Foto: LETA

Ar pirmo numuru 14. Saeimas vēlēšanās startēs "Jaunā vienotība" bet ar pēdējo – partija "Republika", noskaidrots piektdien, 5. augustā, Centrālās vēlēšanu komisijas (CVK) rīkotajā vēlēšanām reģistrēto deputātu kandidātu sarakstu numuru izlozē.

Rudenī gaidāmajās 14. Saeimas vēlēšanās ar otro numuru startēs Latvijas krievu savienība, bet trešo – Zaļo un zemnieku savienība.

"Tautas kalpi Latvijai" būs ceturtais numurs. Piekto kārtas numuru izlozēja partija "Suverēnā vara", bet sesto – "Kristīgi progresīvā partija".

Septītais numurs izlozē tika "Saskaņai" astotais partijai "Stabilitātei!", devītais - "Tautas varas spēks", bet desmitais – "Vienoti Latvijai".

Nacionālā apvienība izlozēja 11. numuru, "Latvija pirmajā vietā" – 12. kārtas numuru, bet 13. numurs tika "Konservatīvajiem".

"Katram un katrai" startēs ar 14. numuru, "Progresīvie" ar 15. numuru un "Attīstībai/Par!" ar 16. numuru.

Ar. 17. numuru vēlēšanās startēs "Apvienība Latvijai", ar 18. numuru – "Apvienotais saraksts", bet ar 19. numuru – "Republika".

Kārtība, ka Saeimas vēlēšanās kandidātu saraksti ir numurējami un numuri piešķirami izlozē, ir noteikta Saeimas vēlēšanu likumā, skaidro CVK.

CVK skaidroja, ka izlozes nosacījumi paredz, ka partiju un partiju apvienību pārstāvji lozes velk kandidātu sarakstu reģistrēšanas secībā. Ja kāda saraksta pārstāvji uz izlozi neierodas, šī saraksta numuru izlozē CVK sekretārs. Tāpat ir noteikts, ka viena nosaukuma kandidātu sarakstam visos Saeimas vēlēšanu apgabalos ir piešķirams vienāds numurs.

Izlozētie kandidātu sarakstu numuri vēlāk tiek drukāti uz vēlēšanu zīmēm blakus saraksta nosaukumam, un vēlēšanu iecirkņos zīmes vēlētājiem izsniedzamas sakārtotas numerācijas secībā, sākot ar numuru 1 zīmju komplekta virspusē.

14. Saeimas vēlēšanām kopumā reģistrēti 19 kandidātu saraksti, kuros uz 100 deputātu vietām parlamentā pretendē kopumā 1832 deputātu kandidāti.

Salīdzinājumam 13. Saeimas vēlēšanās 2018. gadā bija reģistrēti 16 partiju un partiju apvienību iesniegtie saraksti, kuros bija iekļauts 1461 deputātu kandidāts. Savukārt pēdējo reizi 19 deputātu kandidātu saraksti Saeimas vēlēšanām tika reģistrēti 2006. gadā, 9. Saeimas vēlēšanās.

Rīgas vēlēšanu apgabalā 14. Saeimas vēlēšanās ir 36 deputātu vietas, Vidzemes vēlēšanu apgabalā – 26 deputātu vietas, Latgales un Zemgales vēlēšanu apgabalos katrā pa 13 deputātu vietām, bet Kurzemes vēlēšanu apgabalā – 12 deputātu vietas.

14. Saeimas vēlēšanas notiks 1. oktobrī.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!