Foto: LETA

Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrs Artūrs Toms Plešs (AP) Daugavpils mēram Andrejam Elksniņam (S) uzsver, ka līdz šī gada 15. novembrim Daugavpilij jāizpilda likumā noteiktās prasības un jādemontē abi pašvaldības teritorijā esošie padomju okupāciju slavinošie objekti, kas iekļauti Ministru kabineta izstrādātajā sarakstā, portālu "Delfi" informēja Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijā (VARAM).

"Daugavpils domes rīcība arvien vairāk izskatās pēc likumā noteiktā pienākuma demontēt okupācijas varu slavinošos objektus sabotāžas un padomju okupācijas "varoņu" aizstāvēšanas, kas šī brīža ģeopolitiskajos apstākļos ir īpaši satraucoša situācija," pauž Plešs, piebilstot, ka dome nedrīkst kavēties ar likuma ievērošanu.

VARAM sagaida, ka pašvaldība šīs nedēļas laikā iesniegs ministrijā rīcības plānu objektu demontāžai. "Vēlos uzsvērt, ka ministrija nevilcināsies rīkoties, lai gādātu par likumā noteikto normu izpildi," akcentē ministrs.

Otrdien, 16. augustā, Latvijas Televīzijas raidījumā "Rīta panorāma" Daugavpils domes priekšsēdētājs apgalvoja, ka, pamatojoties uz pašvaldības Satversmes tiesā iesniegto pieteikumu, kurā apstrīdēta likuma "Par padomju un nacistisko režīmu slavinošu objektu eksponēšanas aizliegumu un to demontāžu Latvijas Republikas teritorijā" atbilstība Satversmei, pašvaldība gaida lēmumu par pagaidu noregulējumu.

VARAM uzsver, ka tas nav iemesls, lai nepildītu likumu un sagaida, ka Daugavpils demontēs minētos objektus noteiktajā termiņā.

Ministrijā atzīmē, ka Satversmes tiesa jau iepriekš ir lēmusi, ka tad, kad iesniegta konstitucionālā sūdzība, likumdevējs nav paredzējis citus pagaidu tiesību aizsardzības līdzekļus kā tiesas nolēmuma izpildes apturēšanu. Attiecīgi pagaidu noregulējumu nav iespējams lūgt, jo šajā likumā par pieminekļu demontāžu tas nav paredzēts.

Tāpat arī ministrijas rīcībā ir informācija, ka Kultūras ministrija (KM) un Nacionālā kultūras mantojuma pārvalde (NKMP) ir sniegusi Daugavpils pašvaldības lūgto izvērtējumu un secina, ka objekti ir demontējami, tādēļ ministrijas ieskatā šobrīd vairs nav neviena būtiska iemesla, kas varētu kavēt demontāžas procesu.

Kā ziņots iepriekš, 2022. gada 14. jūlija sēdē Ministru kabinets identificēja virkni padomju un nacistisko režīmu slavinošu objektu, ko jānojauc, un to demontāža jāveic ne vēlāk kā līdz 2022. gada 15. novembrim.

Latvijas teritorijā ir identificēti kopskaitā 69 demontējami objekti, kas atrodas Dienvidkurzemes, Kuldīgas, Jelgavas, Talsu, Bauskas, Ogres, Ludzas, Krāslavas, Mārupes, Saldus, Alūksnes, Gulbenes, Smiltenes, Tukuma, Valmieras, Balvu, Augšdaugavas un Madonas novadā, kā arī Liepājā, Rīgā, Rēzeknē un Daugavpilī.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!