Foto: LETA

Jau nākamnedēļ 3600 Krievijas pilsoņu saņems vēstuli, ka viņiem trīs mēnešu laikā Latvija jāpamet, vēsta TV3 raidījums "Nekā personīga”.

"Tie, kas nav nokārtojuši eksāmenu un nav pieteikušies, viņiem nākamnedēļ tiks izsūtīta vēstule, ka viņiem – aptuveni 3600 tādu būs, kuriem ir jāpamet Latvija," raidījumam sacīja PMLP priekšniece Maira Roze,

"Šīs vēstules būs, nevērtējos cilvēkus, tajās būs nosūtīts, ka jums ir jāizceļo 90 dienu laikā. Tālāk šajās 90 dienās ļoti daudzi sāks kaut ko darīt un rosīties, jo mēs saņemam jau ļoti daudz zvanus, ka – jā, mamma teica, ka viņa visu dara, bet izrādās, viņa neko nav izdarījusi, un cilvēkam pat nevajadzēja valodu kārtot. Ir viena, kategorija, kas uzskatīja, ka tūlīt būs Satversmes tiesa, viņiem tika stāstīts: nedariet neko, viss jums būs. Viņi ir zaudētāji, protams, viņiem tā uzturēšanās atļauja zūd. Šie cilvēki varēs mēģināt tikt pie atļaujas bez atvieglojumiem – kā jebkurš cits Krievijas pilsonis, nevis ilggadējs Latvijas iedzīvotājs," pauž Roze.

Septembra sākums bija termiņš, līdz kuram Latvijā ilgstoši dzīvojošajiem Krievijas pilsoņiem bija jāpierāda latviešu valodas zināšanas. Šonedēļ Saeima ar pārliecinošu vairākumu termiņu pagarināja un paredzēja divu gadu pārejas posmu. Tas gan attieksies tikai uz tiem, kas vismaz mēģinājuši nokārtot valodas eksāmenu, pauž raidījums.

Kā vēsta "Nekā personīga", daļa no Kremļa krievu pasaules politikas ir pilsonības dāvināšana jebkuram, kas dzīvo bijušās Padomju Savienības robežās un kam vecāki dzīvojuši Krievijā.

Ik pa laikam Krievijas vēstnieki aicināja Latvijas nepilsoņus pieņemt Krievijas pilsonību. Īpaši vilinoši tas daudziem šķita tādēļ, ka Krievijas pensiju sievietes var saņemt no 55 gadu vecuma.

Šobrīd no 25 tūkstošiem Krievijas pilsoņu, uz ko attiecas jaunā kārtība, 14 tūkstoši iesnieguši dokumentus pastāvīgā iedzīvotāja statusa saņemšanai. Vēl tūkstotis pieteicies termiņuzturēšanās atļaujai, jo nezināja, ka Saeima pagarinās iespēju kārtot statusu. 6700 pieteikušies atkārtotam eksāmenam.

Portāls "Delfi" jau vēstīja, ka Saeima ceturtdien, 14. septembrī, galīgajā lasījumā atbalstīja par steidzamiem atzītos grozījumus Imigrācijas likumā, ar kuriem noteikts, ka Krievijas pilsoņi, kuri bija pieteikušies, taču nav sekmīgi nokārtojuši valsts valodas pārbaudi vai nav to kārtojuši attaisnojošu iemeslu dēļ, varēs saņemt uzturēšanās atļauju uz laiku līdz diviem gadiem.

Grozījumus likumā atbalstīja 80 deputāti, bet pret balsoja Nacionālās apvienības frakcijas deputāti.

Grozījumi bija nepieciešami, lai nodrošinātu iespēju visiem, kas ilgtermiņā vēlas turpināt uzturēties Latvijā un prast latviešu valodu sarunvalodas līmenī, izdarīt to arī pēc 1. septembra, norāda likumprojekta autori.

Likuma izmaiņas nosaka, ka personai, kura vēlēsies saņemt atļauju, būs jāapņemas tās derīguma termiņā apgūt valsts valodu un sekmīgi nokārtot pārbaudījumu. Par attaisnojošiem iemesliem, kas kavēja līdz šim kārtot pārbaudījumu, varēs uzskatīt, piemēram, būtiskus ar veselību saistītus vai citus no personas gribas un rīcības neatkarīgus iemeslus.

Tāpat uzturēšanās atļauju varēs saņemt persona, kas būs apliecinājusi nepieciešamās valodas prasmes, bet nevarēs saņemt Eiropas Savienības pastāvīgā iedzīvotāja statusu prombūtnes termiņa vai nepietiekamu finanšu līdzekļu dēļ.

Paredzēts, ka pieteikums uzturēšanās atļaujai Pilsonības un migrācijas lietu pārvaldei (PMLP) būs jāiesniedz ne vēlāk kā līdz 2024. gada 30. martam.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!