Foto: LETA, DELFI

Nacionālās apvienības (NA) "ultimatīvais" pieprasījums nomainīt iekšlietu ministri Mariju Golubevu izskanējis kā "politiska šantāža", tāpēc "politiskā līdzsvara" nodrošināšanai Ministru prezidents Krišjānis Kariņš (JV) ierosinājis NA līdz šai trešdienai, 18. maijam, izvirzīt jaunu ekonomikas ministra amata kandidātu Jāņa Vitenberga vietā.

Pirmdien, 16. maijā, koalīcijas partneri sanāca uz divām sēdēm, kurās sprieda par koalīcijas stabilitāti situācijā, kad partneris – NA – nācis klajā ar "ultimātu" nomainīt Golubevu.

Pēc sanāksmes Kariņš preses konferencē uzsvēra, ka Krievijas sāktais karš Ukrainā ir mainījis drošības situāciju Eiropā, tostarp Latvijā, un viņa kā valdības vadītāja uzdevums ir nodrošināt valdības un koalīcijas stabilitāti.

Kariņš uzsvēra, ka pēdējo laikā notikuši divi "saviļņojoši momenti" - viens bija vērojams sabiedrībā, bet otrs politikā. Pēc premjera teiktā, sabiedrības viļņošanās bija vērojama par notikumiem 9. maijā un jo sevišķi 10. maijā pie pieminekļa Uzvaras parkā. Viņa vērtējumā, notikušais pie pieminekļa bija "pilnīgi nepieņemami" un vairums sabiedrības uzskata līdzīgi.

Kariņš ar Golubevu runājis svētdien attālināti un pirmdien klātienē, aicinot iekšlietu ministri uzņmeties politisko atbildību par notikušo 9. un 10. maijā. Golubevas pirmdien paziņot par atkāpšanos no amata Kariņš novērtējis kā atbildīgu rīcību.

Tajā pašā laikā Ministru prezidents norādīja uz viļņošanos politikā, proti, kad NA "ultimatīvā veidā ar šantāžas piegaršu pieprasīja" iekšlietu ministres demisiju, jo pretējā gadījumā NA pametīs valdību.

Šis pirmdien bijis viens no koalīcijas sanāksmes darba kārtības jautājumiem, kuras laikā Kariņš brīdinājis partnerus, ka politiskā līdzsvara labad arī NA ir jāatbild par "šantāžas mēģinājumu", tāpēc šim politiskajam spēkam ir jāmaina kāds no saviem ministriem. Tā kā NA nenosauca konkrētu ministru, Kariņš izvēlējies Vitenbergu, kurš ministra amatā ir visīsāko laiku.

Vienlaikus premjers NA devis laiku līdz trešdienai piedāvāt citu ministra kandidātu, pretējā gadījumā Kariņš pieprasīs Vitenberga demisiju.

NA vadītājs Raivis Dzintars medijiem atkārtoti uzvēra, ka tas, kas notika 9. un 10. maijā, bija "izaicinājums valsts pamatiem, kas nevar atkārtoties" un par to ir atbildīga iekšlietu sistēma.

Tāpat Dzintars pauda, ka NA pirmdien uzklausīja Kariņa pārmetumus par politiskā spēkā aicinājumu Golubevai demisionēt. "Nepiekrītu, ka tas bija ultimāts. Tā bija atklāta pozīcija par nosacījumiem, ar kādiem NA ir gatava turpināt darbu koalīcijā," uzsvēra Dzintars un piebilda, ka NA aizstāv vēlētājiem dotās vērtības.

"Ministra demisijas pieprasījums NA šķiet savāds. Tas izskatās pēc politiskās atriebības. Šis drīzāk ir vērsts pretēji valdības stabilitātei," sacīja NA vadītājs.

Tāpat Dzintars informēja, ka viņam koalīcijas sanāksmju starplaikos bijusi saruna ar Vitenbergu, kurš amata pamešanu uztvēris ar "neizpratni un dziļu vilšanos". Vienlaikus Dzintars sarunā ar Vitenbergu saklausījis secinājumu, ka valsts intereses ir svarīgākas un valdības krišana šajos apstākļos nebūtu pieļaujama.

Politiķis piebilda, ka NA oficiālu viedokli par ekonomikas ministra nomaiņu vēl formulēs politiskā spēka valdē un pēc tam par ministra kandidātu konsultēsies ar koalīcijas partneriem.

"Man ir ticība un cerība, ka koalīcijas partneri izvirzīs savus kandidātus, kurus piedāvās apstiprināt Saeimā," sacīja Kariņš, paužot cerību, ka Saeima par jaunajiem ministriem varētu lemt šajā vai nākamajā ceturtdienā. Premjers piebilda, ka līdz amatā stāsies jauns iekšlietu ministrs šo pienākumus pildīs aizsardzības ministrs Artis Pabriks.

Kariņš arī sacīja, ka patlaban situācija nebūt nav viegla, sevišķi ņemto vērā, ka "tiekam mudināti uz šķelšanos – vienalga etnisku vai politisku".

Partijas "Konservatīvie" pārstāvis Krišjānis Feldmans stāstīja, ka viņa pārstāvētais politiskais spēks ievēro koalīcijas līgumu, kurā ir teikts, ka premjeram ir vienpersoniskas tiesības atsaukt jebkuru ministru.

Tāpat Feldmans ar sapratni vērtēja Kariņa piedāvāto "diplomātiskās apmaiņas" procedūru, tādējādi stabilizējot koalīciju laikā, kad pēc dažiem mēnešiem notiks Saeimas vēlēšanas.

"Mūsu mērķis ir, lai valdības nostrādātu līdz jaunajam Saeimas sasaukumam. Tāpēc aicinām NA un AP pēc iespējas ātrāk izvirzīt jaunus ministru kandidātus. "Konservatīvie" ir gatavi ātri izskatīt kandidātus un atbalstīt Saeimas sēdē jau šo ceturtdien," teica Feldmans.

Savukārt AP pārstāvis Artūrs Toms Plešs uzsvēra, ka "premjera piekāpšanās NA ultimātam ir valdību destabilizējoša" un nerada pamatu turpmākam konstruktīvam darbam valdībā. Vienlaikus politiķis atzina, ka AP nav pieņemami, ja šajos apstākļos valdībā iestātos krīze.

Jau vēstīts, ka pēc pirmdien pulksten 12 notikušās koalīcijas partiju Sadarbības sanāksmes ārkārtas sēdes, kurā apspriestas partiju attiecības pēc Nacionālās apvienības (NA) izteiktā aicinājuma nomainīt iekšlietu ministri Mariju Golubevu (AP), ministre sniedz preses konferenci, kuras sākumā paziņoja, ka izlēmusi turpināt darbu Saeimā.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!