Foto: LETA

Saeima ceturtdien, 7. martā, noraidīja Nacionālās apvienības (NA) iesniegto priekšlikumu palielināt gada ienākumu deklarācijā iekļaujamo attaisnoto izdevumu limitu no esošajiem 600 eiro līdz 1000 eiro, tomēr šis jautājums patlaban tiek vērtēts nodokļu izmaiņu darba grupā.

Gada ienākumu deklarācijas attaisnoto izdevumu slieksnis šobrīd ir 600 eiro, un tas nav pārskatīts kopš 2018. gada 1. janvāra, kad stājās spēkā toreizējā nodokļu reforma.

NA norāda, ka kopš tā laika vidējā alga valstī ir pieaugusi par 65,98%, no 926 eiro 2017. gadā līdz 1537 eiro 2023. gadā.

Tāpēc NA rosināja izlīdzināt pieļaujamo attaisnoto izdevumu apjomu atbilstoši vidējās algas kāpumam un esošo 600 eiro vietā ļaut iesniegt attaisnotos izdevumus kopsummā līdz 1000 eiro.

Noraidīt NA priekšlikumu aicināja deputāts Andris Šuvajevs (P), kurš informēja, ka nodokļu izmaiņu darba grupa vērtē šādu iespēju. Viņš uzsvēra, ka jautājums par attaisnoto izdevumu slieksni ir skatāms kopsakarā ar nodokļu sistēmu, nevis kā piedāvā NA – atrauti no tās.

Šuvajevs neatklāja, kādu priekšlikumu varētu sagatavot nodokļu izmaiņu darba grupa.

Finanšu ministrijā (FM) portālu "Delfi" informēja, ka patlaban norit intensīvs darbs pie vidēja termiņa valsts nodokļu politikas pamatnostādņu izstrādes. Darba grupā, kas izveidota šo pamatnostādņu izstrādāšanai un kurā piedalās valdības koalīciju veidojošo politisko partiju pārstāvji, kā arī valdības sociālie un sadarbības partneri, tika diskutēts arī attaisnotajiem izdevumiem par izglītību, ārstnieciskajiem pakalpojumiem, ziedojumiem un dāvinājumiem.

Pašreiz vēl konkrēti lēmumi nav pieņemti, bet FM norāda, ka, ņemot vērā šī nodokļa atvieglojuma administrēšanas izmaksas, kā arī patērēto laiku, kas nepieciešams gan nodokļu maksātājam, gan nodokļu administrācijai, tad diskusijas un darba pie priekšlikumu izstrādes par šo jautājumu vēl turpinās.

Ministrijā atgādina, ka attaisnoto izdevumu par maksātāja un viņa ģimenes locekļu kvalifikācijas paaugstināšanu, specialitātes iegūšanu, izglītības iegūšanu, par medicīnas un ārstniecisko pakalpojumu izmantošanu un veselības apdrošināšanas prēmiju maksājumiem apdrošināšanas sabiedrībām piemēro no 1994. gada, proti, kopš spēkā stājies likums "Par iedzīvotāju ienākuma nodokli".

1994. gadā attaisnoto izdevumu apmērs bija 90 lati gadā par izglītību un 60 lati gadā par medicīnu (papildus 30 lati par katru ģimenes locekli).

No 1995. gada tika noteikts ierobežojums, ka ziedojumu un dāvinājumu summa nedrīkst pārsniegt 20% no maksātāja gada apliekamā ienākuma. Attaisnoto izdevumu limiti periodiski tikuši pārskatīti, pēdējo reizi attaisnoto izdevumu limiti tika pārskatīti 2017. gadā un stājās spēkā 2018. gadā..

No 2018. gada noteiktas jaunas attaisnoto izdevumu normas. Attaisnotie izdevumi par nodokļu maksātāja un viņa ģimenes locekļu izglītības un ārstniecības pakalpojumiem, ziedojumiem budžeta iestādēm un biedrībām, nodibinājumiem un reliģiskajām organizācijām, kurām piešķirts sabiedriskā labuma organizācijas statuss, ziedojumiem un dāvinājumiem politiskajām partijām kopā nedrīkst pārsniegt 50% no maksātāja gada apliekamā ienākuma (ar mērķi, lai no šiem attaisnotajiem izdevumiem lielāku labumu var gūt arī personas ar zemiem ienākumiem), bet nedrīkst būt vairāk kā 600 eiro. Par ģimenes locekļiem attaisnotajos izdevumos var ietvert tikai izdevumus par izglītību un ārstnieciskajiem pakalpojumiem (tātad par ģimenes locekļiem attaisnotajos izdevumos neietver ziedojumus un dāvinājumus) 600 eiro apmērā par katru ģimenes locekli.

Ja nodokļu maksātājs nevar izmantot attaisnotos izdevumus par izglītības un ārstniecības pakalpojumiem pilnā apmērā par taksācijas gadu, tad tos var pārnest uz nākamajiem trijiem taksācijas gadiem.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!