Foto: LETA

Pirmdien, 1. martā, sākusies 2020. gada ienākumu deklarāciju iesniegšana Valsts ieņēmumu dienestā (VID). Līdz pirmdienas agram rītam VID jau bija saņēmis 62 414 deklarācijas, bet pērn šāds apjoms bija saņemts pāris stundas vēlāk – uz pulksten 10, Latvijas Radio sacīja VID ģenerāldirektore Ieva Jaunzeme.

Viņa intervijā sacīja, ka tikko pati izmēģinājusi deklarācijas iesniegšanu un viņai tas prasījis "burtiski divas minūtes, kas nozīmē, ka viss [Elektroniskās deklarēšanas sistēma (EDS)] strādā raiti, nav nekādu problēmu," sacīja VID vadītāja.

"Man par to, protams, ir prieks, par savu kolēģu un sistēmu veiktspēju," viņa akcentēja, piebilstot, ka "sistēma strādā, ir skaidrs, ka tur viss ir kārtībā," bet VID šogad izmaksā arī valsts atbalstu, līdz ar to var veidoties situācija, ka "vienā gaitenī ir divas plūsmas" un VID būs nepieciešamas sistēmas pauzes, kas gan varētu nebūt ilgas.

Ja cilvēks redz paziņojumu, ka EDS šobrīd nestrādā, tad tas nozīmē, ka "mēs laižam dīkstāves pabalstus", lai tos varētu izmaksāt, sacīja Jaunzeme.

Viņa uzsvēra, ka šogad deklarāciju nevar iesniegt klātienē, tāpēc VID visus aicina tās iesniegt elektroniski.

Jaunzeme atgādināja, ka ir trīs gadu termiņš, lai iesniegtu deklarāciju. Viņa pauda ticību, ka pandēmija beigsies, un tad deklarāciju iesniegšana klātienē būs iespējama, bet pagaidām viņa aicināja cilvēkus "izmantot bērnu, mazbērnu palīdzību", lūgt padomu cilvēkiem, kuri prot iesniegt deklarācijas elektroniski, jo tas prasa "burtiski pāris minūtes", proti, "nospied pogu un iesniedz".

VID jau iepriekš aicināja nesteigties ar deklarāciju iesniegšanu marta pirmajās dienās, jo gadījumā, ja sistēmai vienlaikus cenšas pieslēgties liels lietotāju skaits, tā var darboties lēnāk vai uz laiku nebūt pieejama.

No 1. marta iedzīvotāji var sākt iesniegt gada ienākumu deklarācijas par 2020. gadu. Iedzīvotāji, kam tas jādara obligāti, var iesniegt deklarācijas trīs mēnešu laikā, proti, līdz 1. jūnijam, bet brīvprātīgi, attaisnoto izdevumu atgūšanai, to var darīt trīs gadus.

VID aicina deklarāciju iesniegt elektroniski EDS, jo tajā automātiski ielasās visi VID rīcībā jau esošie dati un aprēķinās maksājamās summas.

VID tīmekļvietnes sadaļā "Gada ienākumu deklarācija" ir pieejama video pamācība un citi informatīvi materiāli deklarācijas iesniegšanai.

Obligāti 2020. gada deklarācija līdz 1. jūnijam (ja personas kopējie 2020.gada ienākumi pārsnieguši 62 800 eiro – līdz 1.jūlijam) jāsniedz tiem iedzīvotājiem, kuriem saistībā ar progresīvās nodokļa likmes vai diferencētā neapliekamā minimuma piemērošanu ir radusies nodokļa starpība, kas jāpiemaksā valsts budžetā.

Tāpat obligāti deklarācija jāiesniedz tad, ja tiek veikta saimnieciskā darbība, piemēram, izīrēts nekustamais īpašums vai gūti ienākumi no profesionālās darbības, ienākumi ir gūti ārvalstīs, tostarp jūrniekiem, kuri bijuši nodarbināti uz starptautiskos pārvadājumos izmantojama kuģa. Izņēmums ir darba alga kādā no Eiropas Savienības dalībvalstīm, ja šiem ienākumiem ir piemērots attiecīgās dalībvalsts ienākuma nodoklis.

Obligāti deklarācija jāiesniedz, ja ir gūti ar nodokli neapliekami ienākumi, kas kopumā 2020. gadā pārsniedz 10 000 eiro, piemēram, pārdota personiskā manta, ja ir gūti ienākumi, kuri apliekami ar 10% nodokļa likmi, bet šis nodoklis nav ieturēts ienākuma izmaksas vietā, piemēram, ienākumi no augoša meža vai kokmateriālu pārdošanas fiziskai personai, kā arī tad, ja ir gūti citi ar nodokli apliekami ienākumi, no kuriem izmaksas vietā nav ieturēts nodoklis, piemēram, no fiziskām personām, kas nav radniecībā līdz trešajai pakāpei, saņemti dāvinājumi virs 1425 eiro.

Savukārt brīvprātīgi, lai atgūtu attaisnotos izdevumus, gada ienākumu deklarāciju šogad varēs iesniegt ne tikai par 2020. gadu, bet arī par 2019. un 2018. gadu, bet līdz 2021. gada 16. jūnijam – vēl arī par 2017.gadu.

Gada ienākumu deklarācijas veidlapas joprojām var izdrukāt VID tīmekļvietnē, aizpildīt un nosūtīt VID pa pastu (Talejas iela 1, Rīga, LV-1978), tomēr VID aicina to darīt elektroniski, VID EDS, jo tādā gadījumā deklarācijā automātiski ielasās visi VID rīcībā jau esošie dati un aprēķinās maksājamās summas. Pieslēgties EDS var ikviens, izmantojot internetbankas lietotājvārdu un paroli, kā arī eID, eParakstu vai "eParaksts mobile".

Par deklarāciju iesniegšanu būs pieejamas konsultācijas, zvanot uz VID Konsultatīvo tālruni 67120000. Zvanot uz VID Konsultatīvo tālruni 67120000, ikviens var saņemt arī personificētu konsultāciju, ja vien zvanot pieslēdzas VID EDS un nosauc tur redzamo kodu. Jautājumus var uzdot arī VID EDS sadaļā "Sarakste ar VID".

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!