Foto: AFP/Scanpix

Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta (NMPD) izsaukuma skaits, kas saistīts ar nopietnām pārkaršanas pazīmēm, salīdzinot ar iepriekšējām dienām, nav pieaudzis, informēja NMPD galvenā sabiedrisko attiecību speciāliste Inga Vītola.

Otrdien NMPD mediķi ārstniecības iestādēs ar nopietnām pārkaršanas pazīmēm nogādāja deviņus cilvēkus, kas ir tik pat, cik pirmdien.

Iemesli, kādēļ sākušās nopietnas veselības problēmas, esot līdzīgi kā aizvadītajās dienās. Cilvēki ilgas stundas veica fizisku darbu vai citas aktivitātes karstumā ārā, tostarp vienā gadījumā iemesls bija ilgstoša sportošana karstumā.

Arī otrdien bija vairāki gadījumi, kad gados vecāki cilvēki nepārplānoja dienas aktivitātes un karstākajā dienas laikā turpināja ikdienas ierastās aktivitātes, piemēram, gāja attālāku ceļu uz veikalu pēc ikdienas produktiem, devas garākā pastaigā vai ilgāku laiku atpūšoties sēdēja saulē uz soliņa.

Citos gadījumos cietušie atzīmēja, ka maz lietojuši šķidrumu un ilgas stundas vai pat visu dienu pavadījuši karstumā, biežāk saulainā vietā. NMPD atgādina, ka karstajā laikā šķidrums jāuzņem vairāk nekā parasti, jāpadzeras vēl pirms parādās slāpes.

NMPD uzsver, ka karstajā laikā jāizvēlas piemērots apģērbs. Ja tomēr jādodas ārā, jāvelk gaišas, vieglas, elpojošas drēbes. Vakar vairākos izsaukumos pacienti, īpaši gados vecākie, to nebija ievērojuši un ģērbušies apģērbā, kas paredzēts vēsākām dienām.

NMPD atgādina, ka pārkaršanas gadījumā ir nepieciešams cilvēku atguldīt ēnā vai vēsākā vietā pusguļus, atbrīvot no silta vai spiedoša apģērba, likt vēsas, mitras kompreses uz pieres, krūtīm vai apslaucīt ar vēsu ūdeni pieri, kaklu un krūtis, kā arī pakāpeniski jāliek dzert daudz ūdeni.

Ja minētie pasākumi nepalīdz vai vājums ir izteikts, it īpaši, ja ķermeņa temperatūra sākusi strauji paaugstināties, ir vemšana, sākas apziņas traucējumi, krampji, tad nepieciešams izsaukt neatliekamo medicīnisko palīdzību.

Jau ziņots, ka šonedēļ Latvijā tiek piedzīvots kārtējais šīs vasaras karstuma vilnis.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!