Foto: Reuters/Scanpix/LETA

Polija sāk darbus pie visas savas austrumu robežas nostiprināšanas, valstij cīnoties pret hibrīdkaru saistībā ar nelegālo migrāciju no Baltkrievijas puses, sestdien paziņoja Polijas premjerministrs Donalds Tusks.

Tusks neprecizēja, kā tieši robeža tiks stiprināta, kā arī nenosauca naudas summas, kādas atvēlētas šim mērķim, tomēr uzsvēra, ka Polijai "nav ierobežojumu" savas drošības garantēšanai.

"Polijas-Baltkrievijas robeža ir unikāla vieta nelegālās migrācijas spiediena dēļ. Patiesībā mēs stājamies pretī pieaugošam hibrīdkaram," teica Polijas premjerministrs, apmeklējot robežu, kur tikās ar karavīriem un robežsargiem.

"Es gribu, lai nebūtu nekādu šaubu – valsts ar arvien agresīvākiem nodomiem pret Poliju, piemēram, Baltkrievija, līdzorganizē tādas darbības uz Polijas robežas," par migrācijas krīzi sacīja Tusks.

Tusks sacīja, ka jaunie nocietinājumi būs gar "visu austrumu robežu", kas varētu ietvert arī Ukrainu un Krieviju, lai gan detalizētāk viņš plānus neprecizēja.

"Tā ir ne tikai Polijas robeža, bet arī ES robeža," Tusks atgādināja, pieļaujot, ka visai Eiropai būs "jāiegulda līdzekļi savā drošībā, ieguldot līdzekļus Polijas austrumu pierobežā un mūsu robežas drošībā".

Polijas iepriekšējā valdība un Eiropas Savienība (ES) 2021. gadā apsūdzēja Baltkrieviju, ka tā organizē migrantu plūsmu, lai izdarītu spiedienu uz bloku saistībā ar sankcijām, ko tā noteikusi Minskai. Baltkrievija šīs apsūdzības noliedza.

Kopš tā laika mēģinājumi šķērsot robežu ir turpinājušies, un to skaits svārstās atkarībā no laikapstākļiem. Polijas robežsardzes dati liecina, ka patlaban katru dienu notiek aptuveni 300 mēģinājumu nelegāli šķērsot robežu.

Saspīlētās attiecības starp kaimiņvalstīm vēl vairāk saasināja Baltkrievijas sabiedrotās Krievijas atkārtotais iebrukums Ukrainā.

Iepriekšējā valdība uz Polijas un Baltkrievijas robežas uzcēla vairāk nekā 180 kilometru garu un 5,5 metrus augstu žogu, lai pasargātu no nelegālās migrācijas. Tas ir papildināts ar kameru un sensoru sistēmu, kas uzrauga robežu.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!