Foto: Publicitātes foto/AJ Power
Patlaban tiek izstrādāta atbalsta programma, kuras ietvaros valsts plāno iedzīvotājiem subsidēt tādu atjaunojamo energoresursu ražošanas iekārtu iegādi kā saules paneļi vai mazie vēja ģeneratori, pirmdien, 24. janvārī, pēc koalīcijas partiju sadarbības sanāksmes pavēstīja vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrs Artūrs Toms Plešs (AP).

Pēc sanāksmes Ministru prezidents Krišjānis Kariņš (JV) informēja, ka uz otrdienas valdības sēdi tiks virzīta atbalsta pakete energoresursu cenu krīzes mazināšanai, par ko koalīcija vienojās pagājušajā nedēļā. Vienlaikus koalīcijas partneri apsprieda vidēja un ilgtermiņa risinājums, lai mazinātu atkarību no fosilā kurināmā.

Plešs stāstīja, ka papildus īstermiņa risinājumiem energoresursu cenu krīzē tiek meklēti arī vidēja un ilgtermiņa risinājumi, kā valsts varētu sniegt atbalstu un veicināt plašākas pārmaiņas tajā, kādus energoresursu patērējam.

Lai arī detalizēts atbalsta piedāvājums vēl tikai top, tomēr Plešs norādīja, ka veicinošiem atbalsta pasākumiem jābūt pieejamiem tūlīt pēc apkures sezonas beigām, lai iedzīvotāji varētu investēt līdzekļus jaunās iekārtās, tādējādi gatavojoties nākamajai apkures sezonai.

Ministrs stāstīja, ka valsts plāno izstrādāt atbalsta programmu iedzīvotājiem atjaunojamo energoresursu ražošanas iekārtu iegādei, piemēram, saules baterijām, siltumsūkņiem, mini vēja ģeneratoriem. Plešs atzina, ka visticamākais atbalsta intensitāte būs 50% apmērā, atkarībā no iekārtas. Ekonomikas ministrijas parlamentārā sekretāre Ilze Indriksone (NA) piebilda, ka atbalsta apmērs varētu būt 5000 eiro, neprecizējot detaļas.

Tāpat Indriksone atzina, ka ilgtermiņā jārisina arī jautājums par vēja ģeneratoru plašāku uzstādīšanu. "Vēja ģeneratori ir vizuāls piesārņojums un ne visiem tie ir patīkami, bet ģeneratori dotu papildus elektrības jaudas. Tuvākajā laikā jāatrod līdzsvars, lai noņemtu sabiedrības pretestību," pauda ministrijas parlamentārā sekretāre.

Jau vēstīts, ka 19. janvārī valdību veidojošie politiskie spēki konceptuāli vienojās par plašu atbalsta paketi iedzīvotājiem un uzņēmumiem saistībā ar strauji pieaugošajām energoresursu cenām. Jaunās atbalsta paketes kopējā summa ir aptuveni 250 miljoni eiro.

Premjera birojā portālam "Delfi" atzina, ka galīgo lēmumu par atbalsta paketi plānots pieņemt valdības sēdē otrdien, 25. janvārī.

Valdību veidojošie partneri ir vienojušies, ka atbalsts tiks sniegts uz četriem mēnešiem, līdz šā gada maijam, bet atsevišķi atbalsta veidi, piemēram, palielinātais mājokļa pabalsts, tiks sniegts līdz šī gada beigām.

Koalīcija ir vienojusies, ka valsts pilnībā kompensēs elektrības sadales tarifa un obligātā iepirkuma komponentes izmaksas, šim mērķim paredzot 80 miljonus eiro. Tiks ieviests jauns 50 eiro mēneša pabalsts par katru bērnu, tai skaitā studējošiem līdz 24 gadu vecumam, šim mērķim novirzot 80 miljonus eiro.

Palielinātais mājokļa pabalsts tiks maksāts līdz šī gada beigām, šim mērķim paredzot papildus septiņus miljonus eiro līdzās jau piešķirtajiem teju 17 miljoniem eiro.

Tāpat plānots ieviest jaunu 20 eiro mēneša pabalstu visiem senioriem, neskatoties uz vakcinācijas faktu, un cilvēkiem ar invaliditāti.

Valsts plāno mājsaimniecībām kompensēt siltumapgādes un gāzes apkures izmaksu ekstremālo sadārdzinājumu, šim mērķim novirzot 5,5 miljonus eiro.

Seko "Delfi" arī vai vai Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!