Fоtо: Biedrība "Dzīvnieku brīvība"

Vairāk nekā puse jeb 63% Latvijas iedzīvotāju neatbalsta dzīvnieku audzēšanu kažokādu ieguvei, par sabiedriskās domas pētījumu centra SKDS veiktās aptaujas rezultātiem portālu "Delfi" informēja biedrība "Dzīvnieku brīvība".

"Cilvēkiem Latvijā līdzīgi kā visā Eiropā nav pieņemama dzīvnieku audzēšana un nonāvēšana kažokādu dēļ. Mūsdienās kažokādas ir nevajadzīga luksus prece, kuru ražošana gan sagādā neizsakāmas ciešanas dzīvniekiem, gan piesārņo un posta dabu. Turklāt zvēraudzētavas, radot Covid-19 vīrusa un citu zoonožu izplatības riskus, apdraud arī sabiedrības veselību. Ne velti šī cietsirdīgā, kaitīgā industrija jau ir aizliegta lielākajā daļā Eiropas," preses paziņojumā medijiem pauda "Dzīvnieku brīvība" valdes priekšsēdētāja Katrīna Krīgere.

Aptauja notika 2021. gada jūnijā, tajā piedalījās 1005 respondenti vecumā no 18 līdz 75 gadiem, kas dzīvo Latvijā – gan pilsētās, gan lauku reģionos. Pētījuma mērķis bija noskaidrot, cik pieņemama Latvijas iedzīvotājiem ir kažokzvēru audzēšana.

Latvijā šobrīd ir reģistrētas astoņas zvēraudzētavas, kurās kopā ir apmēram pusmiljons dzīvnieku – ūdeļu, lapsu un šinšillu. "Saskaņā ar Latvijā spēkā esošajām labturības prasībām dzīvniekus zvēraudzētavās tur nelielos režģu būros – zvēraudzētājiem katrai lapsai ir jānodrošina 0.75 kvadrātmetru, bet divām ūdelēm 0.25 kvadrātmetru platība sprostā. Tukšajos, šaurajos būros šiem plēsīgajiem zvēriem tiek liegtas jebkādas dabiskas uzvedības iespējas – viņi nevar skriet, peldēt, rakt alas, medīt, veidot ģimenes u.c.," paziņojumā raksta biedrība.

Jau ziņots, ka vasarā biedrība publiskoja savu pētījumu, kura ietvaros kāds dzīvnieku tiesību aizstāvis aptuveni divus mēnešus strādāja kādā ūdeļu audzētavā Latvijā. Tajā viņš novēroja vairākus dzīvnieku labturības pārkāpumus. Pēc tam uz ūdeļu audzētavā par dzīvnieku labturības pasākumiem sāka sešus administratīvos procesos, iepriekš apstiprināja Pārtikas un veterinārajā dienests.

Sīkāk par biedrības veikto eksperimentu var lasīt šeit.

Atsaucoties uz sabiedrības noraidošo attieksmi pret kažokādu industriju, zvēraudzēšana ir pilnībā vai daļēji aizliegta jau 16 Eiropas valstīs. Pēdējo dažu gadu laikā zvēraudzēšanas aizliegumiem pievienojusies Igaunija, Francija, Čehija, Norvēģija, Beļģija, Luksemburga un Slovākija. Aktīva sabiedriskā diskusija par zvēraudzēšanas aizliegumu norisinās arī Lietuvā, Polijā, Bulgārijā, Īrijā un citās valstīs.

Читайте нас там, где удобно: Facebook Telegram Instagram !