Foto: LETA

Nedēļas laikā, no 30. jūlija līdz 5. augustam, savu vēlēšanu iecirkni Rīgas domes vēlēšanām kopumā mainījuši 1932 vēlētāji, liecina Pilsonības un migrācijas lietu pārvaldes (PMLP) apkopotā informācija. No šiem vēlētājiem 578 vēlētāji reģistrējušies balsošanai Rīgā no citas pašvaldības, jo Rīgā viņiem pieder nekustamais īpašums. Mainīt savu iecirkni vai reģistrēties balsošanai Rīgas domes vēlēšanās var vēl līdz 15. augustam, portāls "Delfi" uzzināja Centrālajā vēlēšanu komisijā (CVK).

Līdz šim vairākums izvēlējušies iecirkņa maiņu vai reģistrēšanos balsošanai pieteikt PMLP e-pakalpojumā "Vēlēšanu iecirkņa noskaidrošana un maiņa". Rīgas dzīvesvietas deklarēšanas iestādēs to izdarījuši 16 vēlētāju.

Iesniegumu Rīgas pilsētas pašvaldībai vai Rīgas dzīvesvietas deklarēšanas iestādei var nosūtīt pa pastu, e-pastu vai portālā Latvija.lv. Sūtot iesniegumu pa e-pastu, tam jābūt parakstītam ar drošu e-parakstu, savukārt portālā www.latvija.lv iesniegtais iesniegums ir derīgs bez paraksta. Sūtot iesniegumu pa pastu, tas jānosūta ar tādu aprēķinu, lai tas tiktu saņemts ne vēlāk kā 15. augustā. Ja iesniegumu reģistrēties balsošanai vēlēšanās pēc nekustamā īpašumā pazīmes sūta pa pastu, e-pastu vai portālā Latvija.lv, jāpievieno īpašumtiesības apliecinoša dokumenta kopija, atgādina CVK.

Rīgas domes vēlēšanās, kas notiks šā gada 29. augustā, vēlētājiem būs iespēja balsot 156 vēlēšanu iecirkņos Rīgā. Šajās vēlēšanās varēs balsot savā vai jebkurā citā Rīgas vēlēšanu iecirknī. Vēlēšanu iecirkņu saraksts pieejams CVK mājaslapas sadaļā "Vēlēšanu iecirkņi". Savu vēlēšanu iecirkni vēlētāji var noskaidrot PMLP sagatavotajā vēstulē, kuru saņēma pa pastu, vai e-pakalpojumā "Vēlēšanu iecirkņa noskaidrošana". Tāpat informāciju par savu vēlēšanu iecirkni var noskaidrot, arī zvanot CVK uzziņu tālrunim 67049999 katru dienu no pulksten 9 līdz 20.

Ja sākotnēji iedalītais vēlēšanu iecirknis nav balsošanai ērts, CVK aicina vēlētājus izmantot iespēju mainīt iecirkni iepriekš līdz 15. augustam. Savukārt, ja tomēr kādu iemeslu dēļ vēlēšanās nepieciešama iespēja balsot citā iecirknī, tad, izvēloties šo iespēju, vēlētāji aicināti ieplānot balsošanai vairāk laika, kas būs jāpavada iecirknī, kamēr tiks veikta iecirkņa maiņa, pārliecinoties, vai vēlētājs jau nav nobalsojis savā iecirknī, un ierakstot vēlētāju jaunā iecirkņa vēlētāju sarakstā.

Vēlēšanu dienā iecirkņi būs atvērti no pulksten 7 līdz 22. Trīs dienas pirms vēlēšanām varēs nobalsot iepriekš: trešdien, 26. augustā, no pulksten 16 līdz 21; ceturtdien, 27. augustā, no pulksten 9 līdz 16; piektdien, 28. augustā, no pulksten 12 līdz 20.

Vēlēšanās būs iespēja pieteikt arī balsošanu savā atrašanās vietā, ja veselības stāvokļa dēļ nebūs iespējams nokļūt vēlēšanu iecirknī, un vēlētājs vēlēšanu laikā atradīsies Rīgas teritorijā. Pieteikt balsošanu savā atrašanās vietā varēs arī vēlētāji, kuri ir aizdomās turētās un apsūdzētās personas, kurām kā drošības līdzeklis piemērots apcietinājums, ja tās atrodas apcietinājumā Rīgā.

Tiesības piedalīties Rīgas domes vēlēšanās ir Latvijas un citu Eiropas Savienības dalībvalstu pilsoņiem, sākot no 18 gadu vecuma, kuriem bija reģistrēta dzīvesvieta Rīgas administratīvajā teritorijā 90 dienas pirms vēlēšanu dienas – šā gada 31. maijā vai kuriem Rīgas administratīvajā teritorijā pieder nekustamais īpašums, ja viņi izmantos iespēju reģistrēties vēlēšanām līdz 15. augustam.

Balsošanas dokuments Rīgas domes vēlēšanās būs derīga pase vai personas apliecība (eID). Par dalību vēlēšanās spiedogs pasē netiks likts, un principa "viens vēlētājs – viena balss" nodrošināšanai tiks lietoti vēlētāju saraksti.

Lai mazinātu vīrusa infekcijas Covid-19 izplatības riskus 29. augusta Rīgas domes vēlēšanās, CVK ir apstiprinājusi ieteikumus Covid-19 infekcijas profilaksei Rīgas domes vēlēšanu iecirkņos. Uzturoties iecirknī, vēlētājiem būs jāievēro divu metru distance, jādezinficē rokas, jālieto mutes un deguna aizsegs. Vēlētājiem, kuriem nebūs sava sejas aizsega, iecirknī tiks izsniegta vienreizlietojamā sejas aizsargmaska. Vēlētāji aicināti vēlēšanu iecirknī izmantot arī savus rakstāmrīkus, bet, ja vēlētājam šādas iespējas nav, iecirknī tiks nodrošināta katram vēlētājam sava pildspalva.

Ja vēlētājam veselības stāvokļa dēļ nebūs iespējas nokļūt vēlēšanu iecirknī vai vēlētājs atradīsies izolācijā, mājas karantīnā vai pašizolācijā, Rīgas pilsētas vēlēšanu komisijā jāpiesaka balsošana savā atrašanās vietā. Šajā gadījumā vēlētājam vai viņa uzticības personai pieteikums jāiesniedz pa pastu, e-pastu vai portālā Latvija.lv līdz vēlēšanu dienai. Sūtot iesniegumu pa e-pastu, tam jābūt parakstītam ar drošu e-parakstu. Balsošanu vēlētāju atrašanās vietā vēlēšanu iecirkņu komisijas varēs organizēt ne tikai vēlēšanu dienā, bet arī iepriekšējās balsošanas dienās.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!