Foto: LETA

Otrdien, 8. martā, Latvijas valdība apstiprināja palīdzību Ukrainai vēl piecu miljonu eiro apmērā, portālu "Delfi" informēja Finanšu ministrijā (FM).

Šie līdzekļi, kas Ukrainai būs pieejami ar Pasaules Bankas starpniecību, paredzēti neatliekamu Ukrainas valdības budžeta vajadzību segšanai laikā, kad Ukrainas teritorijā notiek Krievijas īstenotā un Baltkrievijas atbalstītā militārā agresija, izraisot humanitāro krīzi un negatīvu ietekmi uz Ukrainas ekonomiku.

Kopējais Pasaules Bankas atbalsts plānots trīs miljardu ASV dolāru apmērā.

Pirmdien, 7. martā, Pasaules Bankas valde apstiprināja pirmo daļu – aizdevumu 437,05 miljonu eiro apmērā no kopējās atbalsta paketes, ar ko plānots segt neatliekamas Ukrainas valdības budžeta vajadzības, tajā skaitā izmaksāt pensijas, algas mediķiem un skolotājiem, kā arī segt citus neatliekamus izdevumus.

Pēc Pasaules Bankas aicinājuma Latvija kopā ar citām dalībvalstīm (Lielbritānija, Nīderlande, Japāna Zviedrija, Lietuva, Dānija, Islande) piedalās aizdevuma līdzfinansēšanā, piesaistot grantus, garantijas vai paralēlos aizdevumus.

Tas papildinās Pasaules Bankas iespējas palielināt kopējo finansējumu un sniegs lielāku likviditātes atbalstu Ukrainas valdībai šajos ārkārtas finanšu spiediena apstākļos, kad ārējā finansējuma izmaksas ir būtiski pieaugušas un Ukrainas piekļuve starptautiskajiem finanšu tirgiem ir praktiski neiespējama.

Šobrīd Ukrainas finansējuma vajadzības sastāda aptuveni 12 miljardus ASV dolāru jeb 5,8% no iekšzemes kopprodukta (IKP). Pasaules Banka prognozē Ukrainas ekonomikas lejupslīdi par 7,1% 2022. gadā un fiskālā deficīta pieaugumu līdz 8% no IKP. Ekonomikas atjaunošanai būs nepieciešami būtiski papildu ieguldījumi, lai atgrieztos pirms krīzes izaugsmes līmenī.

Finanšu ministrs Jānis Reirs (JV) sacīja, ka Latvijas dalība šajā atbalsta mehānismā nozīmē ne tikai tūlītēju finanšu atbalstu, bet arī solidāru pienākumu atbalstīt Ukrainu un tās cilvēkus, kuri cieš humanitāro katastrofu paši savā teritorijā neizprovocēta Krievijas uzbrukuma dēļ.

"Šis likviditātes atbalsts ar Pasaules Bankas starpniecību ir operatīvi koordinēts ne tikai ar partneriem un donoriem, bet šajos neizsakāmi smagajos apstākļos arī ar Ukrainas valdību. Latvija turpinās atbalstīt Ukrainu un tās kaimiņvalstis, ņemot vērā ietekmi uz reģionu kopumā, tai skaitā vairāk nekā divu miljonu imigrantu plūsmu, tai skaitā 500 000 bērnu. Tāpat arī mēs sagaidām, ka vērtības un starptautiskās normas, kas gadiem ir nodrošinājušas globālo izaugsmi un labklājību, tiks aizsargātas,” pauda Reirs.

Pasaules Banka nodrošina, ka donorvalstu iemaksas tiek izlietotas atbilstoši mērķiem un notiek regulāra atskaitīšanās par sniegtā atbalsta ietekmi un sasniegtajiem rezultātiem. Pasaules Bankai ir neatsverama pieredze un kapacitāte darbam konfliktu skartās valstīs, un tā spēj nodrošināt, ka finansējums tiek piešķirts tikai leģitīmai valdībai un tā izlietojums tiek rūpīgi uzraudzīts.

Arī citas starptautiskās finanšu institūcijas aktīvi iesaistās atbalsta sniegšanā Ukrainai. Starptautiskais Valūtas fonds plāno ārkārtas finanšu palīdzību, Eiropas Investīciju banka ir apstiprinājusi steidzamu likviditātes atbalstu 668 miljonu eiro apmērā, Eiropas Rekonstrukcijas un attīstības banka strādā pie atbalsta paketes Ukrainai un skartajām reģiona valstīm.

Pasaules Banka ir lielākā attīstības finansējuma institūcija pasaulē, kas nodrošina finansiālo un tehnisko atbalstu attīstības valstīm. Tās misija ir mazināt galēju nabadzību un veicināt kopēju labklājību ilgtspējīgā veidā.

Jau vēstīts, ka Pasaules Banka gatavo trīs miljardus dolāru lielu palīdzības paketi Ukrainai tuvākajos mēnešos.

Aptuveni 350 miljoni dolāru tiks ātri piešķirti Ukrainas budžeta stabilizēšanai, pavēstīja Pasaules Bankas prezidents Deivids Malpass.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!