Foto: AFP/Scanpix

Asiņainā konflikta plosītās Sīrijas kaimiņvalstis grasās vērsties pie starptautiskajiem donoriem ar lūgumu palīdzēt tikt galā ar arvien pieaugošo bēgļu krīzi, lai nebūtu jāslēdz robežas un jāpārtrauc patvēruma meklētāju uzņemšanu, vēsta raidsabiedrība BBC.

Libānas, Jordānijas, Turcijas un Irākas ārlietu ministri ar ziņojumiem par kritisko situāciju pirmdien uzstāsies ANO rīkotā sanāksmē Ženēvā.

Uz kaimiņvalstīm no vardarbības pārņemtās Sīrijas ir aizbēguši vairāk nekā divi miljoni cilvēku, bet vēl daudz lielāks skaits iedzīvotāju meklējuši patvērumu citur Sīrijas iekšienē.

Sīrijas bēgļu lielais skaits apdraud visa reģiona politisko un sociālo stabilitāti, brīdina ANO Bēgļu aģentūra (UNHCR).

Libānai, kas uzņēmusi vislielāko bēgļu skaitu, nav naudas bēgļu izmitināšanai, skolu atvēršanai un slimnīcām, bet Jordānija un Turcija par bēgļu uzturēšanu jau iztērējušas vismaz divus miljardus dolāru (1,04 miljardi latu).

Lai nebūtu jāslēdz šo valstu robežas, pirmdienas sanāksmē izskanēs aicinājums pēc palīdzības, kā arī piedāvājums citām valstīm izmitināt vismazāk aizsargātās bēgļu grupas, raidsabiedrībai stāsta reportiere no Ženēvas Imogena Folkesa.

Nepieciešamā palīdzība ir gan tiešs finansiāls atbalsts, kā arī palīdzībā veselības aprūpē, izglītībā, infrastruktūras veidošanā un citiem projektiem.

Nelielajai Libānai un Jordānijai ieceļojušo Sīriešu bēgļu skaits veido proporcionāli lielu daļu no valsts iedzīvotājiem.

Libānā ieradušies aptuveni 716 000 sīriešu, Jordānijā 515 000, Turcijā 460 000, Irākā 169 000, bet Ēģiptē 111 000. Vēl 4,25 miljoni pametuši savas mājas un patvērumu meklē citur Sīrijas iekšienē.

Nemieri Sīrijā sākās kā pret valdību vērstas demonstrācijas 2011. gada pavasarī, kas ātri pārauga plaša mēroga pilsoņu karā, kurā jau gājuši bojā vairāk nekā 100 000 cilvēku.

Nemiernieku kustības "mugurkauls" ir valstī vairumā esošie sunnītu musulmaņi, kamēr Asadu atbalsta galvenokārt šiītu musulmaņu atzara - alavītu pārstāvji un citas minoritātes. Valdības spēki var paļauties uz Krievijas un Irānas atbalstu.

Pret Asadu karojošo spēku pusē netrūkst arī radikāli islāmistu kaujinieki un ar starptautisko teroristu tīklu "Al Qaeda" saistīti grupējumi.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!