Foto: AFP/Scanpix/LETA

Veselības ministrija (VM) aicina valdību, vēl pirms Ministru kabinets devies vasaras atvaļinājumā, vienoties par tās izstrādāto plānu, kas ļaus kopīgi sagatavoties rudenī iespējamajai Covid-19 saslimstības izplatībai, portālu "Delfi" informēja ministrijā.

VM šī gada pavasarī sagatavoja iespējamos Covid-19 saslimstības izplatības scenārijus rudenim un atbilstošus plānus, kā tiem sagatavoties.

Diskusijas par plānu ir noritējušas gan ar veselības aprūpes sistēmas pārstāvjiem, gan nozaru ministrijām. Plāns no 2. jūnija tiek saskaņots ar Finanšu ministriju.

VM atzina, ka veselības nozarei finansējums Covid-19 izplatības mazināšanai bija piešķirts tikai gada pirmajam pusgadam, proti, līdz šā gada 30. jūnijam.

"Ja valdība nevienosies par plānu, būs apdraudēta gan veselības nozares gatavība rudens vilnim, gan Covid-19 ierobežošanas pasākumiem vasarā, tostarp testēšanai, Covid-19 pacientu ārstēšanai un rehabilitācijai, ģimenes ārstu darbam (vakcinācijai) ar senioriem un riska grupām u.c.," brīdina VM.

Ministrijā norādīja, ka patlaban pasaulē un Latvijā pieaug inficēšanās ar vīrusa Omikron BA5 paveidu, pieaug pacientu skaits slimnīcās.

"Ja šis vilnis būs nozīmīgs, daļu rudens pasākumu, iespējams, vajadzēs uzsākt jau agrāk, ko var apdraudēt kavēšanās ar Covid-19 gatavības plāna apstiprināšanu," pauda VM.

Covid-19 rudens gatavības plāns paredz trīs vīrusa izplatības scenārijus ar atbilstošiem rīcības algoritmiem.

Pirmais scenārijs paredz, ka Covid-19 kļūs par sezonālu infekciju, kur iespējami arī jauni vīrusa celmi, esošā imunitāte nav pietiekoši efektīva, vakcīnas pasargā daļēji. Šo scenāriju VM iepriekš salīdzina ar to, ko piedzīvojām, kad masveidā izplatījās omikrona paveids.

Otrs Latvijas scenārijs varētu būt grūti kontrolējama infekcija, kur imunitāte nav efektīva, notiek plaša transmisija sabiedrībā, tāpat arī smagu saslimšanas gadījumu, stacionēšanas, nāves gadījumu pieaugums plašākā sabiedrībā, tomēr vēl nav pārsniegta veselības aprūpes kapacitāte.

Savukārt trešais iespējamais scenārijs ir nekontrolējama infekcijas izplatība, līdzīgi kā tas bija delta paveida izplatīšanās gadījumā. Šajā scenārijā tiek pārsniegta veselības aprūpes spēju kapacitāte.

Kā liecina VM aprēķini, indikatīvās papildu izmaksas otrajam pusgadam pirmajā Covid-19 scenārijā varētu būt ap 72 miljoniem eiro, otrajā – 107 miljoni eiro, bet trešajā scenārijā – 129 miljoni eiro.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!