Foto: Kadrs no video

Saeimas Mandātu, ētikas un iesniegumu komisija nākamnedēļ, 18. janvārī, skatīs deputātu iesniegumu, kurā parlamentārieši aicina vērtēt, vai deputāts Aldis Gobzems, pērn decembrī dažādās Latvijas pilsētās tiekoties ar iedzīvotājiem un viņa aizturēšanas laikā, rīkojies atbilstoši Saeimas ētikas kodeksam.

Valsts policija 2021. gada 13. decembrī nosūtīja Saeimai vēstuli, kurā sniegta informācija par Gobzema rīcību 2021. gada decembrī, dažādās Latvijas pilsētās tiekoties ar iedzīvotājiem, traucējot Valsts policijai pildīt dienesta pienākumus. Iesniegumā teikts, ka saskarsmē ar policijas darbiniekiem Gobzems aizskāra policijas darbinieka godu un cieņu, nepakļāvās policijas darbinieku likumīgajām prasībām.

Valsts policijas ieskatā, Gobzems pārkāpa Saeimas deputātu Ētikas kodeksu un lūdza Saeimas prezidiju izvērtēt Gobzema rīcību, un iespējamu pārkāpumu gadījumā, nosūtīt materiālus Saeimas Mandātu, ētikas un iesniegumu komisijai jautājuma izlemšanai par Saeimas deputātu ētikas kodeksa pārkāpuma lietas ierosināšanu.

Valsts policija par Gobzema aktivitātēm Tukumā, Talsos, Ventspilī, Liepājā, Kuldīgā, Saldū, Dobelē, Jelgavā, Siguldā, Cēsīs, Valmierā, Smiltenē, Madonā, Rēzeknē, Daugavpilī un Rīgā, laika periodā no 2021. gada 6 .decembra līdz 2021. gada 13. decembrim pret Gobzemu kopumā sāka 61 administratīvā pārkāpuma procesu. Valsts policija arī norādīja, ka Gobzema likumpārkāpumi tika pieļauti apstākļos, kad visā valstī ir izsludināta ārkārtējā situācija.

Valsts policija Saeimai nosūtījusi vairākus videoierakstus no Valsts policijas darbinieku formas tērpu videokamerām. Kā teikts iesniegumā, virkne epizožu ir vērtējama kontekstā ar deputāta ētikas kodeksu.

Apskatot videoierakstus no Valsts policijas darbinieku formas tērpu kamerām, konstatēts, ka Gobzems draud policijas darbiniekiem ar solījumu, ka pret viņiem tiks ierosināti kriminālprocesi, ka viens no viņiem tiks notiesāts. Ierakstos dzirdams, ka Gobzems lieto necenzētu leksiku (lamu vārdu krievu valodā) un policijas darbiniekus aizskarošus kriminālā žargona izteicienus.

Vēl kādā videofailā redzams, ka Gobzems pretojas aizturēšanai un ir dzirdams, kā deputāts izsaka draudus policijas darbiniekam, sakot: "Gada laikā tev būs ( seko necenzēts vārds krievu valodā)". Citā videofailā redzams, ka Gobzems policijas darbiniekiem izsaka draudus: "Viss cauri jums būs gada laikā, visiem jums tev, tev, tev, visiem".

Citā videoierakstā Gobzems, atbildot uz policijas darbinieku atgādinājumiem par valstī noteiktajiem ierobežojumiem, saka: "Man ir pajāt uz pretlikumīgiem ierobežojumiem…" Vēl kādā ierakstā Gobzems policijas darbiniekiem saka: "Negrūstiet mani ar savu resno vēderu, es saprotu, ja Jums būtu skaistas lielas krūtis un Jūs būtu sieviete, ja? Bet tā Jums ir resns vēders, ar kuru Jūs visu laiku grūžaties man virsū…".

Iesniegumā arī minēta atsauce uz videofailu, kurā redzams Gobzems, kurš stāv cilvēku pūlī, neievērojot ārkārtējās situācijas laikā noteiktos pulcēšanās ierobežojumus, un aicina Valsts policiju "ļaut notikt" viņa nesaskaņotajai politiskajai akcijai.

Citā videomateriālā Gobzems nepakļaujas policijas darbinieka prasībām, apgalvojot, ka viņš rīkojas tiesiski, jo ir Saeimas deputāts. Video redzams, ka Gobzems sarunā ar policijas darbinieku uzstāj uz likuma Par policiju 11. panta teikuma daļu, kurā minēts policijas darbinieku papildpienākums palīdzēt deputātiem, bet noklusē teikuma otro daļu: "Ja tiek traucēta to likumīgā darbība". Video redzams, ka Gobzems arī aicina policijas darbiniekus "pāriet vēstures pareizajā pusē", stāsta, ka ļoti labi pārzina visus likumus, esot ļoti zināms advokāts Latvijā.

Iesniegumā teikts, ka Gobzema rīcība aicinot policijas darbiniekus "pāriet tautas pusē" nozīmē faktiski pārstāt pildīt sabiedriskās kārtības nodrošināšanas pienākumus, kas ir pretrunā ar Saeimas deputātu ētikas kodeksu.

Saeimas Mandātu, ētikas un iesniegumu komisija nākamnedēļ spriedīs, vai ierosināt Saeimas deputātu Ētikas kodeksa pārkāpuma lietu par Gobzema uzvedību.

Gobzema rīcība tiks vērtēta, balstoties uz virkni ētikas kodeksa punktu, tostarp tādiem kā deputāts ciena un vienmēr ievēro Satversmi, Saeimas kārtības rulli un citus normatīvos aktus; deputāts publiskos izteikumos izvairās no vārdiem, žestiem un citādas rīcības, kas var būt aizskaroša, kā arī nelieto apvainojošus vai ar Saeimas cieņu nesavienojamus izteicienus; deputāts balstās uz faktiem, to godīgu interpretāciju un argumentāciju.

Tiks arī vērtēts, vai Gobzema rīcība atbilst ētikas kodeksā minētajiem punktiem, kas nosaka, ka deputāts nelieto tādus izteikumus un neatbalsta tādu rīcību, ko var uztvert kā aicinājumu uz pretlikumīgu darbību; deputāts pakļaujas sabiedrisko kārtību uzturošo amatpersonu likumīgām prasībām; deputāts ir pieklājīgs pret Saeimas, citu valsts un pašvaldību iestāžu darbiniekiem un ikvienu sabiedrības locekli; deputāts izkopj savu runas un valsts valodas prasmi.

Konstatējot deputāta ētikas kodeksa pārkāpumu, Mandātu, ētikas un iesniegumu komisija lems izteikt Gobzemam mutvārdu vai rakstveida brīdinājumu, vai arī komisija var rosināt liegt deputātam runāt Saeimas sēdē un sagatavo attiecīgu Saeimas lēmuma projektu, vai arī komisija varētu rosināt izslēgt Gobzemu uz vienu līdz sešām Saeimas sēdēm.

Jau ziņots, ka Valsts policija (VP) sāka 61 administratīvā pārkāpuma procesu par Gobzema decembrī organizētajām aktivitātēm, savukārt Kurzemes likumsargu darbības izvērtēšanai uzdots veikt dienesta pārbaudes, iepriekš Saeimas Aizsardzības, iekšlietu un korupcijas novēršanas komisijā pastāstīja Valsts policijas priekšnieks Armands Ruks.

2021. gada 15. decembrī, Saeimas Mandātu, ētikas un iesniegumu komisija uzklausīja tiesību ekspertu vērtējumu par Satversmes 29. pantā noteikto par deputāta neaizskaramību, secinot, ka Gobzema vairākkārtēja aizturēšana decembrī dažādās Latvijas pilsētās nebija politiski motivēta.

Gobzems par deputāta ētikas pārkāpumiem iepriekš jau ticis izslēgts no Saeimas sēdēm.

Pērn septembrī Saeimas deputāti atbalstīja Mandātu, ētikas un iesniegumu komisijas priekšlikumu sodīt Gobzemu ar izslēgšanu no sešām parlamenta sēdēm par Saeimas kārtības ruļļa pārkāpšanu. ods tika pamatots ar Gobzema rīcību, 2. septembrī ierodoties uz Saeimas sēdi un neuzrādot Covid-19 sertifikātu vai testu, tādējādi izjaucot Saeimas klātienes sēdes norisi.

Seko "Delfi" arī vai vai Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!