Foto: Viesturs Radovics, DELFI

Ņemot vērā joprojām nemainīgo situāciju uz Baltkrievijas-Latvijas robežas, Iekšlietu ministrija (IeM) rosinās valdību līdz 10. augustam pagarināt ārkārtējo situāciju vairākās Latgales pašvaldībās.

Ņemot vērā pastiprinātu nelegālās imigrācijas spiedienu, Latvijas valdība Ludzas, Krāslavas, Augšdaugavas novados, kā arī Daugavpilī izsludinājusi ārkārtējo situāciju. Valdība to izsludināja pērn no 11. augusta un patlaban tā pagarināta līdz šī gada 10. maijam.

IeM norādījusi, ka kopš 2021. gada 10. augusta kopumā no valsts robežas nelikumīgas šķērsošanas ir atturēti 6656 cilvēki.

Valsts robežsardzē aģentūra LETA noskaidroja, ka kopš ārkārtējās situācijas ieviešanas humānu apsvērumu dēļ nav liegta valsts robežas šķērsošana 156 cilvēkiem, savukārt kopumā pērn un šogad aizturēti 508 valsts robežu nelikumīgi šķērsojuši trešo valstu pilsoņi.

Lai gan ir samazinājies to personu, kuras nelikumīgi šķērso Baltkrievijas-Latvijas robežu, skaits, tomēr joprojām robežsardze konstatē nelikumīgus valsts robežas šķērsošanas gadījumus. Proti, februāra mēnesī ir atturētas no nelikumīgas valsts robežas šķērsošanas – 863 personas, marta mēnesī – 267 personas, savukārt aprīlī – 20 personas, norādījusi IeM.

Būtisks vērā ņemams apstāklis ir Krievijas sāktais karš Ukrainā, ko atbilstoši plašsaziņas līdzekļos izskanējušai informācijai atbalsta arī Baltkrievija. Līdz ar to pret Baltkrievijas-Latvijas robežas nelikumīgo šķērsotāju skaita samazināšanos ir pamats izturēties piesardzīgi.

Tādējādi ir arī turpmāk nodrošināma robežas uzraudzība pastiprinātā režīmā, tai skaitā saglabājot ārkārtējās situācijas režīmu.

Tāpat IeM norādījusi, ka Lietuvas vai Polijas un Baltkrievijas robežu ikdienu nelikumīgi šķērso vairāku desmitu personu. Līdz ar to, ņemot vērā šo situāciju, Lietuvas ārkārtējo situāciju ir pagarinājusi līdz 2022. gada 29. jūnijam, savukārt Polija to ir pagarinājusi līdz 2022. gada 30. jūnijam.

Līdz ar to ir būtiski nodrošināt starpvalstu vienotu koordinētu rīcību attiecībā uz šādu nelikumīgu valsts robežas šķērsošanu, lai nodrošinātu līdzvērtīgu visa reģiona valstu robežu ar Baltkrieviju apsardzību.

Gadījumā, ja ārkārtējā situācija netiktu pagarināta, pastāv riski, ka strauji var palielināties personu, kuras nelikumīgi šķērso Latvijas un Baltkrievijas robežu, skaits, jo netiktu nodrošināta līdzvērtīga reģiona apsardzība gar Baltkrievijas Republikas robežas.

Indikatīvais nepieciešamais finansējums Iekšlietu ministrijai, lai segtu robežas sargāšanas izdevumus ir 2 342 035 eiro. Indikatīvais nepieciešamais finansējums Veselības ministrijai ir 18 917 eiro.

Baltkrievijas diktatora Aleksandra Lukašenko režīma izvērstā hibrīduzbrukuma ietvaros kopš pagājušā gada pavasara notikuši centieni Latvijā, Lietuvā un Polijā no Baltkrievijas iesūtīt tūkstošiem nelegālo imigrantu, kuru lielākā daļa kā tūristi bija ieradušies Baltkrievijā no Irākas.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!