Foto: LETA
Elektroenerģijas obligātā iepirkuma komponentes (OIK) Saeimas parlamentārās izmeklēšanas komisijas sēdē deputāti centās noskaidrot OIK sākotnējā regulējuma autorus, kas esot ļāvis netaisnīgi izmantot sistēmu attiecībā uz biogāzes elektrostacijām.

Šo jautājumu komisijas sēdē centās risināt parlamentārietis Jānis Ādamsons (S). Bijušais Ekonomikas ministrijas (EM) valsts sekretārs Anrijs Matīss uz to atbildēja, ka pēc apmēram desmit gadiem vairs nevarot atbildēt, kurš konkrēti gatavojis šos grozījumus. Reizē viņš pieļāva, ka tos gatavojuši EM Enerģētikas departamenti darbinieki, visticamāk, konsultējoties ar jomas cilvēkiem un asociācijām.

Ādamsons norādīja, ka tajā laikā netika veiktas pārbaudes elektrostacijās uz vietas, vai tās tiešām darbojas. Bijušais ekonomikas ministrs Artis Kampars (V) gan skaidroja, ka pēc viņa rīkojuma darba grupa Matīsa vadībā izveidoja regulējumu, kas paredzēja anulēt izsniegtās atļaujas, ja noteiktā laika posmā nenotiktu praktiska virzība uz elektrostacijas izveidošanu vai arī tā netiktu uzbūvēta. Kampars norādīja, ka vēlāk, kad viņš vairs nebija ekonomikas ministrs, esot atrasti iemesli, kāpēc noteikt pagarinājumus, lai izsniegtās atļaujas netiktu anulētas.

Deputāts Viktors Valainis (ZZS) piebilda, ka parlamentārajā izmeklēšanā secināts, ka arī pašlaik netiekot nodrošinātas atbilstošas pārbaudes OIK elektrostacijām.

Kā ziņots, EM valsts sekretārs Ēriks Eglītis Saeimas parlamentāros izmeklētājus pirmdien informēja, ka, ņemot vērā darba samaksas līmeni valsts pārvaldē, gan OIK sistēmas pārbaužu, gan citās EM pārraudzības jomās ir akūts kadru trūkums.

OIK parlamentārās izmeklēšanas komisijas galvenais uzdevums ir noskaidrot, kāds ir patiesais izveidotās sistēmas nodarītais kaitējums valstij, nosaukt atbildīgos šādas sistēmas izveidē, kā arī izdarīt secinājumus, lai novērstu nākotnē šādu sistēmu veidošanos.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!