Foto: LETA

Postījumus, kurus Baltijas valstīm nodarījis PSRS totalitārais okupācijas režīms, nekad nebūs iespējams pilnībā kompensēt, ceturtdien, parakstot Baltijas valstu tieslietu ministru kopīgo deklarāciju par PSRS okupācijas nodarīto zaudējumu aprēķināšanas un atgūšanas nepieciešamību, sacīja Latvijas tieslietu ministrs Dzintars Rasnačs.

TM informē, ka ceturtdien Baltijas valstu tieslietu ministri kopīgi parakstīja deklarāciju par PSRS okupācijas nodarīto zaudējumu aprēķināšanas un atgūšanas nepieciešamību. "Postījumus, kurus Baltijas valstīm nodarījis PSRS totalitārais okupācijas režīms, nekad nebūs iespējams pilnībā kompensēt. Tomēr kompensācija ir likumīga un obligāta gan tādēļ, lai atlīdzinātu nodarītās nelikumības, gan tādēļ, lai turpmāk garantētu valstu stabilitāti un drošību," parakstot deklarāciju, sacīja Rasnačs.

Savukārt Igaunijas tieslietu ministrs Urmass Reinsalu (Urmas Reinsalu ) savā uzrunā teica: "Ļoti atzinīgi novērtēju Latvijas un Lietuvas sasniegto PSRS okupācijas režīma zaudējumu aprēķināšanā. Arī Igaunijas valsts ir zaudējusi piekto daļu iedzīvotāju, kas mazai valstij ir liels zaudējums. Kopš okupācijas viena paaudze ir nomainījusi otru, kurai šobrīd ir pienākums cīnīties par nodarītajiem zaudējumiem," pauda Reinsalu.

Tieslietu ministrijā ceturtdien notiks starptautiska konference "Kāpēc jāaprēķina PSRS okupācijas radītie zaudējumi?", kuras laikā parakstīta Baltijas valstu tieslietu ministru kopīga deklarācija par PSRS okupācijas nodarīto zaudējumu aprēķināšanas un atgūšanas nepieciešamību.

Konferencē uzstājās arī Lietuvas Konstitucionālās tiesas prezidents Daiņus Žalims (Dainius Žalimas ), Latvijas Satversmes tiesas tiesnese Ineta Ziemele, Austrumeiropas politikas pētījumu centra valdes priekšsēdētājs Ainārs Lerhis un videouzrunā uzstājās Eiropas Parlamenta deputāte Inese Vaidere. Komisijas, kas aprēķina PSRS okupācijas zaudējumus, priekšsēdētājs Jānis Tomels informēja par komisijas līdz šim paveikto.

Starptautisko konferenci "Kāpēc jāaprēķina PSRS okupācijas radītie zaudējumi?" organizē Ministru kabineta izveidotā komisija PSRS totalitārā komunistiskā okupācijas režīma upuru skaita un masu kapu vietu noteikšanai, informācijas par represijām un masveida deportācijām apkopošanai un Latvijas valstij un tās iedzīvotājiem nodarīto zaudējumu aprēķināšanai sadarbībā ar TM.

Seko "Delfi" arī vai vai Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!