Fоtо: F64

Par 30 tūkstošiem ASV dolāru uzņemta filma par apsūdzēto bijušo muitas amatpersonu Vladimiru Vaškeviču, bet pašu filmas prezentāciju Eiropas Parlamentā (EP) uzņēmies deputāts Andrejs Mamikins, svētdien ziņo raidījums "Nekā Personīga".

Austrija ir atteikusies izdot Latvijai kukuļdošanā un liecinieku ietekmēšanā apsūdzēto Vaškeviču. Šādu ziņu augustā Ģenerālprokuratūra saņēmusi no kolēģiem Austrijā. Vaškeviča veselības stāvoklis neļaujot viņam ne stāties tiesas priekšā, ne arī uzklausīt izvirzīto apsūdzību.

Tikmēr Vaškeviča sieva Ināra Vilkaste turpina stāstīt, ka Latvijas valsts viņus nepamatoti vajā, vēsta NP. Šīs versijas popularizēšanā iesaistījies EP deputāts Andrejs Mamikins.

No tiesībsargiem bēguļojošais bijušais muitnieks Vladimirs Vaškevičs spēris soli tālāk savu tiesību aizsardzībai. Par viņa sāgu ir radīta filma, informē raidījums. Un ar šīs filmas prezentāciju nākamnedēļ EP nodarbosies deputāts Andrejs Mamikins.

Mamikins raidījumam saka, ka viņš neesot nekāds Vaškeviča aizstāvis. Pie viņa vērsies poļu režisors Andžejs Tarkovskis Kiliševskis ar lūgumu paradīt filmu "Neērtais Vaškevičs", viņam tas šķitis interesanti. Filma uzņemta pēc Vaškeviča sievas Ināras Vilkastes grāmatas ar tādu pašu nosaukumu.

Vilkastes grāmata izdota 2015. gadā. Tajā labie ir viņa pati un vīrs Vladimirs Vaškevičs, godīgs muitnieks, cīnītājs pret kontrabandu, vēsta NP. Sliktie - Ināras bijušais dzīvesbiedrs Raimonds Štālbergs un KNAB darbinieki. Daudz uzmanības grāmatā veltīts Jutai Strīķei un Jurim Jurašam. Vairākās lappuses stāsta, ka pie Štālberga atrasta Juraša vizītkarte. Sētas aizdomas, ka arī Vaškeviča spridzināšanā iesaistīti KNAB darbinieki. Pat Ilzes Jaunalksnes sarunas esot bijušais speciāli noklausītas, lai mestu ēnu uz Vladimiru Vaškeviču, informē raidījums.

Tas viss tik ļoti ieinteresējis mazpazīstamu poļu režisoru Andžeju Tarkovski Kiliševski, ka viņš pēc Vilkastes grāmatas motīviem uzņēmis filmu "Neērtais Vaškevičs".

"Es nolēmu to uzņemt šo filmu kā režisors, jo mani ieinteresēja šis stāsts par Ināru Vilkasti. Es viņu pazīstu jau vairākus gadus, viņa bieži brauca uz Poliju. Piedalījusies vairākās konferencēs, dažādos pasākumos. un viņas stāsts mani tik ļoti ieinteresēja, ka es nolēmu uzņemt filmu," raidījumam apgalvo poļu režisors.

Filmas budžets esot 30 tūkstoši dolāru. Izmaksas esot sedzis pats režisors, Vilkaste tikai apmaksājusi lidmašības biļetes uz Rīgu. Noprotams, ka pats režisors uz Rīgu nav braucis, tomēr zina stāstīt, ka Latvijā situācija ar cilvēktiesībām ir zem katras kritikas, vēsta NP. Filmas prezentāciju Briselē palīdzējusi noorganizēt Vilkaste. Filma pieteikta daudziem mazāk zināmiem kinofestivāliem, dažos jau saņēmusi balvas. Tas režisoram ir pirmais kino darbs, jo Polijā viņu vairāk pazīst kā modes apskatnieku.

Par vīra labo vārdu Vilkaste cīnās starptautiski, atgādina raidījums. Pirms četriem gadiem prezidenta Andra Bērziņa vizītes laikā Čikāgā Vaškevičiem izdevās panākt, ka ASV jurists Tomass Kanepa un senators Daniels Lipinskis vēršas pie ASV valsts sekretāres Hilarijas Klintones ar aicinājumu ASV pārskatīt, vai vajadzīgs atbalsts tādas valsts aizsardzībai, kas netaisīgi vēršas pret Vilkasti un Vaševiču.

Pirms pieciem gadiem Rīgu apmeklēja ASV lobistu grupa, kas vēlējās tikties ar premerministru Valdi Dombrovski un Saeimas Aizsardzības komisijas priekšsēdētāju Ainaru Latkovski.

Austrijā ir dibināta sabiedriska organizācija "Taisnīgumu Inārai". Un to vada bijušais Eiropas Padomes ģenerālsekretārs, austriešu politiķis Valters Švimmers. Bet Latvijā tas nav devis rezultātus. Vaškevičs ir apsūdzēts divos kriminālprocesos. Vienā par kukuļdošanu Muitas priekšniekam Tālim Kravalim, otrā par mēģinājumu piekukuļot kādu liecinieku, norāda NP. Lietas nevirzās, jo Vaškevičs no Latvijas ir pazudis. Te jau viņa nav piecus gadus kopš tiesa atbrīvoja no apcietinājuma pret 60 000 latu drošības naudu. Pēc tam Vaškevičs paziņoja, ka ārstējas klīnikā Vīnē. Nekā personīga noskaidroja, ka tur viņa nav. Latvija ir vērsusies Austrijas varasiestādēs ar lūgumu Vaškeviču izdot tiesāšanai, bet augustā prokuratūra saņēmusi kārtējo atteikumu, svētdien ziņo raidījums "Nekā Personīga".

Читайте нас там, где удобно: Facebook Telegram Instagram !