Foto: DELFI

Reaģējot uz Daugavpils valstspilsētas domes priekšsēdētāja Andreja Elksniņa (S) Latvijas ārpolitiskajām pozīcijām neatbilstošajiem publiskiem izteikumiem par Krievijas agresiju pret Ukrainu, ārlietu ministrs Edgars Rinkēvičs (JV) oficiālā vēstulē Elksniņam ir vēlreiz atgādinājis par Latvijas oficiālo pozīciju šajos jautājumos, portāls "Delfi" uzzināja Ārlietu ministrijā.

Jau ziņots, ka piektdien intervijā "Delfi TV" raidījumā "Kāpēc" Daugavpils mērs uz atkārtotu jautājumu par cerībām uz Ukrainas uzvaru, norādīja, ka uzvarētāju šajā karā nebūs, savukārt jautāts, kam pieder Krima, Elksniņš norādīja, ka uz šo jautājumu esot atbildējis vairākas reizes iepriekš. Lūgts precizēt, ko tieši viņš atbildējis, Elksniņš sacīja: "Krima ir Krievijas Federācijas sastāvā".

Ārlietu ministrs norāda, ka visām Latvijas amatpersonām ir jāievēro Latvijas ārpolitikas pozīcijas, kā arī aicina Elksniņu kā Latvijas pašvaldības amatpersonu tās stingri ievērot un savos izteikumos par ārpolitikas jautājumiem būt precīzam, šīs pozīcijas paužot skaidri un nepārprotami.

Ministrs vēstulē uzsver, ka Latvija kategoriski nosoda Krievijas neattaisnojamo, nelikumīgo un neizprovocēto militāro agresiju pret Ukrainu. Krievijas rīcība ir rupjš ANO Statūtu un starptautisko tiesību pārkāpums.

Rinkēvičs uzsver, ka Latvija nemainīgi un viennozīmīgi atzīst Ukrainas neatkarību un suverenitāti tās starptautiski atzītajās robežās. Krievijas 2014. gadā un 2022. gadā rīkotie viltus referendumi un to rezultāti okupētajās Ukrainas teritorijās ir nelikumīgi un neatspoguļo Ukrainas tautas gribu.

Tāpat Latvija stingri nosoda un neatzīst Krievijas īstenoto šo teritoriju nelikumīgo aneksiju. Zaporižjas, Doneckas, Luhanskas un Hersonas apgabali, tāpat kā Krima un Sevastopole ir starptautiski atzītas Ukrainas teritorijas.

Ārlietu ministrs vērš uzmanību, ka šāda pozīcija kopš 2014. gada ir konsekventi uzturēta dažādās ANO, ES un Latvijas nacionālajās nostājās.

Ministra vēstulē pausta Latvijas pārliecība, ka Ukrainai kā jebkurai valstij ir leģitīmas tiesības uz pašaizsardzību. Ukrainai ir tiesības ar militāru spēku atjaunot savu teritoriālo integritāti tās starptautiski atzītajās robežās.

Rinkēvičs īpaši akcentē, ka Latvijas valdība, pašvaldības, nevalstiskais sektors, uzņēmēji un sabiedrība sniedz visu iespējamo atbalstu Ukrainai, lai tā uzvarētu šajā Krievijas netaisnīgi uzsāktajā karā.

Jau ziņots, ka uz Elksniņa izteikumiem reaģējusi arī Ukraina.

Ukrainas Ārlietu ministrijas oficiālais pārstāvis Oļegs Nikolenko savā "Facebook" profilā uz to norāda, ka Elksniņa teiktais neatspoguļo ne draudzīgās Latvijas oficiālo pozīciju, ne vairuma Latvijas iedzīvotāju viedokli par Krievijas agresīvo karu pret Ukrainu.

Nikolenko raksta, ka Elksniņš attaisno Krievijas noziegumus Ukrainā un tāpēc nav pārsteidzoši, ka viņa pārstāvētais politiskais spēks "Saskaņa" pēdējās Saeimas vēlēšanās cietis sakāvi.

Pilnu raidījumu "Kāpēc" ar Elksniņa piedalīšanos var redzēt šeit.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!