Foto: AFP/Scanpix/LETA

Eiropas Komisijas (EK) prezidents Žans Klods Junkers ceturtdien publicētā intervijā par Ungārijas premjerministru Viktoru Orbānu, kas ir kļuvis par vienu no skaļākajiem Briseles kritiķiem Eiropas Savienības (ES) līderu vidū, izteicies salīdzinoši pozitīvā noskaņā.

Orbāna konservatīvā partija "Fidesz" uz laiku atstādināta no ES centriski labējo partiju grupas Eiropas Tautas partijas (EPP), savukārt pret Ungārijas valdību uzsākts ES sankciju process saistībā ar apsūdzībām par pārkāpumiem likuma varas jomā.

Tomēr Junkers intervijā, kas ceturtdien publicēta Ungārijas nedēļas izdevumā HVG, apliecināja "vislielāko cieņu Orbānam", norādot uz agrāko gadu pieredzi.

"Es apbrīnoju viņu par drosmi, kad viņš pieprasīja padomju karaspēka izvešanu," sacīja Junkers. "Viņš bija mans varonis. Es nekad neaizmirsīšu svarīgo lomu, kāda viņam bija veiksmīgajā pārejā uz demokrātiju."

2015.gadā Junkers Orbānu nodēvēja par diktatoru, par šo jautājumu izsakoties komiskā garā un esot pie pārliecības, ka viņa izteikumi netiks pārraidīti.

Tiesa gan, attiecībās veidojusies spriedze vairāku gadu garumā, Ungārijas valdības politikai kļūstot izteikti labējai, cita starpā ieņemot noraidošu nostāju pret nekontrolētu masu migrāciju.

Kā intervijā HVG skaidroja Junkers, viņš neuzskata, ka Orbāns ir diktators, vienlaikus izvairoties no atbildes uz jautājumu, vai Orbāns būtu uzskatāms par demokrātu.

Junkers arī pauda optimismu, ka ES izdosies izturēt pašreizējo populistu partiju ietekmes pieaugumu.

Dažkārt "valdības izšķiras par mūsu kopīgo vērtību neievērošanu attiecībā uz zināmiem jautājumiem", sacīja Junkers. "Tomēr es esmu pārliecināts, ka to ir iespējams atrisināt, jo likuma vara ir Eiropas būves pamatā."

Viņš arī cildināja Višegrādas četrinieka valstis par "ievērojamo attīstību" un "drosmīgajām reformām", kopš tās 2004.gadā pievienojās ES.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!