta Artusa Kaimiņa (LRA) ierosinājums norādīt, ka par Zolitūdes traģēdiju un tās izraisītajām sekām politiski un morāli atbildīgs ir bijušais Ministru prezidents Valdis Dombrovskis (V), bijušie ekonomikas ministri Artis Kampars (V) un Daniels Pavļuts (Reformu partija), kā arī bijušie Ekonomikas ministrijas valsts sekretāri Anrijs Matīss un Juris Pūce. Šo amatpersonu laikā tika likvidēta Valsts būvinspekcija, min deputāts.

"Politiski dotie solījumi un apņemšanās netika pildītas, kā rezultātā būvniecības nozares nekontrolētā un nesakārtotā vide noveda pie Zolitūdes traģēdijas," norāda Kaimiņš.

Deputāts Ints Dālderis (V) rosina ziņojumu papildināt ar nodaļu par Rīgas pašvaldības atbildību, tostarp to, ka "Maximas" veikala celtniecības laikā Rīgas pilsētas pašvaldībā pastāvošā būvniecības uzraudzības sistēma bija neefektīva un nevajadzīgi sadrumstalota, kas, iespējams, ir novedis pie traģēdijas.

Deputāte Inguna Rībena (NA) piedāvā norādīt, ka Zolitūdes traģēdijas cēloņi pamatā ir morālas dabas. "Traģēdija notika apzinātas un oficiāli akceptētas cilvēku rīcības rezultātā bez jebkādas nepārvaramu dabas spēku, nekontrolējamu apstākļu vai riska faktoru ietekmes," min deputāte. Priekšlikumus iesnieguši arī citi deputāti.

Komisijas vadītājs Ringolds Balodis (NSL) portālam "Delfi" norādīja - lai arī darbs pie galaziņojuma pirmdien tiks noslēgts, visticamāk, parlamentārās izmeklēšanas komisijai būs vēl viena sēde. Viss atkarīgs no tā, cik plašas diskusijas raisīs deputātu priekšlikumi, uzsvēra Balodis.

Jau vēstīts, ka Zolitūdes traģēdijas izmeklēšanas komisijas galaziņojuma projektā vērsta uzmanība uz vairākām nepilnībām, tostarp par nenormālu nosaukta situācija, ka jaunajam būvniecības regulējumam nepieciešama virkne uzlabojumu.

Nepilnības atklātas arī būvmateriālu tirgus uzraudzībā un iepirkumu jomā, kur zemākās cenas principa dēļ tiek izslēgta iespēja iegūt kvalitatīvu rezultātu. Tāpat tiek rosināts arī piešķirt pašvaldībām tiesības atteikt ēku būvniecību ētisku apsvērumu dēļ, liecina komisijas galaziņojuma projekts.

Parlamentārās izmeklēšanas komisija par Latvijas valsts rīcību, izvērtējot 2013.gada 21.novembrī Zolitūdē notikušās traģēdijas cēloņus, un turpmākajām darbībām, kas veiktas normatīvo aktu un valsts pārvaldes un pašvaldību darbības sakārtošanā, lai nepieļautu līdzīgu traģēdiju atkārtošanos, kā arī par darbībām minētās traģēdijas seku novēršanā tika izveidota 2014. gada 11.novembrī uz vienu gadu.

Komisijas secinājumi un cita informācija pieejama mājaslapā zolitude.saeima.lv.

Aprīļa vidū prokuratūra tā dēvētajā Zolitūdes traģēdijas lietā sāka kriminālvajāšanu un uzrādīja apsūdzības astoņām personām.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!