Foto: LETA
Pirmdien, 29. martā, atbildīgo iestāžu pārstāvji informēja par aktuālo situāciju saistībā ar liela mēroga vakcinācijas centru atvēršanu un darbību. Preses konferencei bija iespējams sekot līdzi portālā "Delfi".

Preses konferencē piedalījās veselības ministrs Daniels Pavļuts (AP), vakcinācijas projekta vadītāja Eva Juhņēviča, Latvijas pašvaldību savienības vadītājs Gints Kaminskis, Latvijas lielo pilsētu asociācijas vadītājs Viktors Valainis, Veselības aprūpes darba devēju asociācijas izpilddirektore Ināra Pētersone.

Tā kā tuvākajā laikā gaidāmas lielākas vakcīnu pret Covid-19 piegādes, liela mēroga vakcinācijas centrus plānots atvērt jau uz Lieldienu brīvdienām, preses konferencē pirmdien sacīja Juhņēviča.

Viņa piebilda, ka par gala lēmumu vēl sekos informācija rīt vai parīt, kad ražotāji pilnībā apstiprinās šīs nedēļas piegādes.

Kā preses konferencē skaidroja Pavļuts, nākamajā nedēļā Latvijā pieejamais vakcīnu daudzums pārsniegs pieejamo apjomu esošajai sistēmai, tāpēc "mums ir jābūt gataviem iedarbināt būtiski lielākas jaudas".

Tāpat viņš sacīja, ka aprīļa sākumā centri nebūs pilnībā noslogoti, bet ir būtiski, lai atkarībā no piegādēm, lielās jaudas varētu nodrošināt. Pavļuts pieļāva, ka pilnā mērā šī sistēma varētu darboties no maija, kad vakcīnu piegādes solās būt vēl lielākas nekā aprīlī.

Juhņēviča atgādināja, ka visi ir aicināti pieteikties savas vakcīnas saņemšanai, izmantojot vietni "manavakcina.lv", zvanot pa tālruni 8989, kā arī piesakoties pie ģimenes ārsta.

Pēc trīs nedēļu intensīva darba kopā ar pašvaldībām, Veselības ministrija (VM) un Nacionālais veselības dienests (NVD) ir līgumu slēgšanas procesā ar visām iesaistītajām pašvaldībām, kā arī vakcinācijas veicējiem, lai liela mēroga vakcinācijas centri varētu veiksmīgi nodrošināt savu darbu, informēja ministrijā.

Kā skaidroja ministrijā, liela mēroga vakcinācijas centru darbība jāuzsāk brīdī, kad Latvijā saņemto vakcīnu apjoms ir lielāks nekā esošās Latvijā pieejamās vakcinācijas jaudas jeb 55 000 vakcinācijas reizes nedēļā.

Latvijā vakcinācijas nodrošināšanai būs pieejami trīs līmeņu centri. A līmeņa centru telpas pārsniedz 5000 kvadrātmetrus, tiem ir vismaz 180 autostāvvietas, kā arī noteikta pieejamība no šī gada aprīļa sākumā līdz augusta beigām. Latvijā šādi centri būs Rīgā, un abi – SIA "RTU-BT 1 (Ķīpsalas halle) un SIA "MORIENT IG" ("Atta Centrs") – ir izvēlēti pēc veiktās tirgus izpētes.

B līmeņa centru telpas ir vismaz 1500 kvadrātmetru lielas, ar vismaz 45 autostāvvietām, kā arī noteikta laika perioda pieejamība līdzīgi kā A līmeņa centriem. Latvijā šādi centri būs 10 pilsētās – Rīgā un deviņās citās Latvijas pilsētās: Cēsīs, Daugavpilī, Jelgavā, Jēkabpilī, Jūrmalā, Liepājā, Rēzeknē, Valmierā, Ventspilī. Centru konkrētas atrašanās vietas noteikušas pašvaldības.

C līmeņa centri Latvijā tiek veidoti sarunu rezultātā ar pašvaldībām, kas šobrīd vēl turpinās. Apstiprinājums par pilsētu iesaisti un jau izvēlētajām vietām ir Alūksnē, Bauskā, Jaunolainē, Kuldīgā, Madonā, Olainē, Salaspilī, Saldū, Siguldā, Talsos, Tukumā. Šīs pilsētas un vietas apstiprinātas, bet darbu sāks pēc vajadzības, kad vakcīnu apjoms un pieprasījums vakcinēties sasniegs ievērojamu apjomu šajās pilsētās.

Šobrīd turpinās dialogs ar vairākām pašvaldībām, piemēram, Babīti, Mārupi, Dobeli un citām, kur plānoti īstermiņa izbraukuma vakcinācijas punkti, informēja ministrijā.

Visu trīs līmeņu centru iesaisti noteiks vakcīnu pieejamība Latvijā un vakcinēties gribētāju skaits. Šo centru darbība jānodrošina brīžos, kad līdzšinējās vakcinācijas jaudas ir par mazu, lai operatīvi nodrošinātu vakcināciju.

Liela mēroga vakcinācijas centru darbības uzsākšanai vakcinācijas personālu nodrošina vakcinācijas pakalpojumu sniedzēji. To paredz apstiprinātais vakcinācijas process Latvijā un NVD izsludinātā vakcinācijas pakalpojumu sniedzēju atlase.

Jau ziņots, ka otrdien, 30. martā, plānots masu vakcinācijas centra pilotprojekts Ventspilī, bet pārējie centri atkarībā no pieejamo vakcīnu pret Covid-19 daudzuma tiks atvērti aprīlī.

Rīgas Centrāltirgus Gastronomijas paviljons būs viena no pirmajām vietām Rīgā, kas 1. aprīlī būs gatava uzsākt masveida vakcināciju pret Covid-19, pirmdien, 29. martā, Rīgas domes ārkārtas sēdē minēja galvaspilsētas mērs Mārtiņš Staķis (PP).

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!