Foto: Viesturs Radovics, DELFI

Aizvadītajā nedēļā, no 22. līdz 28. augustam, Latvijā konstatēts Covid-19 gadījumu samazinājums par 33%, salīdzinot ar iepriekšējo nedēļu, portālu "Delfi" informēja Slimību profilakses un kontroles centrā (SPKC).

Kā norādīja SPKC, aizvadītajā nedēļā nedaudz samazinājās arī Covid-19 pacientu skaits slimnīcās – tas sarucis par 3,5%.

Jaunatklāto gadījumu skaita samazinājums novērojams visos Latvijas reģionos un visās vecuma grupās.

Tomēr SPKC joprojām atgādina, ka jāievēro Covid-19 profilakses pasākumi, piemēram:

  • izvairīties no kontakta ar citiem cilvēkiem un nedoties uz sabiedriskām vietām pat ar mazākajiem elpceļu saslimšanas simptomiem (piemēram, kakla sāpēm, nelielu klepu, paaugstinātu ķermeņa temperatūru) vai citām Covid-19 pazīmēm;
  • censties ievērot divu metru distanci, atrodoties publiskajās vietās;
  • izvairīties no pārpildītām vietām, kur nevar atrasties divu metru attālumā no citiem;
  • izvērtēt nepieciešamību ceļot, riskus ceļojuma laikā un iespējas tos mazināt;
  • ievērot roku higiēnu (regulāri mazgāt un/vai dezinficēt rokas), nepieskarties ar netīrām rokām sejai;
  • bieži vēdināt telpas (vairākas reizes dienā, plaši atverot logus, lai svaigais gaiss pēc iespējas vairāk cirkulētu telpā). Ja iespējams, maksimāli intensīvi jāvedina sabiedriskā transporta saloni;
  • vietās, kur nav iespējams ievērot drošu distanci, sejas masku vai respiratoru FFP2 lietošana ir svarīgs piesardzības pasākums, kas īpaši ieteicams cilvēkiem ar hroniskām slimībām, pazeminātu imunitāti. Lietojot sejas masku, ir svarīgi to darīt pareizi - cieši nosedzot degunu un muti;
  • Covid-19 slimnieka kontaktpersonai septiņas dienas pēc pēdējā kontakta ieteicams palikt mājās un nekontaktēties ar citiem cilvēkiem, bet, ja tas nav iespējams, tad būt atbildīgam par citu cilvēku veselību un sabiedriskās vietās lietot ne zemākas klases kā FFP2 respiratoru, tai skaitā veicot darba pienākumus, esot telpā, kur atrodas vairāk par vienu cilvēku. Jāatceras, ka Covid-19 inficēta persona kļūst infekcioza divas dienas pirms simptomu paradīšanās un respirators šādos gadījumos ievērojami samazina inficēšanās risku citiem cilvēkiem;
  • publisko pasākumu rīkotājiem ir svarīgi apzināt ar Covid-19 infekciju saistītos riskus un noteikt konkrētas epidemioloģiskās drošības prasības savai pakalpojuma sniegšanas vai pasākuma norises vietai, piemēram, sejas masku lietošanu, distances un plūsmu ievērošanu.

SPKC atgādina, ka pabeigts primārās vakcinācijas kurss un veikta balstvakcinācija pasargā no smagas saslimšanas formas un nāves iznākuma Covid-19 gadījumā.

Šobrīd vakcinēties tiek aicināti cilvēki, kas nav uzsākuši primāro vakcināciju un nav vēl veikuši pirmo balstvakcīnu. Savukārt otro balstvakcīnu tiek aicināti saņemt seniori vecumā no 65 gadiem; imūnsupresīvie pacienti no 5 gadu vecuma; jebkura vecuma personas ar veselības traucējumiem; citas personas pēc konsultācijas ar ģimenes ārstu.

Līdz jauno, uzlaboto vakcīnu piegādēm, joprojām var veikt vakcināciju ar esošajām, oriģinālajām vakcīnām. Tās joprojām nodrošina labu aizsardzību pret smagu slimības gaitu un nāvi.

Plašāka visas sabiedrības aicināšana vakcinēties tiks uzsākta septembrī. Vienlaikus tiek plānots, ka septembrī būs pieejamas adaptētās Covid-19 vakcīnas, kas papildinātas arī ar jaunajiem SARS CoV-2 omikrona paveidiem, uzsvēra centrā.

Portāls "Delfi" jau ziņoja, kāds ir vakcinācijas pret Covid-19 plāns šim rudenim.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!