Foto: F64

Zaļo un zemnieku savienības (ZZS) frakcijas deputāti izstrādājuši kārtējos priekšlikumus energoresursu cenu krīzes risināšanai, piedāvājot energoresursu piegādēm nepiemērot pievienotās vērtības nodokli (PVN), kā arī paredzēt dažādus pabalstus iedzīvotājiem siltuma rēķinu nomaksai.

Saeima ceturtdien, 27. janvārī, spriedīs par ZZS frakcijas deputātu izstrādātajiem grozījumiem Covid-19 infekcijas izplatības seku pārvarēšanas likumā, ar kuriem rosināts izmaksāt ikmēneša pabalstu — 50 eiro mēnesī Latvijā dzīvojošām ģimenēm ar bērniem un personām, kuras audzina nepilngadīgu bērnu vai bērnu, kas turpina vispārējās, profesionālās, augstākās vai speciālās izglītības iegūšanu, bet vēl nav sasniedzis 24 gadu vecumu.

Minēto pabalstu rosināts izmaksāt par katru bērnu laika posmā no 1. janvāra līdz 2021/2022. gada apkures sezonas beigām.

Tāpat ZZS deputāti rosina izmaksāt vienreizēju pabalstu 200 eiro apmērā un ik mēnesi izmaksāt pabalstu 40 eiro apmērā Latvijā dzīvojošai personai, kura laikposmā no šā gada 1. janvāra līdz 2021./2022. gada apkures sezonas beigām ir pensijas saņēmēja, tostarp vecuma, invaliditātes vai apgādnieka zaudējuma pensijas saņēmēja.

Pabalstu rosināts izmaksāt arī bērna ar invaliditāti kopšanas pabalsta saņēmējam vai pabalsta personām ar invaliditāti, kurām nepieciešama kopšana, saņēmējam.

ZZS deputāti arī rosina ar likuma grozījumiem uzdot Ministru kabinetam nekavējoties pieņemt grozījumus Elektroenerģijas tirdzniecības un lietošanas noteikumos, paredzot, ka, elektroenerģijas vairumtirdzniecības vidējai mēneša cenai pārsniedzot 80 eiro par megavatstundu (MWh), ikviens elektroenerģijas patērētājs saņem kompensāciju par visu patērēto elektroenerģijas apjomu attiecīgajā mēnesī no valsts budžeta 80% apmērā par cenas daļu, kas pārsniedz noteikto robežu 80 eiro par MWh.

ZZS ieskatā, šai normai vajadzētu būt spēkā no šā gada 1. janvāra līdz 2021./2022. gada apkures sezonas beigām.

Tāpat ZZS frakcijas deputāti izstrādājuši grozījumus PVN likumā, ar kuriem rosināts uz apkures sezonas laiku nepiemērot PVN koksnes kurināmā, siltumenerģijas, elektroenerģijas un dabasgāzes piegādēm.

Saeima jau pagājušajā nedēļā, 20. janvārī, noraidīja opozīcijas deputātu izstrādātos priekšlikumus energoresursu cenu krīzes risināšanai samazināt šo resursu piegādēm piemērojamā pievienotās vērtības nodokļa (PVN) likmi.

Ekonomikas ministrijas parlamentārā sekretāre Ilze Indriksone (NA) Saeimas sēdes laikā aicināja neatbalstīt opozīcijas priekšlikumus, informējot, ka koalīcija ir vienojusies par atbalsta pasākumu paketi energoresursu cenu krīzē kopumā 250 miljonu eiro apmērā. Viņa uzsvēra, ka koalīcijas piedāvājums paredz daudz mērķētāku atbalstu, turpretī PVN samazināšana to neparedz.

Opozīcijas deputāts Viktors Valainis (ZZS) atzina, ka koalīcijas solītais 250 miljonu eiro atbalsts pirmšķietami nebūs pietiekams. Viņš uzsvēra, ka cilvēkus neinteresē ilgtermiņa risinājumi krīzei, jo iedzīvotājiem jau tagad ir jāapmaksā rēķini par decembri, un PVN samazināšana vai atcelšana dod tūlītēju efektu.

Finanšu ministrijas parlamentārais sekretārs Atis Zakatistovs piebilda, ka priekšlikums energoresursu piegādēm nepiemērot PVN ir pretrunā ar Eiropas Savienības direktīvām un, ja Saeima lemtu par šādu soli, tad šis lēmums būtu jāsaskaņo ar Eiropas Komisiju.

Vienlaikus Zakatistovs uzsvēra, ka atteikšanās no PVN piemērošanas energoresursiem liecina par vieglprātību, jo šādā veidā valsts atteiktos no ieņēmumiem un palielinātu izdevumus, tādējādi audzējot valsts parādu. Viņš uzsvēra, ka par nodokļu ieņēmumiem tiek nodrošināti valsts pakalpojumi un maksātas algas.

Jau vēstīts, ka 19. janvārī valdību veidojošie politiskie spēki konceptuāli vienojās par plašu atbalsta paketi iedzīvotājiem un uzņēmumiem saistībā ar strauji pieaugošajām energoresursu cenām. Jaunās atbalsta paketes kopējā summa ir aptuveni 250 miljoni eiro.

Premjera birojā portālam "Delfi" atzina, ka galīgo lēmumu par atbalsta paketi plānots pieņemt valdības sēdē otrdien, 25. janvārī.

Valdību veidojošie partneri ir vienojušies, ka atbalsts tiks sniegts uz četriem mēnešiem, līdz šā gada maijam, bet atsevišķi atbalsta veidi, piemēram, palielinātais mājokļa pabalsts, tiks sniegts līdz šī gada beigām.

Koalīcija ir vienojusies, ka valsts pilnībā kompensēs elektrības sadales tarifa un obligātā iepirkuma komponentes izmaksas, šim mērķim paredzot 80 miljonus eiro. Tiks ieviests jauns 50 eiro mēneša pabalsts par katru bērnu, tai skaitā studējošiem līdz 24 gadu vecumam, šim mērķim novirzot 80 miljonus eiro.

Palielinātais mājokļa pabalsts tiks maksāts līdz šī gada beigām, šim mērķim paredzot papildus septiņus miljonus eiro līdzās jau piešķirtajiem teju 17 miljoniem eiro.

Tāpat plānots ieviest jaunu 20 eiro mēneša pabalstu visiem senioriem, neskatoties uz vakcinācijas faktu, un cilvēkiem ar invaliditāti.

Valsts plāno mājsaimniecībām kompensēt siltumapgādes un gāzes apkures izmaksu ekstremālo sadārdzinājumu, šim mērķim novirzot 5,5 miljonus eiro.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!