Foto: AP/Scanpix

Singapūrā sestdien notikusi vēsturiska pirmā Taivānas un Ķīnas prezidentu tikšanās, Ķīnas prezidentam Sji Dzjiņpinam savam Taivānas kolēģim Ma Jindzju paziņojot, ka "mēs esam viena ģimene".

Sji un Ma Singapūras viesnīcā "Shangri-La Hotel" mediju priekšā paspieda viens otram roku, pirms devās uz sarunām.

"Nekāds spēks mūs nevar sadalīt," Sji pavēstīja Ma. "Mēs esam viena ģimene."

Savukārt Ma sacīja, ka "abām pusēm būtu jāciena otras vērtības un dzīvesveids."

Tā ir Taivānas un Ķīnas prezidentu pirmā tikšanās 60 gadu laikā.

Tiesa, tikšanās laikā nekādi līgumi netiks parakstīti un pēc sarunām abi līderi nenāks klajā ar kopīgu paziņojumu. Gaidāms, ka prezidenti apmainīsies viedokļiem par miera stiprināšanu.

1949. gadā, kad Ķīnas Republikas valdība zaudēja komunistiem Ķīnas pilsoņu karā un aizbēga uz Taivānas salu, "de facto" radās divas ķīniešu valstis.

Komunistiskā Ķīna nosauca sevi par Ķīnas Tautas Republiku, bet ķīniešu nacionālistu valdība Taivānā turpināja dēvēt sevi par Ķīnas Republiku.

Tomēr kontinentālā Ķīna Taivānu uzskata par savas teritorijas neatņemamu sastāvdaļu un kopš pilsoņkara beigām 1949. gadā nekad nav atteikusies no apņemšanās atjaunot kontroli pār šo salu, nepieciešamības gadījumā tam izmantojot arī spēku.

Taivānas prezidenta Ma Jindzju laikā attiecības ar Ķīnas Tautas republiku uzlabojušās un parakstīti vairāki nozīmīgi tirdzniecības un ekonomiskie līgumi, taču abas puses viena uz otru joprojām skatās ar dziļām aizdomām.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!