Foto: F64

Patlaban netiek plānota Baltkrievijas ģenerālkonsulāta Daugavpilī slēgšana, norādīja Ārlietu ministrijas (ĀM) pārstāve Solvita Martinsone.

Viņa atzīmēja, ka diplomātiskās attiecības nav vienlīdzīgas ar konsulārajām attiecībām. Konsulāti nodrošina konsulāro palīdzību valstspiederīgajiem, nepieciešamības gadījumā izsniedz vīzas.

Slēdzot Baltkrievijas ģenerālkonsulātu Daugavpilī, tiktu slēgts arī Latvijas konsulāts Vitebskā, un nebūtu iespējams sniegt atbalstu Baltkrievijas pilsoniskās sabiedrības pārstāvjiem, tādēļ konsulāta slēgšana patlaban netiek plānota, skaidroja ĀM pārstāve.

Martinsone uzsvēra, ka diplomātiskās attiecības ar Baltkrieviju tika ievērojami sašaurinātas 2021.gadā, reaģējot uz Baltkrievijas autoritārā vadītāja Aleksandra Lukašenko režīma vardarbību pret Baltkrievijas pilsonisko sabiedrību un hibrīduzbrukumu Latvijas robežām.

ĀM pārstāve norādīja, ka patlaban Latvijai nav politisko kontaktu ar Baltkrieviju, faktiski nedarbojas abu valstu vēstniecības.

Jau vēstīts, ka Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrs Artūrs Toms Plešs (AP) pieprasīs paskaidrojumus par Daugavpils mēra Andreja Elksniņa (S) rīcību, apmeklējot Baltkrievijas neatkarības dienas svinības viesnīcas "Latgola" restorānā.

Kā savā "Facebook" vietnē norāda Plešs, Krievija ik dienu izmanto Baltkrievijas teritoriju, lai apšaudītu Ukrainu un nonāvētu tās iedzīvotājus.

"Ar šādiem režīmiem sadarbība nav iespējama. Tas ir drauds nacionālai drošībai. Daugavpils mēram Elksniņam nekavējoties pieprasīšu paskaidrojumus par konkrēto rīcību," raksta ministrs.

Kā ziņots, otrdien Daugavpils viesnīcas "Latgola" restorānā rīkotās Baltkrievijas neatkarības dienas svinības apmeklējis arī Daugavpils domes priekšsēdētājs Elksniņš, vēsta televīzija "ReTV" un interneta portāls "Chayka".

Pasākums sākās vakarā, un restorānu varēja apmeklēt ne tikai aicinātās personas, kuru vidū bija Elksniņš un Daugavpils pirmais vicemērs Aleksejs Vasiļjevs (LKS), bet arī uzņēmēji un citas personas.

Elksniņš televīzijai "ReTV" un portālam "Chayka" norādīja, ka patlaban Daugavpilī oficiāli darbojas Baltkrievijas diplomātiskā pārstāvniecība, un, neraugoties uz jebkādiem paziņojumiem, tā turpina strādāt.

"Es ar lielu prieku apmeklēju daudzus pasākumus, organizācijas, notikumus, lai pirmām kārtām rūpētos par mūsu iedzīvotāju interesēm," pauda Daugavpils domes priekšsēdētājs.

Uz "ReTV" un "Chayka" uzdoto jautājumu, vai viņš neuzskata par nepareizu doties uz pasākumu, kuru rīko agresorvalsts un par ko Latvijas valdība un prezidents izteikušies nosodoši, Elksniņš atbildēja: "Neesmu dzirdējis, lasījis".

Par Latvijas amatpersonu rīcību, apmeklējot agresorvalsts rīkotu pasākumu, "ReTV" un portālam "Chayka" viedokli pauda gan Valsts drošības dienests (VDD), gan arī ĀM.

VDD norādīja, ka pašreizējā ģeopolitiskajā situācijā Latvijas valsts un pašvaldību amatpersonu piedalīšanās agresorvalsts Krievijas vai tās tuvākās sabiedrotās - Baltkrievijas - rīkotos pasākumos nav atbilstoša Latvijas nacionālās drošības interesēm.

"Šāda rīcība ir pretrunā Latvijas valsts nosodošajai nostājai pret Krievijas īstenotajiem noziegumiem pret Ukrainu un tās iedzīvotājiem, kā arī neveicina Latvijas sabiedrības vienotību šajos sarežģītajos apstākļos," uzsvēra VDD.

Savukārt ĀM pārstāve Sovlita Martinsone atzīmēja, ka Baltkrievijas ģenerālkonsulātam Daugavpilī nav aizliegts rīkot svinīgus pasākumus, tomēr Latvijas amatpersonām būtu rūpīgi jāizvērtē dalība tajos, ņemot vērā Baltkrievijas autoritārā līdera Aleksandra Lukašenko neleģitīmās vēlēšanas, represijas pret pilsonisko sabiedrību, hibrīduzbrukumu Latvijas robežai, kā arī Krievijas īstenoto agresiju Ukrainā.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!