Foto: AFP/Scanpix/LETA

Beļģijas ārlietu ministrs Didjē Reinderss, kuru nākamā Eiropas Komisijas (EK) prezidente Urzula fon der Leiena izraudzījusies tieslietu komisāra amatam, tiek turēts aizdomās par korupciju un naudas atmazgāšanu, ziņo beļģu mediji.

Prokuratūra pret Reindersu uzsākusi sākotnējo izmeklēšanu, sestdien vēstīja laikraksti "L'Echo" un "De Tijd". Kāda slepeno dienestu bijušā aģenta liecības devušas pamatu pārbaudīt Reindersa vadītā resora publiskos iepirkumus, tostarp Beļģijas vēstniecības celtniecību Kongo Demokrātiskās Republikas (KDR) galvaspilsētā Kinšasā.

Reinderss sestdien paziņoja, ka viņam nekas neesot zināms par izmeklēšanu, taču piebilda, ka viņa advokāti, cik ātri vien iespējams, centīsies viest šajā lietā skaidrību. Savukārt ministra preses sekretārs izteicies, ka bijušais aģents mēģina vienkārši nodarīt Reindersam personīgu kaitējumu. Sākotnējā izmeklēšanā jānoskaidro, vai ir pietiekami daudz pierādījumu, lai izvirzītu apsūdzības ministram vai kādam citai no lietā iesaistītajiem.

Sākotnēji tieslietu komisāra amats bija paredzēts Čehijas izvirzītajai Verai Jourovai, taču galu galā tika atzīts, ka politiski būtu pārāk riskanti šo amatu uzticēt Centrāleiropas pārstāvim. Tomēr Jurova, kam līdz ar vērtību un caurredzamības portfeli atvēlēts arī viens no astoņu viceprezidentu amatiem, joprojām koordinēs arī tieslietu komisāra darbu.

Leienas piedāvātās kandidatūras uz komisāru amatiem vēl jāizvērtē Eiropas Parlamentam (EP), kas par jauno EK sastāvu balsos oktobra beigās. Ja pret Reindersu tiks uzsākta nopietna izmeklēšana, EP var neapstiprināt viņa kandidatūru. Lai gan EP nevar bloķēt konkrētu kandidātu, deputātu viedoklis tik ņemts vērā, jo viņi bauda faktiskas veto tiesības galīgajā balsojumā par EK pilno sastāvu.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!