Latvijas Būvnieku asociācija (LBA) nosūtījusi vēstuli Zviedrijas Celtnieku arodbiedrībai un Zviedrijas vēstniekam Latvijā Jēranam Hokansonam, kurā brīdina, ka vērsīsies pret zviedru būvuzņēmumiem Latvijā, ja Zviedrijā tiks kavēta Latvijas būvuzņēmuma "Laval & partneri" darbība.
"Ja Zviedrijas Stokholmas celtnieku arodbiedrība turpinās īstenot pret Latvijas būvfirmām uzsākto politiku, mēs kā sevi cienoša Eiropas Savienības valsts būsim spiesti vērsties pret Zviedrijas būvuzņēmumiem Latvijā ar visām mums pieejamām likumīgām metodēm. Tas ir principāls jautājums," teikts vēstulē.

Pēc LBA rīcībā esošajiem datiem, Latvijā būvniecībā darbojas vairāki būvuzņēmumi ar daļēju vai 100% zviedru kapitālu.

Pēc LBA rīcībā esošajiem datiem, Latvijā būvniecībā darbojas vairāki būvuzņēmumi ar daļēju vai 100% zviedru kapitālu. Trīs no šiem uzņēmumiem ir arī LBA biedri, informēja LBA prezidents Viktors Puriņš. Minēt uzņēmumu vārdus viņš pagaidām nevēlējās.

"Pagaidām Latvija, respektējot to, ka Eiropas Savienībā ir jābūt brīvai preču un pakalpojumu kustībai pār robežām, šīm firmām neliek nekādus šķēršļus godīgai konkurencei," norāda LBA. "Ir saprotams, ka "vecās" Eiropas Savienības dalībvalstis vēlas sargāt savu tirgu no lētā Austrumeiropas darbaspēka, bet nevajag aizmirst, ka arī Latvija un citas jaunās Eiropas Savienības valstis varētu vēlēties tieši to pašu."

Kā skaidroja Puriņš, arī Latvijā strādājošie Zviedrijas būvuzņēmumi pārkāpj Eiropas Savienības prasības, jo darbiniekiem šeit nemaksā tādu pašu algu, kāda būtu jāmaksā līdzvērtīgam darbiniekam Zviedrijā.

"Firmās strādā mūsu cilvēki, bet nesaņem to algu, ko saņem strādnieki tur. Kāpēc tad viņi nāk un mūs izmanto? Lai tad arī viņi maksā Zviedrijas Celtnieku arodbiedrības prasītos 11 latus stundā," sacīja Puriņš.

Kā norāda LBA, "Laval & partneri" meitas uzņēmums, izmantojot tiesības, kuras ir noteiktas Eiropas Kopienas likumdošanā un kuras dod visiem Eiropas pilsoņiem vienādas tiesības veikt uzņēmējdarbību Eiropas Savienībā, ir uzvarējis konkursā par divu Vaksholmas pašvaldības skolu rekonstrukcijas darbu izpildi.

LBA uzskata, ka, maskējoties ar cēliem mērķiem - aizstāvēt neadekvātu atalgojumu saņemošos Latvijas celtniekus, tiek uzsākta Latvijas uzņēmuma blokāde, kuras mērķis ir tīši "noraut" darbu nodošanas termiņus un panākt Latvijas būvuzņēmuma izraidīšanu no Zviedrijas.

"Zviedrijas būvnieku arodbiedrības organizētais Latvijas uzņēmuma boikots apstādinās celtniecības darbus. Objektu nenodos laikā. Visa valsts uzzinās, ka Vaksholmas pašvaldība latviešu dēļ nevar laikus sākt mācību gadu jaunajā skolā. Tāds ir zviedru arodbiedrības plāns," uzskata LBA.

Pēc LBA sniegtās informācijas, celtnieku arodbiedrības pārstāvis Larss Joranss Brunmanders esot izteicies, ka īstenot šo plānu nebūs grūti, jo saskaņā ar Zviedrijas nacionālo likumdošanu elektroinstalāciju darbus drīkst veikt tikai Zviedrijā licencēts meistars.

Kā ziņots, neraugoties uz Latvijas valdības iebildumiem un Latvijas būvuzņēmuma "Laval & partneri" draudiem sākt tiesāšanos, Zviedrijas darba lietu ministrs un industrijas ministrs paudis atbalstu Zviedrijas arodbiedrības rīkotajai Latvijas celtniecības uzņēmuma blokādei, kas sākās 2.novembrī.

3.decembrī zviedri plāno izmantot vēl bargākas metodes un sākt streiku. Ja pašreizējā blokāde, kuras laikā zviedru arodbiedrība pilsētas ielās ir izlīmējusi lapiņas un risina pārrunas ar Latvijas strādniekiem, pāraugs streikā, Latvijas firma solījusi vērsties Zviedrijas darba tiesā.

Savukārt Latvijas valdība vērsusies pie Zviedrijas valdības, prasot nodrošināt Latvijas kompānijām un to darbiniekiem tādas pašas tiesības kā Zviedrijas pilsoņiem, jo to paredz Eiropas Savienības pamatprincipi.

Jau ziņots, ka Zviedrijas celtnieku arodbiedrība pieprasīja apturēt skolas ēkas celtniecību Vaksholmā, jo Latvijas uzņēmums "Laval & partneri" saviem celtniekiem nodrošinot pārāk zemu algu. Šajā objektā un dzīvokļu būvē Jūšholmā strādā 14 celtnieki no Latvijas.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!