Foto: LETA

Centrālā vēlēšanu komisija (CVK) otrdien, 14. aprīlī, reģistrēja parakstu vākšanai politisko partiju apvienības "Jaunā Saskaņa" iesniegto likumprojektu, kas paredz grozīt likumu "Par svētku, atceres un atzīmējamām dienām", paredzot noteikt par svētku dienu 9. maiju kā Brīvās Eiropas dienu, portāls "Delfi" noskaidroja CVK.

Pieņemot lēmumu par likumprojekta reģistrēšanu, CVK jāvērtē, vai iesniedzējs atbilst likuma "Par tautas nobalsošanu, likumu ierosināšanu un Eiropas pilsoņu iniciatīvu" prasībām, proti, ir likumā noteiktā kārtībā reģistrēta politisko partiju apvienība, kā arī to, vai iesniegtais likumprojekts pēc formas un satura ir pilnībā izstrādāts.

Vienlaikus komisija norāda, ka CVK kompetencē neietilpst vērtēt, vai likumprojekts ir atzīstams "par labu un vēlamu" – tas ir vēlētāju izšķiršanās jautājums.

Parakstīties par likumprojekta ierosināšanu vēlētāji varēs 12 mēnešus – no šī gada 15. aprīļa līdz 2021. gada 14. aprīlim.

Parakstu vākšanas kārtība paredz, ka parakstīties par CVK reģistrētām vēlētāju iniciatīvām vēlētāji var elektroniski portālā "Latvija.lv ", pašvaldību parakstu vākšanas vietās – dzīvesvietas deklarēšanas iestādēs, bāriņtiesās, kuras veic notariālas darbības, pie pagastu vai pilsētu pārvalžu vadītājiem, kā arī pie zvērinātiem notāriem.

Par paraksta apliecināšanu pašvaldībās un pie notāriem jāmaksā valsts nodeva, bet parakstīšanās portālā "Latvija.lv" vēlētājiem ir bez maksas.

Satversmē ir noteikts, ka ne mazāk kā vienai desmitai daļai vēlētāju ir tiesība iesniegt Valsts prezidentam pilnīgi izstrādātu likumprojektu, kuru prezidents pēc tam nodod izskatīšanai Saeimai.

Vairāk informācijas par parakstu vākšanas kārtību – CVK interneta vietnē www.cvk.lv sadaļā "Vēlētāju iniciatīvas".

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!