Foto: LETA

Nacionālā elektronisko plašsaziņas līdzekļu padome (NEPLP) kā VSIA "Latvijas Televīzija" (LTV) valsts kapitāla daļu turētāja vienbalsīgi pieņēmusi lēmumu izteikt neuzticību LTV valdes priekšsēdētājam Ivaram Beltem un valdes loceklim programmu attīstības jautājumos Sergejam Ņesterovam, portāls "Delfi" uzzināja padomē.

Lēmums stājas spēkā tā pieņemšanas brīdī – 28.decembrī.

NEPLP norāda, ka LTV 2017. un 2018.gadā nav nodrošinājusi stratēģisku attīstības projektu plānošanu un uzraudzību noteiktajos termiņos un budžeta rāmjos, kas rada risku, ka nodokļu maksātāju līdzekļi netiek izlietoti iespējami efektīvi sabiedrības interesēs.

2016. gadā valsts budžetā apstiprināja LTV nozīmīgu attīstības projektu – "Studijas režijas atjaunošana, vienota aparatūras kompleksa, kas apkalpos vairākus studiju paviljonus, izveide" divu gadu periodam piešķirot līdzekļus 1 000 050 eiro apmērā.

Saskaņā ar plānu 800 000 eiro bija jāiztērē līdz 2017. gada beigām, bet LTV apguva tikai nepilnus 175 000 eiro.

LTV apņēmās darbus paveikt līdz 2018. gada martam, kas nenotika. 2018. gadā LTV bija jāizlieto vēl 250 000 eiro un jānodod projekta 1. kārta ekspluatācijā līdz 17. decembrim. Plāns netika izpildīts.

Turklāt projekta īstenošanas gaitā tika konstatēts būtisks sadārdzinājums – nepilni 500 000 eiro. Lai projektu pabeigtu, LTV bija spiesta papildus ņemt kredītu pusmiljona eiro apmērā.

2018. gada maijā, pastāvot riskam, ka ziņu dienesta režijas komplekss jebkurā brīdī var pārstāt darboties, valdība augustā atbalstīja 414 137 eiro apmērā piešķīrumu no līdzekļiem neparedzētiem gadījumiem. LTV apņēmās projektu īstenot līdz gada beigām.

NEPLP konstatēja, ka iepirkums, kas saistīts ar instalāciju iegādi un uzstādīšanu, ir izsludināts vien 14. novembrī. Līdz ar to, paziņojot iepirkuma rezultātus 13. decembrī, plānotos darbus nav iespējams pabeigt laikā.

Ja līdzekļi neparedzētiem gadījumiem netiek apgūti līdz gada beigām, tie jāatmaksā atpakaļ valsts budžetā. Padome uzskata, ka šāda projekta plānošanas prakse neatbilst labas pārvaldības principiem Latvijas sabiedrības interesēs, kā arī apdraud sabiedriskā pasūtījuma realizāciju.

Veicot revīziju par LTV sadarbību ar trešajām pusēm, NEPLP konstatēja, ka LTV sniedz reklāmas pakalpojumus komerctirgum. Šī gada oktobrī Belte ir noslēdzis līgumu ar vismaz vienu Latvijas komerctelevīziju, padarot sabiedrisko mediju par reklāmas aģentūru, kas, izmantojot publiskos resursus, apkalpo komerctirgu.

Spēkā esošā stratēģija šādu komercpakalpojuma sniegšanu neparedz. Saskaņā ar Valsts kontroles ziņojumu "Vai sabiedriskā pasūtījuma plānošana un īstenošana ir organizēta mērķtiecīgi?" un Eiropas tiesību aktiem, šajā rīcībā ir saskatāmi šķērssubsidēšanas riski.

Izvērtējot kapitālsabiedrības sasniegtos rezultātus un valdes darbu 2017. gadā, NEPLP pieņēma lēmumu nepiešķirt prēmijas LTV valdes locekļiem.

Tomēr LTV valde nepiekrīt NEPLP lēmumam un pieprasa to atcelt.

Kopumā izmaksājamā summa, ieskaitot nodokļus, būtu nepilni 27 000 eiro.

NEPLP uzskata, ka valdes prēmēšana šobrīd neatbilst uzņēmuma interesēm, jo laikā, kad LTV pietrūkst finansējums satura projektiem un jau šogad tika samazinātas to tāmes, par prēmijās izmaksājamo summu iespējams radīt vienu cikla satura projektu.

LTV valdē darbu turpina valdes loceklis finanšu jautājumos Ivars Priede.

2019. gada 10. janvārī NEPLP izsludinās konkursu uz vakantajām sabiedriskā medija valdes locekļu vietām, bet nākamnedēļ iecels pagaidu valdes locekli.

LETA vēsta, ka Belte sabiedrisko mediju portālam "lsm.lv" sacījis, ka šādu lēmumu no NEPLP gaidīja nākamā gada sākumā, bet, ka tas notika šodien esot bijis pārsteigums.

Viņš uzsvēris, ka vislabākais, ko šajā situācijā varētu darīt ir pieprasīt neatkarīgas komisijas atzinumu, un pēc tam varētu secināt, vai ir kādas viņam inkriminētās lietas, vai tas ir bijis uzticības balsojums "tāpēc, ka acīmredzot divu cilvēku vietā valdē jābūt citiem". "Pēkšņi viņus interesē šis reklāmas līgums. Ļoti gribētu, lai kāds no malas izteiktu savu viedokli, un gribētu saprast, kā tieši šis līgums varēja kļūt par iemeslu neuzticības izteikšanai man personīgi," atzīmējis Belte.


Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!