Фото: F64

Ceturtās nedēļas laikā, kopš Centrālā vēlēšanu komisija (CVK) reģistrēja pirmās divas iniciatīvas grupas parakstu vākšanai par 13. Saeimas atsaukšanas referenduma ierosināšanu, kopumā vietnē "latvija.lv" parakstījušies 42 598 vēlētāji, portāls "Delfi" noskaidroja piektdienas, 13. decembra, vakarā. Tas liecina, ka parakstu vākšanas temps jau otro nedēļu ir līdzīgs, sasniedzot tikai tūkstoti nedēļā.

Parakstu vākšanas trešajā nedēļā divām pirmajām iniciatīvām tika pievienota trešā no mediķu arodbiedrības, bet ceturtajā nedēļā, 13. decembrī, CVK reģistrēja vēl vienu inicatīvas grupu – politisko partiju apvienību "Jaunā Saskaņa".

Pirmās nedēļas laikā pēc tam, kad 15. novembrī sākās parakstu vākšana, pirmajās dienās ik dienu parakstījās vairāki tūkstoši vēlētāju un nedēļas laikā internetā tika savākti 36 485 paraksti. Otrajā nedēļā šis skaits pieauga līdz nedaudz vairāk nekā 40 000, tātad par četriem tūkstošiem nedēļā jeb deviņas reizes mazāk nekā pirmās nedēļas laikā.

Savukārt trešās nedēļas laikā vietnē "latvija.lv" savākto parakstu skaits palielinājies tikai par tūkstoti jeb četras reizes mazāk nekā otrajā nedēļā. Kopumā tas sasniedza 41 597. Turklāt tas notika, neraugoties uz to, ka 5. decembrī, CVK reģistrēja un pievienoja parakstu vākšanai arī Latvijas Veselības un sociālās aprūpes darbinieku arodbiedrības iniciatīvu. 3. decembrī, arī Saeimā opozīcijā esošās partijas "Saskaņa" valde nolēma, ka atbalstīs un aktīvi iesaistīsies parakstu vākšanā.

Lai tautas nobalsošana notiktu, nepieciešams savākt 154 865 vēlētāju parakstus.

Jau ziņots, ka piektdien, 13. decembrī, CVK reģistrēja vēl vienu inicatīvas grupu – politisko partiju apvienību "Jaunā Saskaņa" – parakstu vākšanai tautas nobalsošanas ierosināšanai par 13. Saeimas atsaukšanu. Tādējādi jau esošajai iniciatīvai tika pievienota ceturtā iniciatīvas grupa, kura ir tiesīga vākt parakstus tautas nobalsošanas ierosināšanai par Saeimas atsaukšanu.

Šādu lēmumu komisija pieņēma, jo 6. decembrī saņemtais partiju apvienības "Jaunā Saskaņa" iesniegums bija par identisku ierosinājumu, par kādu paraksti jau tiek vākti, un vēlētāju interesēs ir nodrošināt parakstīšanos par vienu iniciatīvu, nevis vairākām atsevišķām vienādām iniciatīvām, jo tad arī paraksti būtu skaitāmi atsevišķi.

CVK sēdē iniciatīvas grupas pārstāvis Jānis Kuzins apliecināja, ka iesniedzējiem nav iebildumu, ka šajā gadījumā parakstu vākšanas termiņš tiek pielīdzināts jau reģistrētās iniciatīvas termiņam.

CVK 14. novembrī reģistrēja iniciatīvas grupas – biedrību "Varu Latvijas Tautai" un politisko partiju "Centra partija" – parakstu vākšanai tautas nobalsošanas ierosināšanai par 13. Saeimas atsaukšanu.

Parakstīties par šo iniciatīvu vēlētāji var 12 mēnešus elektroniski portālā www.latvija.lv vai apliecinot parakstu pie zvērināta notāra, dzīvesvietas deklarēšanas vietā pašvaldībā, bāriņtiesā, kura veic notariālas darbības, vai novadā pie pagasta vai pilsētas pārvaldes vadītāja. Parakstu vākšana sākās 15. novembrī un ilgs līdz 2020. gada 14. novembrim.

Pieņemot lēmumu par iniciatīvas grupu reģistrēšanu, CVK pārliecinājās, ka iesniedzēji atbilst likumā "Par tautas nobalsošanu, likumu ierosināšanu un Eiropas pilsoņu iniciatīvu" noteiktajām prasībām, proti, viens no iesniedzējiem ir Biedrību un nodibinājumu likumā noteiktajā kārtībā izveidota un reģistrēta ne mazāk kā 10 vēlētāju izveidota biedrība un otrs – likumā noteiktā kārtībā reģistrēta politiskā partija.

CVK arī secināja, ka dienā, kad tika iesniegti iesniegumi par iniciatīvas grupas reģistrēšanu, nebija spēkā Satversmes 14. pantā noteiktie ierobežojumi, kad nevar ierosināt tautas nobalsošanu par Saeimas atsaukšanu.

Atbilstoši Satversmei tiesību atsaukt Saeimu vēlētāji nevar izmantot gadu pēc Saeimas sanākšanas, gadu pirms Saeimas pilnvaru beigām, Valsts prezidenta pilnvaru pēdējo sešu mēnešu laikā, kā arī agrāk par sešiem mēnešiem pēc iepriekšējās tautas nobalsošanas par Saeimas atsaukšanu.

Ņemot vērā, ka abi iesniegumi CVK tika saņemti vienā dienā, un ir par vienu un to pašu jautājumu, CVK lēma, ka vienai iniciatīvai reģistrējamas divas iniciatīvas grupas.

Latvijas Republikas Satversme paredz, ka ne mazāk kā vienai desmitajai daļai vēlētāju ir tiesības ierosināt tautas nobalsošanu par Saeimas atsaukšanu. Lai izmantotu šīs tiesības, CVK jāpiereģistrē iniciatīvas grupa, kurai 12 mēnešu laikā jāsavāc un jāiesniedz CVK ne mazāk kā vienas desmitās daļas (154 865) vēlētāju paraksti.

Ja likumā noteiktajā termiņā tautas nobalsošanas ierosināšanai nepieciešamais parakstu skaits tiek savākts, jānotiek tautas nobalsošanai par šo jautājumu. Atbilstoši Satversmei, ja tautas nobalsošanā par Saeimas atsaukšanu nobalso vairākums no balsotājiem un vismaz divas trešdaļas no pēdējās Saeimas vēlēšanās piedalījušos vēlētāju skaita, tad Saeima uzskatāma par atsauktu.

Читайте нас там, где удобно: Facebook Telegram Instagram !