Foto: LETA
Inčukalna gudrona dīķu sanācijas projekta iepirkuma konkursa norisi nedaudz sarežģī ārvalstu pretendentu grūtības izprast Latvijas iepirkumu konkursu prasības.

Valsts vides dienesta ģenerāldirektora vietniece Aina Stašāne pastāstīja, ka ir saņemta informācija no kandidātiem slēgtajā konkursā par inženieruzraudzību, kā arī ir pieprasīta un tiek gaidīta papildu informācija no kandidāta sarunu procedūrā par sanācijas darbiem.

Ņemot vērā, ka lielākā daļa pretendentu abās iepirkumu procedūrās ir ārvalstu komersanti, esot grūti panākt kandidātu izpratni par prasīto papildu informāciju, kā arī iesniegtās informācijas izvērtēšanu, kas nepieciešama, lai pārliecinātos par kandidātu atbilstību kvalifikācijas prasībām, atzina Stašāne.

Saskaņā ar pašreizējām prognozēm sarunu procedūrā par sanācijas darbiem iepirkuma komisija līdz septembrim būs pieņēmusi lēmumu par kandidātu atbilstību kvalifikācijas prasībām.

Jūlija beigās tapa zināms, ka dokumentus sarunu procedūras sākšanai iesnieguši trīs pretendenti. Uz projekta finansējumu vēlas pretendēt kāda beļģu kompānija, personu apvienība no Latvijas un uzņēmums "A.C.B." ar apakšnieku no Vācijas MUEG.

Jau ziņots, ka dažādu problēmu dēļ Inčukalna gudrona dīķu sanācijas darbi ir aizkavējušies. Darbu laikā atklājās, ka gudrona ķīmiskais sastāvs ir citāds nekā sākotnēji konstatētais, un tas apgrūtināja sanāciju un sadārdzināja projektu. Sākotnēji sanācijas projektam bija paredzēti 29 miljoni eiro, bet vēlāk projekts sadārdzinājās līdz 45,5 miljoniem eiro.

Līgums par sanācijas veikšanu tika noslēgts ar "Skonto būvi", taču aizvadītajā vasarā VVD līgumu ar "Skonto būvi" pārtrauca. Dienests nolēmis meklēt jaunu sanācijas darbu veicēju, kas turpinās un pabeigs vietas attīrīšanu. Savukārt "Skonto būve" pauda nostāju, ka līguma izbeigšana ir prettiesiska, un vērsās tiesā.

VVD februāra beigās izsludināja sarunu procedūru par Inčukalna gudrona dīķu sanācijas darbu veikšanu. Sarunu procedūras izsludināšanas tiesības var tikt izmantotas, ja iepirkuma priekšmets ir tādi pakalpojumi, kuru raksturs neļauj pietiekami precīzi paredzēt iepirkuma līguma izpildei nepieciešamās prasības, tādēļ nav iespējams izvēlēties atbilstošāko piedāvājumu atklātā vai slēgtā konkursā, skaidroja VVD. Tas nozīmē, ka nav iespējams izsludināt atklātu vai slēgtu konkursu, jo pastāv augsts risks saņemt tehnoloģiski neatbilstošus un ekonomiski nepamatotus piedāvājumus.

Projekts ir jāpabeidz šajā Eiropas Savienības fondu plānošanas periodā. Kā iepriekš atzina VVD ģenerāldirektore Inga Koļegova, projekta pabeigšana ir iespējama līdz 2022. gadam.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!