Foto: DELFI

Valsts prezidents Raimonds Vējonis pēc tikšanās ar visiem 13. Saeimā ievēlētājiem politiskajiem spēkiem 26. novembrī nolēmis uzticēt valdības veidošanu partijas "KPV LV" līderim Aldim Gobzemam.

Valsts prezidents nule kā izvēlētajam valdības veidotājam Gobzemam tāpat kā viņa priekšgājējam Jaunās konservatīvās partijas (JKP) līderim Jānim Bordānam deva divas nedēļas, lai iezīmētu valdības aprises, panāktu Saeimas vairākuma atbalstu, kā arī iezīmētu iespējamo valdības sastāvu un prioritāri veicamos darbus. Ja Gobzemam tas neizdosies līdz 10. decembrim (ieskaitot), tad Vējonis savu nomināciju atsauks un aicinās citu Ministru prezidenta kandidātu veidot valdību.

Valsts pirmā amatpersona gan pauda cerību, ka "KPV LV" premjerministra amata kandidātam valdību izveidot izdosies. Viņš sagaida no Gobzema aktīvas konsultācijas, lai vienotu partijas atbalstam savai kandidatūrai Ministru prezidenta amatam.

Vējonis norādīja, ka politiskās partijas nogaidot, nevis aktīvi konsultējoties par iespējamo atbalstu vienam Ministru prezidenta kandidātam, rada riskus mūsu valsts turpmākajai attīstībai un izaugsmei.

Valsts prezidents sagaida no Gobzema aktīvas konsultācijas, lai vienotu partijas atbalstam savai kandidatūrai Ministru prezidenta amatam.

Gobzems pateicās Valsts prezidentam par viņam sniegto uzticību un apsolīja, ka visu savu atlikušo mūžu darīs visu, lai Latvija dzīvotu labklājībā. Kā viņa vadītās valdības prioritāti Gobzems minēja bērnus.

Pēc nominācijas saņemšanas Gobzems informēja, ka jau šodien tiks sasaukta "KPV LV" Saeimas frakcijas sēde, kurā tiks izlemta turpmākā valdības veidošanas sarunu norise. Jau tagad Gobzems varēja prognozēt, ka viņa valdības veidošanas process nebūs tik straujš kā Bordānam. Tāpat Gobzems informēja, ka partijas Saeimas frakcija jau iepriekš lēmusi, ka viņa nominācijas gadījumā valdību mēģinās veidot no labēji centriskām partijām.

"Attīstībai/Par!" premjerministra amata kandidāts Artis Pabriks pēc Vējoņa lēmuma apsveica Gobzemu ar nomināciju. Viņš pauda, ka Valsts prezidents ir izdarījis ļoti nopietnu izvēli un vienlaikus atklāja, ka Vējonis nav paskaidrojis argumentus par labu vienam vai otram kandidātam. Pabriks uzsvēra, ka līdz nominācijas brīdim iespējas abiem kandidātiem – viņam un Gobzemam – bijušas puse uz pusi.

Ziņots, ka Valsts prezidents pirmdien, 26. novembrī, tikās ar partijas "Saskaņa", partiju apvienības "Jaunā Vienotība", Zaļo un zemnieku savienības, Nacionālās apvienības "Visu Latvijai!" – "Tēvzemei un Brīvībai/LNNK" un Jaunās konservatīvās partijas (JKP) pārstāvjiem.

Vējonis tikās arī ar partiju apvienības "Attīstībai/Par!" un partijas "KPV LV" pārstāvjiem. Ar šiem pārstāvjiem prezidents tikās vienlaicīgi. Kopīgu tikšanos iepriekš pieprasīja gan "Attīstībai/Par!", gan "KPV LV", lai pārrunātu valdības procesa veidošanas gaitu un viestu skaidrību par Valsts prezidenta piektdienas rīta izteikumiem.

Jāatgādina, ka intervijā LNT raidījumam "900 sekundes" Vējonis piektdien sacīja, ka, ja valdības veidošanas sarunās iesaistītās partijas līdz pirmdienai, 26. novembrim, nespēs vienoties par vairākuma atbalstītu Ministru prezidenta amata kandidātu, tad otra iespēja tām vairs netiks dota.

"Protams, ka man ir plāns "B", kas partijām varētu nepatikt," sacīja Vējonis, uzsverot, ka pašreiz gan viņam neesot nekāda plāna par Saeimas atlaišanu. "Nē, es uz to pašlaik neiešu," sacīja prezidents, norādot, ka parlaments ir tikko sācis strādāt. Sīkāk par plānu "B" gan prezidents nevēlējās stāstīt, sakot, ka vēl cer uz to, ka partijas spēs vienoties un piedāvāt risinājumus.

Šie prezidenta izteikumi radīja politiķos neizpratni.

Vēstīts, ka arī otrdien, 20. novembrī, Vējonis tikās ar 13. Saeimā ievēlēto politisko spēku pārstāvjiem, taču vienlaicīgi. Pēc šīs tikšanās prezidents aicināja politiskās partijas turpināt meklēt kopsaucējus, kā arī atzīmēja, ka šobrīd partijām sarunas jāsāk no jauna, izskatot arī citus iespējamos kandidātus uz Ministru prezidenta amatu. Tikšanās sekoja pēc JKP līdera Jāņa Bordāna nominācijas Ministru prezidenta amatam atsaukšanas.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!