Foto: LETA

Uzturot divas galvenās prasības – par valdības dokumentos solītu un iepriekš definētu pedagogu atalgojuma principu ievērošanu, kā arī par darba slodzes sabalansēšanu ātrāk nekā sešu gadu periodā – Latvijas Izglītības un zinātnes darbinieku arodbiedrības (LIZDA) Padome trešdien pieņēmusi vienbalsīgu lēmumu sākot ar 19. septembri organizēt izglītības un zinātnes darbinieku beztermiņa streiku, portāls "Delfi" uzzināja LIZDA.

LIZDA norāda, ka, lai gan pēc Padomē notikušajām diskusijām ar izglītības ministri Anitu Muižnieci (K) ir radusies zināma cerība par kompromisu iespējamību, tās priekšsēdētāja Inga Vanaga uzsvērusi, ka līdzšinējās bēdīgās pieredzes mācīta, pedagogu saime nav gatava paļauties uz mutiskiem solījumiem, tādēļ streiku varēs novērst tikai reāli valdības lēmumi.

Streika forma būs izglītības un zinātnes darbinieku darba pārtraukšana. Darba pienākumi netiks veikti līdz brīdim, kamēr tiek panākta LIZDA streika prasību izpilde, lai šādi pievērstu atbildīgo valsts amatpersonu un sabiedrības uzmanību kritiskajai nevienlīdzības situācijai nozarē un panāktu treika prasību izpildi.

Streiku vienlaikus uzsāks visu pakāpju pedagogi visos Latvijas reģionos. Streika vieta būs pēc katra streikotāja ieskatiem.

Foto: LETA

Pēc Vanagas sniegtās informācijas par pēdējo trīs gadu laikā veiktajām aktivitātēm, lai nodrošinātu pedagogiem cienīgu darba algu un sabalansētu darba slodzi, kā arī pēc šā gada 16. jūnijā organizētā piketa nesekmīgajiem rezultātiem, tāpat arī pamatojoties uz LIZDA Padomes 20. jūnija sēdes lēmumu un uz LIZDA arodorganizāciju priekšsēdētājiem iesūtītajiem lēmumiem par reģionālo organizāciju atbalstu streika organizēšanai, LIZDA Padome šodien lēmusi:

Organizēt izglītības un zinātnes nozares darbinieku streiku, pieprasot:

1.Izglītības likuma 53. panta trešās daļas izpildi, kas nosaka, ka pedagoga mēnešalga par vienu slodzi nav zemāka par Ministru kabineta apstiprināto pedagogu darba samaksas grafikā noteikto mēnešalgu attiecīgajā laikposmā.

Pedagogu darba samaksas grafiks jāizstrādā saskaņā ar Izglītības attīstības pamatnostādnēs 2021. - 2027.gadam noteiktajiem pedagogu darba samaksas palielinājuma principiem un plānotajiem rezultatīvajiem rādītājiem un jāapstiprina nākamo piecu gadu periodam sākot no 2023.gada 1.septembra, valdībai, paredzot finansējumu 2023.gada un vidēja termiņa budžeta projektā;

2. Darba slodzes sabalansēšanu visiem pedagogiem no 2023. gada.

Foto: LETA

Nolemts arī izveidot LIZDA streika komiteju, ko vadīs pati Vanaga. Komiteja organizēs streiku un pārstāvēs arodbiedrības biedru intereses streika sarunās ar nozares pārvaldes institūciju un valsts amatpersonām.

No 24. augusta līdz 7. septembrim paredzēts streika izlīgšanas komisijas darbs ar IZM par LIZDA prasībām un, ja rezultāts tajā būs neapmierinošs, Padome izlēmusi organizēt beztermiņa streiku no 19. septembra, pamatojoties uz Streika likuma 11.panta otro daļu un Darba strīdu likuma 15. panta 5. daļu.

Kā ziņots, LIZDA, ilgstoši nespējot panākt vienošanos ar Izglītības un zinātnes ministriju (IZM) par pedagogu darba algas un darba slodzes sabalansēšanas jautājumiem, 16. jūnija pusdienlaikā pulcēja skolotājus un pedagogus no visas Latvijas piketā pie Saeimas.

Piketā gan neizdevās panākt garantijas pedagogu prasību izpildei.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!