Foto: LETA

Rīgas domes Pilsētas attīstības komiteja trešdien lēma apturēt Rīgas kanālmalas revitalizācijas projektu, noskaidroja aģentūra LETA.

Pilsētas attīstības departamenta īstenotais kanālmalas atjaunošanas projekts sastāv no diviem posmiem – Rīgas Centrāltirgus (RCT) kanālmalas infrastruktūras un publiskās ārtelpas sakārtošanas un RCT pazemes pagrabu pārbūve uzņēmējdarbības veicināšanai.

Kā deputātiem skaidroja Pilsētas attīstības departamenta pārstāve Oksana Dumpe, aprīlī saņemtie ekspertu atzinumi liecina par RCT piegādes zonas kanālmalas tehniskā stāvokļa pasliktināšanos. Proti, ir noticis iegruvums desmit metru garumā, visa kanālmalas atbalstsiena ir avārijas stāvoklī un ir nepieciešama tūlītēja krastmalas pārbūve, lai atjaunotu pienācīgu un neierobežotu preču piegādi tirgus paviljoniem.

Līdz ar situācijas pasliktināšanos objektā, departamenta ieskatā, var būtiski kavēties darbu veikšanas grafiks, kā arī var palielināties projektu izmaksas, jo pašreizējais būvdarbu iepirkuma uzvarētājs finanšu piedāvājumu iesniedza, ņemot vērā tehnisko dokumentāciju un tā brīža situāciju dabā, kas šobrīd ir mainījusies.

Departamenta pārstāve deputātiem pauda viedokli, ka abu projektu realizācija līdzšinējā veidolā vairs nav iespējama, jo nekavējoties ir jāveic atsevišķi pasākumi, tai skaitā tūlītēja Rīgas Centrāltirgus preču piegādes zonas kanālmalas atbalsta sienas pārbūve.

Tāpat, departamenta ieskatā, turpmāko projektu realizāciju vajadzētu nodrošināt no pašvaldības budžeta, sadalot projektu secīgās realizācijas kārtās, kas novērstu arī risku neiekļauties darbu termiņos.

Tomēr, lai nezaudētu projektiem paredzēto ES finansējumu, Dumpe norādīja, ka aptuveni 5,2 miljonus eiro ES fondu naudas, kas bija atvēlēta šiem projektiem, pašvaldība ir tiesīga novirzīt Skanstes teritorijas atjaunošanas projektam.

Šādā veidā pašvaldības līdzfinansējums Skanstes revitalizācijas projektā samazinātos no 66,75% līdz 54,40%.

Kā apstiprināja komitejas vadītājs Aleksejs Rosļikovs (S), komiteja atbalstīja finansējuma pārdalīšanu Skanstes teritorijas atjaunošanai, kā arī lēma apturēt RCT kanālmalas atjaunošanas projektu.

"Tuvākās nedēļas laikā ar RCT un Īpašuma departamentu vienosimies, kurš veiks tirgus teritorijā esošās atbalsta sienas avārijas stāvokļa novēršanu, jo darbi ir jāuzsāk nekavējoties. Tāpat tuvākajās nedēļās izlemsim, kura no domes institūcijām uzņemsies turpmāk vadīt šī vērienīgā projekta realizāciju," sacīja politiķis, skaidrojot, ka kanālmalas atjaunošanas projekts netiek atlikts, bet gan tikai apturēts.

Pēc viņa teiktā, pašvaldība šos vērienīgos darbus varētu sadalīt piecos vai sešos posmos, uz katru izsludinot atsevišķu iepirkumu un nosakot izmaksu griestus. Tas varētu pašvaldību pasargāt no nepamatota sadārdzinājuma rašanās, kā arī nodrošinātu veiksmīgāku projektu menedžmentu.

Kā ziņots, 10. aprīlī Rīgas domes Finanšu un administrācijas lietu komiteja lēma diviem atsevišķiem kanālmalas atjaunošanas projektiem piešķirt pašvaldības līdzfinansējumu 21,61 miljona eiro apmērā.

RCT pazemes pagrabu pārbūves projekta mērķis ir atjaunojot Centrāltirgus pagrabus, piegādes zonu un kanālmalu, radīt komersantiem un uzņēmējdarbībai labvēlīgu vidi, sekmējot ekonomisko aktivitāti un radot jaunas darba vietas tirgus teritorijā, kā arī piedāvāt iedzīvotājiem un viesiem kvalitatīvu un konkurētspējīgu produkciju un pakalpojumus.

Projekta laikā plānots veikt Zivju paviljona pagrabu atjaunošanu, Gaļas, Piena, Gastronomijas un Sakņu paviljonu savienojošo tuneļu un to inženierkomunikāciju atjaunošanu, paviljonu liftu un to priekštelpu atjaunošanu, kā arī ugunsdrošības sistēmas ierīkošanu un tehnoloģiskā aukstuma telpas ierīkošanu.

Līdztekus atjaunotajai teritorijai projekta rezultātā plānots radīt 30 jaunas darba vietas, kā arī nodrošināt privāto investīciju piesaisti viena miljona eiro apmērā.

Savukārt Centrāltirgu kanālmalas infrastruktūras un publiskās ārtelpas sakārtošanas projekta mērķis ir saglabāt, aizsargāt un attīstīt kultūrvēsturisko mantojumu - Centrāltirgus paviljona ansambli un tam piegulošo publisko ārtelpu, radot tajā jaunus pakalpojumus, tādējādi nodrošinot ilgtspējīgu attīstību, vietas potenciāla pilnvērtīgu izmantošanu un ekonomisko dzīvotspēju.

Mērķi plānots sasniegt radot labāku pieejamību un sakārtotāku vidi kultūrvēsturiskajai teritorijai, pārbūvējot tirgus kanālmalas/piegādes zonu un Centrāltirgus ielu posmā no Maskavas ielas līdz Prāgas ielai. Tāpat plānots, izvietojot pārbūvētajā teritorijā vēsturisko ekspozīciju, un izbūvējot kuģīšu piestātni Kārļa baseina kanālmalā, radīt iedzīvotājiem un pilsētas viesiem pieejamu kultūras un atpūtas telpu.

Ekspozīciju paredzēts izveidot interaktīvā veidā, kur katrs interesents varēs digitāli iepazīties ar Centrāltirgus vēsturi.

Abus projektus bija plānots īstenot laika posmā no šī gada 1. maija līdz 2022. gada 31. decembrim.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!