Foto: LETA

Krievijai jāuzņemas pilna atbildība un izmaksas, kas saistītas ar Ukrainas atjaunošanu, pirmdien Eiropas Savienības (ES) Ārlietu padomes sanāksmē Briselē pauda ārlietu ministrs Edgars Rinkēvičs (JV).

Sanāksmē ES ārlietu ministri apsprieda ES atbalstu Ukrainai, ES sankcijas pret Krieviju un Baltkrieviju un Rietumbalkānu jautājumu. Pirms ES Ārlietu padomes notika ES un Kanādas apvienotā ministru komitejas sanāksme. Tās laikā puses pārrunāja globālos izaicinājumus pasaulē, tai skaitā ārpolitikas un drošības prioritātes, kā arī ES un NATO sadarbību.

Rinkēvičs sanāksmes laikā pauda Latvijas atbalstu ES kandidātvalsts statusa piešķiršanai Ukrainai. Viņš norādīja, ka ir jāturpina koordinēts starptautiskais politiskais un diplomātiskais spiediens pret Krieviju un Baltkrieviju, kā arī maksimāli jāpaaugstina Krievijas maksa par neattaisnojamā kara turpināšanu. Ir arī jāturpina sniegt koordinēts visa veida atbalsts Ukrainas tūlītējām vajadzībām.

"Krievija jāsauc pie atbildības starptautiskajās tiesās, kā arī jāizmanto citi juridiskie mehānismi kara noziegumu un noziegumu pret mieru un cilvēci izmeklēšanai. Papildus tam ir maksimāli jāstiprina ierobežojošie pasākumi finanšu un enerģētikas, kā arī citos sektoros, jāpaplašina sankcijas pret fiziskām un juridiskām personām, tai skaitā atbildīgajiem par propagandu un dezinformāciju Krievijā," pauda ārlietu ministrs.

Viņš uzskata, ka ir nepieciešams vienots ES regulējums dalībvalstīs iesaldēto Krievijas līdzekļu izmantošanai Ukrainas atjaunošanai nākotnē. Tādējādi sankciju darbība turpināma līdz laikam, kad Krievijas militārie spēki būs atvilkti no Ukrainas teritorijas un panākta vienošanās par Krievijas saistībām Ukrainas atjaunošanai.

Runājot par Rietumbalkāniem, Latvijas ārlietu ministrs pauda nostāju, ka no paplašināšanās valstīm tiek sagaidīta ES vērtībām un mērķiem atbilstoša rīcība un jo īpaši skaidrs atbalsts ES nostājai par Krievijas karu Ukrainā.

"No Serbijas kā Eiropas Savienības kandidātvalsts mēs sagaidām pilnu Eiropas Savienības lēmumu, ieskaitot sankciju pret Krieviju un Baltkrieviju, ieviešanu, pretējā gadījumā nevaram atbalstīt turpmāku iestāšanās procesu," sacīja Rinkēvičs.

Vienlaikus ministrs vērsa uzmanību uz nepieciešamību stiprināt Rietumbalkānu reģiona noturību pret hibrīddraudiem un dezinformāciju. Ministrs pauda Latvijas atbalstu pēc iespējas ātrākai pievienošanās sarunu sākšanai ar Albāniju un Ziemeļmaķedoniju.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!