Foto: Shutterstock

Skolēnu skaita ziņā mazākajā Latvijas skolā - Priekuļu sākumskolā, kas atrodas Preiļu novada Prīkuļos, uz deviņiem skolēniem patlaban strādā 13 skolas darbinieki, svētdien vēstīja raidījums "LNT Ziņu TOP 10".

Skolā strādā septiņi pedagogi, viens pavārs, viens sētnieks, ir apkopēja, ir kurinātājs un lietvede, kā arī skolas direktore. Visiem jāmaksā algas un šie skaitļi kļūst pavisam dramatiski, ja veic vēl kādu citu salīdzinājumu - faktiskās izmaksas uz vienu audzēkni pilsētu skolās Latvijā variē ap 60 eiro mēnesī, bet Prīkuļos - 341 eiro mēnesī, norāda raidījums.

Skolēnu skaits ir piecas reizes mazāks, nekā valstī minimāli nepieciešams, un, ja ļautu izlemt Izglītības un zinātnes ministrijai (IZM), visticamāk, skola sen jau būtu slēgta, tomēr Preiļu novada dome turpina to saglabāt.

Priekuļu sākumskolas 1.klasē ir divi bērni, 2.klasē ir trīs, 3.klasē - arī trīs, bet 4.klasē - tikai viens skolēns. Viņiem visiem mācības notiek apvienotajās grupās. Pirmklasnieki sēž kopā ar 2.klases bērniem, 3.klases bērni mācās kopā ar vienīgo 4.klases skolēnu.

Raidījums norāda, ka gadu no gada bērnu skaits ciemā tik dramatiski samazinājies un citus pie sevis pārvilinājušas kaimiņu skolas, ka uz šo mācību gadu Prīkuļos nebūtu izdevies nokomplektēt 5. līdz 9.klasi. Tika atstāta tikai sākumskola. "Kad nolēma skolu reorganizēt, mums bija plānots lielāks bērnu skaits, bet, tā kā vecākie bērni – 7. un 8.klase – bija spiesti doties projām, tad arī mazākos savas māsas un brāļus ņēma līdzi," stāstīja Priekuļu sākumskolas direktore Ruta Rožāne.

Pavasarī, kad vēl īsti nebija skaidrs, vai šo skolu slēgs vai saglabās, 14 bērnu vecāki izlēma savas atvases no skolas izņemt un sūtīt tuvākajās lielajās skolās, līdz ar to direktorei nācās atlaist arī septiņas skolotājas. "Paldies Dievam, ka man nav jālemj, kur ir tā robeža, ar cik bērniem slēgsim skolu, jo aizslēgt jau vienmēr var. Nu mēs esam laikam mazi, pārāk mazi. Tā īstenībā ir naudas izšķērdēšana," atzīst direktore.

Skolas finansētājs – Preiļu novada dome – gan izvēlas ne tik skarbu raksturojumu.

Preiļu novada domes priekšsēdētāja Maruta Plivda atzinusi, ka tas ir smags slogs budžetam, taču atbildot uz jautājumu, vai tā ir saprātīga nodokļu naudas tērēšana, viņa norāda: viedokļi ir dažādi, bet pašvaldībai ir svarīgi skatīties, kā šajā vietā jūtas iedzīvotāji. "Šo skolu mēs noteikti uzturēsim tik ilgi, kamēr vecākiem būs interese, lai viņu bērniem sākumskolas izglītība būtu nodrošināta pēc iespējas tuvāk dzīvesvietai," norādīja domes priekšsēdētāja.

Un tieši vecāki arī bijuši tie, kuri izglāba Priekuļu skolu no slēgšanas. "Cilvēki ir sīksti, viņi nepadodas, viņi turas, tieši tāpat ir ar skolu. Mēs kā maza saujiņa turamies, cīnāmies, jo mums šī skola ir svarīga. Protams, ir sāpīgi, ka tik maza skola, bet ir labi tāpat," raidījuma sacījusi pirmklasnieka mamma Anita Sondore.

Raidījums norāda, ka Preiļu novads cenšas saglabāt Priekuļu sākumskolu, jo baidās, ka Prīkuļus var piemeklēt Aizkalnes ciema liktenis. Kad 2010. gadā Preiļu novada Aizkalnes skolu slēdza, no ciema strauji aizvākušās ģimenes ar bērniem. Taču Prīkules iedzīvotāji saka – nu jau arī te pamazām cilvēku balsis ielās pieklust.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!