Foto: AFP/Scanpix/LETA

Krievijas Aizsardzības ministrija svētdien apšaubījusi informāciju par džihādistu grupējuma "Daesh" līdera Abu Bakra al Bagdadi iznīcināšanu ASV īpašo uzdevumu spēku operācijas gaitā Sīrijā Idlibas provincē, par ko ASV prezidents Donalds Tramps cita starpā izteicis pateicību arī Maskavai.

"Krievijas Aizsardzības ministrijai nav ticamas informācijas, ka amerikāņu karavīri Turcijas kontrolētajā deeskalācijas zonas "Idliba" daļā būtu rīkojuši kārtējo bijušā "Daesh" līdera iznīcināšanas operāciju," paziņojis ministrijas pārstāvis Igors Konašenkovs.

Pēc viņa teiktā, pretrunīgā informācija par šo operāciju "vedina šaubīties par tās patiesumu un vēl jo vairāk par tās panākumiem", turklāt šaubas viešot arī apgalvojums, ka al Bagdadi atradies teritorijā, ko kontrolē "Al Qaeda" atzars - grupējums "Al Nusra", kas "vienmēr bez kompromisiem cīnījies pret "Daesh" un jebkuru tās pārstāvi kā galveno konkurentu cīņā par varu".

Tramps svētdien oficiāli apstiprināja iepriekš medijos izskanējušo informāciju, ka al Bagdadi ASV spēku uzbrukuma laikā Sīrijā uzspridzinājies, detonējot spridzekļu vesti, un viņa ķermenis sprādzienā sakropļots, bet analīzes ļāvušas identificēt "Daesh" līderi.

Par operācijas izdošanos ASV prezidents izteica pateicību "Krievijai, Turcijai, Sīrijai un Irākai", norādot, ka Krievija atļāvusi ASV helikopteriem lidot cauri tās kontrolētajai Sīrijas teritorijas daļai, turklāt amerikāņu puse neesot informējusi Maskavu par īpašās operācijas mērķi.

Pasaules valstu līderi svētdien atzinuši, ka "Daesh" vadītāja Abu Bakra al Bagdadi nāve uzskatāma par svarīgu panākumu cīņā pret džihādistu grupējumu, kurš savulaik kontrolēja plašas teritorijas Irākā un Sīrijā, bet vienlaikus uzsvēruši, ka šī cīņa nebūt nav beigusies.

Arī analītiķi atgādina, ka ekstrēmistiskais grupējums pēdējā pusotra gadu desmita laikā vairākkārt apliecinājis spēju atgūties pēc svarīgāko līderu nāves, jo kaujās rūdīti cīnītāji palikuši savās vietās. Viņuprāt, iespējams, ka "Daesh" gatavojusies arī šādai notikumu attīstībai un pēc zināmas pārgrupēšanās varētu pat izmantot al Bagdadi nāvi turpmākai kaujinieku iedvesmošanai uz jauniem uzbrukumiem.

Francijas prezidents Emanuels Makrons tviterī atzinis, ka al Bagdadi nāve "ir smags trieciens "Daesh", taču tas ir tikai viens pakāpiens". "Cīņa turpināsies kopā ar mūsu partneriem starptautiskajā koalīcijā, lai panāktu, ka teroristiskā organizācija tiek pilnībā sakauta. Tā ir mūsu prioritāte," viņš rakstījis.

Makrona vārdi sabalsojas ar viedokli, ko paudis Lielbritānijas premjerministrs Boriss Džonsons. "Bagdadi nāve ir būtisks notikums mūsu cīņā pret terorismu, bet cīņa pret "Daesh" ļaunumu vēl nav galā. Mēs kopā ar koalīcijas partneriem strādāsim, lai uz visiem laikiem darītu galu tās barbariskajai darbībai," viņš tvītojis.

Arī Izraēlas premjerministrs Benjamins Netanjahu atzinis, ka notikušais "ir svarīgs pavērsiena punkts, bet vienlaikus tā ir tikai daļa no ilgākas cīņas, kurā mums jāuzvar".

Līdzīgu vērtējumu šai informācijai devis arī Turcijas prezidents Redžeps Tajips Erdogans, solot, ka Ankara "atbalstīs cīņu pret terorismu, kā tā rīkojusies līdz šim".

ASV vadītās koalīcijas spēki al Bagdadi pēdas dzinuši vairākus gadus, un pēdējo gadu laikā par viņa nāvi ziņots vairākkārt, bet iepriekš šīs ziņas nav apstiprinājušās. Par iespējamu "Islāma valsts" līdera nogalināšanu 2017. gadā vēstīja arī Maskava.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!