Foto: DELFI
Kopš Krievijas karaspēka iebrukuma Ukrainā iekšlietu ministre Marija Golubeva (AP) pēc Valsts drošības dienesta (VDD) ierosinājuma tā dēvētajā "melnajā sarakstā" iekļāvusi 15 Krievijas un Baltkrievijas pilsoņus, kuru aktivitātes ir saistītas ar apdraudējumu Latvijas valsts drošībai, portāls "Delfi" uzzināja dienestā.

VDD skaidroja, ka saistībā ar neattaisnojamo Krievijas agresiju pret Ukrainu dienests pievērš pastiprinātu uzmanību Krievijas un Baltkrievijas pilsoņiem, kuri nonākuši tā redzeslokā saistībā ar aizdomām par darbību Latvijai nedraudzīgo valstu varas interesēs. Konstatējot apstākļus, kas liecina par personu radītu apdraudējumu Latvijas nacionālās drošības interesēm, VDD nekavējoties rosina konkrēto personu iekļaušanu tā dēvētajā melnajā sarakstā jeb ārvalstnieku sarakstā, kuriem ieceļošana Latvijas Republikā ir aizliegta.

VDD darbības rezultātā līdz šim ieceļošana Latvijā liegta deviņiem Krievijas pilsoņiem un sešiem Baltkrievijas pilsoņiem. VDD rīcībā esošā informācija liecina par šo personu iespējamu iesaisti izlūkinformācijas ieguvē vai atbalsta sniegšanu Krievijas ārpolitikas interešu sasniegšanai. Starp ārvalstniekiem ir personas, kuras, neraugoties uz Krievijas bruņoto spēku pastrādātajiem noziegumiem Ukrainā, pauž atbalstu Kremlim.

Vairākumam melnajā sarakstā iekļauto personu VDD konstatējis saikni ar Krievijas vai Baltkrievijas spēka struktūrām, proti, sakaru uzturēšanu ar Latvijai nedraudzīgo valstu specdienestu pārstāvjiem, dienestu šo valstu bruņotajos spēkos vai iekšlietu struktūrās, vēsturisku sadarbību ar PSRS drošības dienestiem u.tml. Tāpat starp ārvalstniekiem ir Kremlim pietuvinātas personas, tajā skaitā uzņēmēji. Daļa personu veikušas aktivitātes, kas vērstas uz Kremļa kara propagandas vēstījumu izplatīšanu un ietekmes vairošanu Baltijas valstīs.

Melnajā sarakstā iekļautajiem Krievijas un Baltkrievijas pilsoņiem noteikts liegums ieceļot Latvijā uz nenoteiktu laiku.

VDD pašlaik īpašu uzmanību pievērš Krievijas un Baltkrievijas pilsoņiem, kuriem Latvijā iepriekš piešķirta vīza vai uzturēšanās atļauja. Jāatzīmē, ka piecām no melnajā sarakstā iekļautajām personām bija izsniegtas termiņuzturēšanās atļaujas, vienai – pastāvīgās uzturēšanās atļauja, savukārt divām – vīza.

Vienlaikus VDD turpina iespējamo risku izvērtēšanu par vēl desmitiem dienesta redzeslokā esošu Krievijas un Baltkrievijas pilsoņu, lemjot par nepieciešamību rosināt to iekļaušanu melnajā sarakstā.

Portāls "Delfi" jau vēstīja, ka VDD kopš Krievijas iebrukuma sākuma sācis vismaz 14 kriminālprocesus saistībā ar darbībām, ar kurām pausts atbalsts Krievijas agresijai pret Ukrainu un tās iedzīvotājiem.

Tāpat vēstīts, ka VDD sācis kriminālprocesus pret "Facebook" grupas "Kriminālā Latvija" administratoru, videoblogeri Kirilu Fjodorovu, sievieti, kas 16. martā pie Brīvības pieminekļa slavināja Krievijas iebrukumu Ukrainā, kā arī četrām personām, tostarp aktīvistu Aivi Vasiļevski.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!