Foto: Shutterstock

Apmaksātu aģitāciju varēs veikt tikai valsts valodā, paredz ceturtdien, 22. jūnijā, Saeimā galīgajā lasījumā pieņemtie grozījumi Priekšvēlēšanu aģitācijas likumā.

Izmaiņas likumā atbalstīja 53 deputāti no "Jaunās Vienotības", Nacionālās apvienības, Apvienotā saraksta, kā arī opozīcijas deputāts Edmunds Zivtiņš (LPV). Likuma izmaiņas neatbalstīja partija "Stabilitātei!", bet 23 deputāti no partijas "Progresīvie" un Zaļo un zemnieku savienības balsojumā atturējās.

Grozījumi noteic, ka valsts valodā jābūt tai priekšvēlēšanu aģitācijai un aģitācijas materiāliem, ko priekšvēlēšanu aģitācijas periodā izvieto elektronisko plašsaziņas līdzekļu radio un televīzijas programmās, publiskās lietošanas ārtelpās un iekštelpās, periodiskajos izdevumos, biļetenos, grāmatās un citos iespiedtehnikā sagatavotos izdevumos. Tāpat paredzēts, ka valsts valodā jābūt apmaksātajai aģitācijai, ko izvieto internetā.

Tāpat noteikts, ka priekšvēlēšanu aģitācijas periodā pirms Eiropas Parlamenta vēlēšanām un pašvaldību vēlēšanām šie aģitācijas materiāli var ietvert vai aģitācija var tikt nodrošināta ar tulkojumu Eiropas Savienības dalībvalstu oficiālajās valodās. Šādos gadījumos valsts valodas lietojums nedz audiāli, nedz vizuāli nedrīkstēs būt mazāks vai šaurāks par saturu svešvalodā.

Par pārkāpumiem valsts valodas lietošanā priekšvēlēšanu aģitācijā administratīvo procesu veiks arī Valsts valodas centrs, paredz grozījumi.

Likuma grozījumi rosināti, lai stiprinātu valsts valodas pozīcijas priekšvēlēšanu aģitācijas jomā – mediju programmās un raidījumos, publiskās lietošanas telpās, laikrakstos un žurnālos, teikts grozījumu anotācijā.

"Valsts valodas lietojums attieksies tikai uz apmaksātu priekšvēlēšanu aģitāciju un aģitācijas materiāliem, tādējādi partijas, deputātu kandidāti klātienē ar saviem vēlētājiem varēs brīvi sarunāties arī citā valodā," grozījumu izskatīšanas gaitā pauda par likumprojekta virzību Saeimā atbildīgās Valsts pārvaldes un pašvaldības komisijas priekšsēdētāja Daiga Mieriņa (ZZS).

Saeima noraidīja visus priekšlikumus, ar kuriem tika rosināts nedaudz mīkstināt valodas lietojuma prasības.

Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojā (KNAB) portālu "Delfi" informēja, ka grozījumi paredz arī vairākas izmaiņas, tostarp palielināt politiskajām partijām piemērojamo maksimālo naudas sodu līdz 7100 eiro par priekšvēlēšanu aģitācijas kārtības pārkāpšanu vai priekšvēlēšanu aģitācijai noteikto ierobežojumu neievērošanu publiskās vietās, preses izdevumos, kā arī sociālajos tīklos un citviet internetā.

Birojā skaidroja, ka patlaban spēkā esošais normatīvais regulējums paredz, ka juridiskajām personām piemērojamais naudas sods par aģitācijas pārkāpumiem, kas pieļauti televīzijā un radio, ir gandrīz piecas reizes lielāks nekā gadījumos, kad pretlikumīga aģitācija īstenota pilsētvidē, presē un internetā. Pieņemot grozījumus, Saeima lēmusi par līdzvērtīgu maksimāli piemērojamo naudas soda apmēru neatkarīgi no vides, kurā pieļauts aģitācijas pārkāpums.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!