Foto: DELFI
No šā gada 1. aprīļa Talsu pašvaldības darbiniekiem noteikta četru darba dienu nedēļa, trešdien, 21. februārī, vienojās Talsu dome.

Lai mazinātu pašvaldības izdevumus ilgtermiņā un sabalansētu 2024. gada budžetu, Finanšu ministrija Talsu novada pašvaldībai ir lūgusi izstrādāt rīcības plānu, kurā iekļautas konkrētas darbības pašvaldības izdevumu samazinājumam.

Trešdien Talsu novada pašvaldības domes sēdē tiks skatīts 2024. gada pašvaldības budžets. Lai tas būtu sabalansēts un bez deficīta, domes deputātiem nācās pieņemt vairākus nepopulārus lēmumus, kas iekļauti pašvaldības rīcības plānā finanšu situācijas stabilizēšanai.

Talsu pašvaldībā portālu "Delfi" informēja, ka, lai arī sākotnēji pašvaldības izdevumu samazināšanai bija paredzēts noteikt algas samazinājumu 10% apmērā pašvaldības darbiniekiem, līdztekus strauji samazinot pašvaldības amatu vietu skaitu par 25%, tomēr domes sēdē atbalstu guva alternatīvs priekšlikums.

Proti, no šā gada 1. aprīļa līdz gada beigām pašvaldības darbiniekiem noteikta četru darba dienu nedēļa. Šādā gadījumā atalgojuma samazinājums būs 20% apmērā, bet to neattiecinās uz tām amatu kategorijām, kas nodrošinās iedzīvotājiem pašvaldības pakalpojumu nepārtrauktību.

Pašvaldībā gan joprojām paredzēta pakāpeniska un izsvērta amatu vietu samazināšana līdz 25%. To plānots sākt ar centrālo pārvaldi, pēc tam secīgi pievēršoties iestādēm, pilsētu un pagastu pārvaldēm.

Pirmās izmaiņas, kas attiecas uz amatu vietu samazinājumu centrālajā pārvaldē, tiks veiktas jau 29. februāra pašvaldības domes sēdē.

No 1. aprīļa domes vadības un deputātu atalgojums tiks samazināts par 10%. Lai gan atsevišķu deputātu ierosinājums bija noteikt atalgojuma samazinājumu 20% apmērā no 1. marta, tomēr domes deputātu vairākums to neatbalstīja. Arī komisiju locekļu atalgojums no 1. aprīļa tiks samazināts par 10%.

Pašvaldībā strādājošajiem no 1. marta no 30% līdz 5% samazinātas piemaksas, netiks izmaksātas naudas balvas un pabalsts, aizejot atvaļinājumā, tiks samazinātas darbinieku atalgojuma grupas.

Pirmsskolas izglītības iestāžu skolotājiem tiks samazināta slodze, piemērojot 0,9 koeficientu, slodžu samazinājums skars arī pašvaldības finansētos skolu, tai skaitā arī mākslas, mūzikas un sporta skolu pedagogus, samazinās izglītības iestāžu vadības atalgojumu, par bāzi ņemot vispārējās izglītības pedagogu zemāko algas likmi.

Tāpat tiks noteikts vienots piemaksas apmērs izglītības iestāžu ārstniecības personām atbilstoši darba stāžam no 1% līdz 3% no noteiktās mēnešalgas.

Atlīdzības noteikumos saglabāts Ministru kabineta noteikumos minētais nosacījums par speciālo medicīniski optisko redzes korekcijas līdzekļu kompensēšanu reizi divos gados (50% apmērā, bet ne vairāk par 100 eiro) un pabalsts sakarā ar ģimenes locekļa vai apgādājamā nāvi (100 eiro apmērā).

No 1. septembra būs samazināts atbalsts arī izglītojamo ēdināšanas izmaksu segšanai. Līdz šim pašvaldība papildus valsts atbalstam brīvpusdienas nodrošināja bērniem sešu gadu vecumā pirmsskolas izglītības iestādēs un 5.–7. klašu skolēniem. Deputātu vairākums neatbalstīja priekšlikumu par atbalsta saglabāšanu esošajā apmērā, bet solīja, finanšu situācijai stabilizējoties un apzinoties šī atbalsta prioritāti, šo jautājumu pārskatīt.

Jaunajā mācību gadā pusdienu apmaksa tiks nodrošināta 1.–4. klašu skolēniem, ko paredz valsts, kā arī tā tiks saglabāta bērniem, kuriem nepieciešama uztura korekcija, pamatojoties uz ārsta noteiktu diagnozi "smaga pārtikas nepanesība", un bērniem, kuri apgūst speciālās izglītības programmas. Ēdināšanas izmaksas turpinās segt arī daudzbērnu ģimenēm.

Pēc sarunām ar Finanšu ministriju, pašvaldība Talsu pamatskolas pārbūvei nepieciešamos 1 425 600 eiro plāno ņemt kā aizņēmumu no Valsts kases, tā samazinot finansiālo slogu uz pašvaldības pamata budžetu.

Savukārt, lai samazinātu pieaugošo procentu maksājumu ietekmi, pašvaldība Valsts kasē lūgs veikt grozījumus noslēgtajos valsts aizdevuma līgumos, samazinot 2024. gadā plānotos pamatsummas maksājumus ne vairāk kā par aizdevuma procentu maksājuma pieaugumu, kas veidojas starp 2023. gada aizdevuma procentu kopsummu un 2024. gada aizdevuma procentu kopsummu, tas ir, 311 013,82 eiro.

Budžeta sabalansēšanai Talsu novada pašvaldība lūgs valsts aizņēmumu finanšu vadībai 2 000 000 eiro apmērā, bet, lai tas tiktu piešķirts, pašvaldībai būs jāstrādā, stingri vadoties pēc izstrādātā rīcības plāna, kas ļaus šī gada laikā stabilizēt finanšu situāciju.

Portāls "Delfi" jau vēstīja, ka trešdien pirms domes sēde pie pašvaldības notika pikets pret plānoto štata vietu un budžeta samazināšanu.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!