Foto: LETA

Latvijā konstatēts šonedēļ jau otrais Āfrikas cūku mēra (ĀCM) uzliesmojums mājas cūkām, portāls "Delfi" uzzināja Pārtikas un veterinārajā dienestā (PVD).

Slimība atklāta piemājas saimniecībā Rēzeknes novada Silmalas pagastā.

PVD saimniecībā veic slimības apkarošanas un ierobežošanas pasākumus. Lai likvidētu uzliesmojuma perēkli un nepieļautu slimības tālāku izplatīšanos, visas saimniecībā esošās desmit cūkas tiks likvidētas.

PVD atkārtoti aicina nekādā gadījumā neizbarot cūkām zaļbarību un nelietot pakaišus, kuriem varētu būt piekļuvuši savvaļas dzīvnieki. Tāpat rūpīgi jāievēro arī citi biodrošības pasākumi.

PVD atgādina, ka lielākais drauds mājas cūku novietnēm ir meža cūkas. Tām raksturīgā straujā populācijas atjaunošanās un ĀCM vīrusa izturība dabā veicina infekcijas izplatību jaunos meža cūku baros, kas kļūst par vīrusa rezervuāru dabā.

Ja inficētas meža cūkas ir paviesojušās pļavā vai kartupeļu laukā, no kuriem iegūta barība cūkām, slimība neizbēgami tiks ievazāta saimniecībā. Tas nozīmē pilnīgi visu saimniecībā esošo cūku nāvi.

Ap ĀCM skarto Silmalas pagasta saimniecību noteikta karantīnas zona – trīs kilometru rādiusā aizsardzības zona, bet desmit kilometru rādiusā uzraudzības zona.

Šajā teritorijā esošajās novietnēs PVD pastiprināti pārbaudīs cūku veselības stāvokli un biodrošības prasību ievērošanu. Cūku novietnēm, kas atrodas karantīnas zonā, aizliegts pārvietot cūkas no saimniecības uz saimniecību, kā arī izvest cūkas un cūkgaļu ārpus aizsardzības un uzraudzības zonām.

Šādas zonas ir noteiktas arī ap ĀCM skarto saimniecību Balvu novada Kubulu pagastā, kur slimība tika konstatēta ceturtdien.

Seko "Delfi" arī vai vai Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!