Foto: Reuters/Scanpix/LETA

Mājas cūku novietnē Gulbenes novada Stradu pagastā konstatēts šogad Latvijā pirmais Āfrikas cūku mēra (ĀCM) uzliesmojums mājas cūkām, "Delfi" informēja Pārtikas un veterinārais dienests (PVD).

Dienests novietnē veic slimības apkarošanas un ierobežošanas pasākumus un epidemioloģisko izmeklēšanu. Lai likvidētu uzliesmojuma perēkli un nepieļautu slimības tālāku izplatīšanos, visas novietnē esošās 100 cūkas tiks likvidētas.

Gulbenes novada Stradu un Stāmerienes pagastā noteikta karantīna ar aizsardzības zonu trīs kilometru rādiusā ap fermu, savukārt karantīna ar uzraudzības zonu noteikta desmit kilometru rādiusā un skar arī Litenes un Beļavas pagastu.

PVD atgādina – lai pasargātu mājas cūkas no saslimšanas ar ĀCM un neizbēgamas to likvidēšanas, stingri jāievēro biodrošība:

  • pie ieejas cūku novietnē jānomaina apavi un jāveic apavu dezinfekciju;
  • darba rīkus, ķerras, spaiņus un citu aprīkojumu, kas tiek izmantots kūtī, nedrīkst izmantot ārpus tās;
  • jānovērš tiešs un netiešs mājas cūku kontakts ar savvaļas dzīvniekiem, tostarp no savvaļas dzīvniekiem jāsargā mājas cūku barība;
  • nedrīkst lietot pakaišus, kuriem varētu būt piekļuvuši savvaļas dzīvnieki;
  • cūkas nedrīkst barot ar pārtikas produktu pārpalikumiem, zaļbarību (arī piemājas dārzos pļauto zāli) un citiem termiski neapstrādātiem augu izcelsmes produktiem;
  • cūku novietnēs nedrīkst ielaist apmeklētājus;
  • ja cūkas izskatās neveselas, nekavējoties jāizsauc veterinārārsts.

Cūku turētājiem vai īpašnieks aizliegts cūkas transportēt no aizsardzības zonā esošajām novietnēm vismaz 15 dienas pēc publikācijas oficiālajā izdevumā "Latvijas Vēstnesis", savukārt karantīnas laikā uzraudzības zonā cūkas nedrīkst transportēt vismaz 30 dienas pēc publikācijas. Paziņojums izdevumā ievietots otrdien.

Cūkas ļauts transportēt novietnes robežās pa palīgceļiem, tranzītā bez automašīnas apstāšanās un cūku izkraušanas, no ārpus aizsardzības zonas esošas novietnes uz aizsardzības zonā esošu kautuvi tūlītējai nokaušanai ar PVD atļauju.

Tāpat aizliegts izvest svaigu savvaļas un/vai mājas cūku gaļu, kas iegūta aizsardzības zonā, kā arī aizliegts tādu gaļu laist pārtikas apritē, izņemot gadījumu, ja ir saņemta PVD atļauja.

Lielākais drauds mājas cūku novietnēm ir meža cūkas. Tām raksturīgā straujā populācijas atjaunošanās un ĀCM vīrusa izturība dabā veicina infekcijas izplatību jaunos meža cūku baros, kas kļūst par vīrusa rezervuāru dabā. Tas, savukārt, rada pastāvīgu apdraudējumu mājas cūku audzētājiem. Šogad ĀCM konstatēts 239 meža cūkām 23 Latvijas novados.

Sevišķi uzmanīgiem jābūt Alūksnes, Augšdaugavas, Balvu, Cēsu, Dienvidkurzemes, Dobeles, Gulbenes, Jēkabpils, Krāslavas, Kuldīgas, Limbažu, Ludzas, Madonas, Ogres, Preiļu, Rēzeknes, Siguldas, Smiltenes, Tukuma, Valmieras, Varakļānu un Ventspils novadu mājas cūku turētājiem, jo šajās teritorijās ir konstatēts vislielākais meža cūku inficēšanas gadījumu skaits.

Seko "Delfi" arī vai vai Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!