Foto: LETA

Ministru kabinets otrdien, 10. maijā, apstiprināja grozījumus rīkojumā par ārkārtējās situācijas izsludināšanu, kas paredz pagarināt ārkārtējo situāciju Ludzas novadā, Krāslavas novadā, Augšdaugavas novadā un Daugavpils pilsētā uz vēl trīs mēnešiem, proti, līdz 10. augustam.

Iekšlietu ministrijā (IeM) portālu "Delfi" informēja, ka, lai gan ir samazinājušies cilvēku mēģinājumi nelikumīgi šķērsot Latvijas-Baltkrievijas robežu, kopumā aprīlī un maijā no valsts robežas nelikumīgas šķērsošanas ir atturēti 22 cilvēki.

"Būtisks vērā ņemams apstāklis ir Putina uzsāktais karš Ukrainā, ko atbilstoši plašsaziņas līdzekļos izskanējušai informācijai atbalsta arī Baltkrievijas prezidents Aleksandrs Lukašenko. Latvijas-Baltkrievijas robeža tiek uzraudzīta pastiprinātā režīmā," informēja IeM.

Lietuva ārkārtējo situāciju ir pagarinājusi līdz šā gada 29. jūnijam, Polija – līdz šā gada 30. jūnijam.

"Ir būtiski nodrošināt koordinētu starpvalstu rīcību attiecībā uz nelikumīgu valsts robežas šķērsošanu, lai nodrošinātu līdzvērtīgu visa reģiona robežu apsardzību," piebilda ministrijā.

Tāpat valdība piešķīra IeM 360 800 eiro apmērā, lai segtu izdevumus saistībā ar situāciju uz Latvijas-Baltkrievijas robežas. Finansējums paredzēts: Valsts policijai (VP) – 185 557 eiro, Valsts robežsardzei (VRS) – 141 415 eiro, Pilsonības un migrācijas lietu pārvaldei (PMLP) – 24 534 eiro un Valsts drošības dienestam (VDD) – 9294 eiro.

Izdevumi izveidojušies laikposmā no 2022. gada 1. marta līdz 31. martam un ir saistīti ar IeM padotības iestādēs nodarbināto samaksu par virsstundu darbu, piemaksām, komandējumiem, ēdināšanu, pārtiku, inventāru, patvēruma meklētāju uztura un dienas naudu.

Tāpat 22 899 eiro piešķirti, lai kompensētu vidējās izpeļņas pieaugumu, kas rodas, nosakot nodarbinātajiem samaksu par virsstundu darbu un piemaksas, tai skaitā: Valsts policijai – 9908 eiro, Valsts robežsardzei – 11 780 eiro, Pilsonības un migrācijas lietu pārvaldei – 1211 eiro.

Kopā piešķirtā finansējuma apmērs ir 383 699 eiro.

Lai mazinātu nelegālās imigrācijas riskus un apdraudējumu, kā arī liktu šķēršļus nelegālās imigrācijas plānotāju, organizētāju un izpildītāju aktivitātēm uz Latvijas-Baltkrievijas robežas, VRS robežapsardzības nodaļās tika palielināts norīkojumu skaits, kā arī tika nodrošināti atbalsta pasākumi.

Savukārt uz Latvijas un Krievijas valsts robežas ir ieviests pastiprināts robežuzraudzības režīms, lai nodrošinātu intensīvāku valsts robežas uzraudzību un kontroli.

VP savukārt sniedza atbalstu VRS robežuzraudzības nodrošināšanā, lai nepieļautu robežas nelikumīgu šķērsošanu. Robežuzraudzības atbalstam tika piesaistīti vispiemērotāk apmācītie un ekipētie skaitliski lielāko struktūrvienību nodarbinātie. Uz Latvijas un Baltkrievijas robežas atbalsta sniegšanai tika komandētas amatpersonas no Rīgas un reģionālajām struktūrvienībām, kā arī iesaistītas Latgales reģiona pārvaldes amatpersonas.

Ņemot vērā kraso patvēruma meklētāju pieaugumu, sākot ar 2021. gada augustu, strauji palielinājās darba intensitāte un apjoms, kas bija jāveic PMLP saistībā ar patvēruma meklētāju lietu izskatīšanu, kā arī ar patvēruma meklētāju izmitināšanu, tai skaitā Covid-19 karantīnas režīma prasību nodrošināšanu.

VRS laika posmā no 2022. gada 1. marta līdz 2022. gada 31. martam uz Latvijas – Baltkrievijas valsts robežas ir atturējusi no nelikumīgas valsts robežas šķērsošanas 267 personas un ir aizturējusi 7 personas. Šobrīd uz Latvijas-Baltkrievijas robežas kopumā situācija ir stabila un mierīga.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!