Foto: Publicitātes attēli

Saeima ceturtdien, 7. aprīlī, konceptuāli atbalstīja grozījumus Elektroenerģijas tirgus likumā, ar kuriem iecerēts paātrināt atjaunojamo energoresursu straujāku ieviešanu elektroenerģijas ražošanā, veicinot saules paneļu un vēja parku attīstību.

Saeimas preses dienestā portālu "Delfi" informēja, ka ar grozījumiem iecerēts noteikt, ka turpmāk ražošanas jaudu palielināšanai un jaunas elektroenerģijas ražošanas iekārtas ieviešanai būs nepieciešama Ekonomikas ministrijas atļauja tikai gadījumos, ja uzstādāmās iekārtas jauda būs 500 kilovati un vairāk. Šobrīd šāda atļauja nepieciešama, ja iekārtas jauda ir 11,1 un vairāk kilovatu.

Paredzot iespēju sistēmas operatoram noteikt drošības naudu, ar grozījumiem plānots novērst gadījumus, kad potenciālie elektroenerģijas ražošanas iekārtu ieviesēji ilgstoši rezervē tīkla jaudas, taču faktiski pieslēgumu neizbūvē. Plānots, ka drošības nauda pieslēguma ierīkotājiem būs jāiemaksā pirms tehnisko noteikumu saņemšanas.

Likumprojekts paredz ieviest arī kompensācijas maksājumus vietējai sabiedrībai par vēja elektrostaciju radīto diskomfortu. Kompensācijas maksājumi attieksies uz tām vēja elektrostacijām, kuras tiks uzstādītās pēc nākamā gada 1.janvāra un kuru jauda ir viens megavats un lielāka. Kompensācijas maksājumus plānots ieskaitīt pašvaldības, kuras teritorijā atrodas vai tiks uzstādīta elektroenerģijas ražošanas iekārta, budžetā.

Lai grozījumi likumā stātos spēkā, par tiem Saeimai jālemj vēl divos lasījumos. Iecerēts, ka grozījumi likumā stāsies spēkā nākamā gada 1 .janvārī.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!