Foto: Shutterstock

Sankcijām pakļautas personas, kurām Latvijā pieder nekustamais īpašums, no šā gada 1. jūlija vairs nesaņems nekustamā īpašuma nodokļa (NĪN) atvieglojumus, tostarp brīvostās un speciālajās ekonomiskajās zonās, paredz grozījumi nekustamā īpašuma nodokļa likumā, ko Saeimas Budžeta un finanšu (nodokļu) komisija trešdien, 6. martā, nolēma virzīt izskatīšanai Saeimā.

Saeimas preses dienestā portālu "Delfi " informēja, ka ar grozījumiem paredzēts, ka sankcionēto personu nekustamajam īpašumam Latvijā likmes vairs nenoteiks pašvaldības, bet šim īpašumam piemēros nodokļa likmi 10% apmērā no nekustamā īpašuma kadastrālās vērtības.

Tāpat ar grozījumiem paredzēts, ka šīm personām vairs nepiemēros NĪN atbrīvojumus, kā arī tās vairs nesaņems nodokļa atlaides.

Ņemot vērā, ka pašvaldības jau ir izsūtījušas paziņojumus par aprēķināto nekustamā īpašuma nodokli, tās varēs nodokļa apmēru pārrēķināt un līdz šī gada 15. jūlijam izsūtīt precizētu nodokļa maksāšanas paziņojumu.

Ja sankcionētā persona būs kavējusi nekustamā īpašuma nodokļa nomaksu, pašvaldībām paredzētas tiesības triju mēnešu laikā uzsākt nodokļa parāda piedziņu bezstrīda kārtībā.

Plānots, ka pašvaldībām kopējie nekustamā īpašuma nodokļa ieņēmumi varētu palielināties par 1,9 miljoniem eiro, norādīts grozījumu anotācijā.

Izmaiņas nekustamā īpašuma nodokļa likumā rosinātas, lai personām, kuras atbilstoši Starptautisko un Latvijas nacionālo sankciju likumam noteiktas par sankciju subjektiem, liegtu iespēju izmantot līdzšinējos atvieglojumus nekustamā īpašuma nodokļa jomā, pauž likumprojekta autori.

Grozījumi sagatavoti, precizējot deputātu grupas iepriekš iesniegto likumprojektu. Budžeta komisija grozījumus lūgs iekļaut Saeimas 7. marta sēdes darba kārtībā, noteikt tiem steidzamību, kā arī pieņemt pirmajā lasījumā.

"Delfi" jau vēstīja, ka Saeima pērn decembrī neatbalstīja Nacionālās apvienības (NA) priekšlikumu liegt sankcijām pakļautu personu īpašumiem piemērot nekustamā īpašuma nodokļa (NĪN) atvieglojumu, vienlaikus koalīcijas pārstāvji pauda apņēmību izstrādāt savu risinājumu.

Pērn NA deputāts Jānis Dombrava skaidroja, ka iepriekšējos gados daudzas Krievijas diktatoram Vladimiram Putinam pietuvinātas personas Latvijā iegādājās nekustamos īpašumus, bet pēc tam, kad Krievija sāka karu Ukrainā, vairākas šīs personas nonāca sankciju sarakstos un viņiem piederošos īpašumus Latvijā nedrīkst pārdot vai iznomāt.

"Mēs nepiedāvājam konfiscēt šos īpašumus, bet gan gadījumos, kad, piemēram, Jūrmalas pašvaldība dod dāsnas NĪN atlaides, tās nevarētu tik piemērotas sankcijām pakļautu personu īpašumiem," skaidroja Dombrava.

Savukārt ārlietu ministrs Krišjānis Kariņš (JV) informēja deputātus, ka viņš pilnībā atbalsta Dombravas priekšlikumu, tomēr šo aizliegumu plānots iestrādāt NĪN likumā, kā to rosinājis Saeimas Juridiskais dienests. Viņš piebilda, ka Finanšu ministrija nākamā gada sākumā plāno virzīt attiecīgus grozījumus NĪN likumā.

Finanšu ministrs Arvils Ašeradens (JV) pauda apņemšanos Kariņa minētos likuma grozījumus virzīt izskatīšanai valdībā.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!