Foto: LETA

Lielbritānijas referenduma rezultāts ieviesīs ilgstošu neskaidrības periodu, portālam "Delfi" paredzēja Eiropas Parlamenta (EP) deputāts Krišjānis Kariņš (V). Arī EP deputāts Artis Pabriks portālam "Delfi" par Lielbritānijas referenduma rezultātiem pauž, ka "mēs visi esam zaudētāji".

"Lielbritānijas iedzīvotāju balsojums referendumā par izstāšanos no Eiropas Savienības ieviesīs ilgstošu neskaidrības periodu. Izstāšanās būs sarežģīts process, līdzīgi kā laulības šķiršana, kurā kopdzīvē pavadīti daudzi gadi," uzsvēra EP deputāts.

Kariņš skaidroja, ka neskatoties uz Lielbritānijas lēmumu un neskaidrības periodu par izstāšanās procesa gaitu, ir jāatceras, ka tikai turoties kopā varam pārvarēt visas grūtības. "Lai gan dažkārt Eiropas Savienība tiek vainota visās nedienās, tomēr ir skaidrs, ka tas ir mehānisms, kas kopš Otrā pasaules kara ir nodrošinājis mieru un cēlis labklājību Eiropā," uzsver Kariņš.

"Lielbritānijas iedzīvotāju lēmums par izstāšanās no Eiropas Savienības mums ir jārespektē, taču vienlaikus ir nopietni jādomā kā stiprināt Eiropas Savienību un uzrunāt skeptisko sabiedrības daļu arī citās valstīs," uzsvēra deputāts.

Savukārt partijas "Vienotība" valdes priekšsēdētājs Andris Piebalgs atgādināja, ka Latvijas prioritātes turpmākajā sarunu procesā būs Lielbritānijā ieceļojušo Latvijas valstspiederīgo tiesību un interešu ievērošana, kā arī savu ekonomikas interešu aizsardzība. Viņaprāt, nedrīkst pieļaut, ka pēc Lielbritānijas izstāšanas no Eiropas Savienības (ES) tiek diskriminēti mūsu valsts iedzīvotāji, kas legāli ieceļojuši un strādā Lielbritānijā, uzsvēra Piebalgs.

Vienlaikus politiķis skaidroja, ka Lielbritānija arī turpmāk paliks Latvijai nozīmīgs sabiedrotais un starptautiskais partneris.

Viens no ES nākotnei aktuāliem izaicinājumiem "Brexit" kontekstā ir jautājums par iespējamu "domino efektu" gadījumā, ja britu piemēram izvēlētos sakot arī citas ES dalībvalstis, norādīja Piebalgs.

Savukārt Eiropas Parlamenta deputāts Artis Pabriks par Lielbritānijas referenduma rezultātiem pauž, ka "mēs visi esam zaudētāji".

Lielbritānijas balsojums Apvienoto Karalisti ir uzvedis uz vienvirziena ceļa, kas to neatgriezeniski ved prom no jebkādas veselīgas turpmākas sadarbības un apdraud ne tikai pašus, bet arī pēckara izveidoto politisko stabilitāti un drošību visā mūsu kontinentā, paziņojumā norāda Pabriks.

Viņš uzsver, ka šī referenduma rezultāts ir piemērs tam, pie kā valsti var novest bezatbildīgs populisms un varas nespēja efektīvi rīkoties situācijā, kurā tiek izšķirts valsts un cilvēku liktenis. Tāpat tas ir apliecinājis, ka referendumā darbojas nevis racionāli, bet emocionāli argumenti. Ir sperts neatgriezenisks solis, kas ir satricinājis ES un pēckara Eiropas pamatus, kurus briti paši savulaik cēla, un uzvarētāji šajā situācijā nebūs nevienā no pusēm, norāda Pabriks.

Eiropas Parlamenta deputāts uzskata, ka šobrīd mums ir jāpievērš uzmanība tam, kā atrast efektīvāko un nesāpīgāko risinājumu, un jāgatavojas pārmaiņām, kas mūs skars ne tikai ģeopolitiskā mērogā, bet arī ekonomiski katru individuāli, it sevišķi mūsu tautiešus Lielbritānijā.

Samērā droši var apgalvot, ka tas būs nopietns sitiens pa Eiropas ekonomiku, kas tuvākajā laikā izpaudīsies nestabilitātē valūtas tirgos un pārmaiņās biznesa vidē, saka Pabriks. Tiks pārskatīts ES budžets, un varētu samazināties no tā izrietošo investīciju apjoms Latvijā. Jārēķinās, ka pieaugs no Lielbritānijas importēto un uz Lielbritāniju eksportēto preču cenas, jo tās saskarsies ar lielākām administratīvajām barjerām, turklāt izstāšanās ietekmēs arī kapitāla un cilvēku brīvu pārvietošanos ES vienotā tirgus ietvaros.

Nešaubīgi, ka tuvākajā laikā aktivizēsies ES pretinieki un populisti, kas centīsies sabiedrībā radušos mulsuma brīdi izmantot savā labā un aktualizēt līdzīgus soļus arī savās valstīs, pauž Pabriks. Lielbritānijas aiziešana vājinās savienību, un, skatoties nākotnes perspektīvā, ļoti iespējams, ka valstis, kuras šobrīd vēlas lielāku ietekmi svarīgu lēmumu pieņemšanā, varētu veikt līdzīgu gājienu. Tajā pašā laikā arī Lielbritānijā ar referendumu vēl nekas nav beidzies, jo aktualizēsies jautājums par atkārtotu Skotijas atdalīšanos no Apvienotās Karalistes, kas ir skaidri definējusi vēlmi palikt Eiropas Savienībā arī turpmāk, tāpat neskaidra ir Ziemeļīrijas nākotne.

Pabriks atgādina, ka neskatoties uz šī rīta rezultātiem, referendumam ir tikai rekomendējošs raksturs, līdz ar to valdībai ir tiesības to nepieņemt, taču šajā gadījumā tā būs politiska pašnāvība. Viņš uzskata, ka šī brīža valdībai savu varu vajadzētu zaudēt kā vienā, tā otrā gadījumā, jo referenduma rezultātu var uzskatīt par neuzticības balsojumu Deividam Kameronam, kurš lielā mērā ir atbildīgs par visu, kas Lielbritāniju noveda līdz "Brexit".

Vērojot šo situāciju no malas, rodas sajūtas, ka tas ir pēdējais trieciens savulaik varenajai britu impērijai, kuras diženums jau sāk līdzināties drumslām, uzsver Eiropas Parlamenta deputāts Artis Pabriks.

Jau vēstīts, ka par izstāšanos no ES nobalsojuši 52 % vēlētāju, kamēr par palikšanu – 48 %.

Reaģējot uz referenduma rezultātiem, britu mārciņas vērtība attiecībā pret ASV dolāru jau nokritusi līdz zemākajam līmenim kopš 1985. gada.

Seko "Delfi" arī vai vai Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!