Foto: AFP/Scanpix/LETA

Svētdienas pievakarē ne bez sarežģījumiem Krievijas redzamākais opozicionārs Aleksejs Navaļnijs no Vācijas atlidoja uz Maskavu. Tur pat lidostā pie pasu kontroles viņš tika aizturēts.

"Taisnība ir manā pusē, es neko nebaidos, ejam uz pasu kontroli!" medijiem pēc izkāpšanas no lidmašīnas paziņoja politiķis. Viņš klātesošajiem uzsvēra, ka šī ir viņa labākā diena pēdējo mēnešu laikā. "Te ir manas mājas!"

Pie pasu kontroles gan viņš tika aizturēts un aizvests. Viņa aizturēšanu apstiprinājis arī Krievijas Federālais sodu izpildes dienests.


Maskavas Vnukovas lidostā plānotais lidmašīnas reiss gan nenosēdās, jo to pēdējā brīdī novirzīja uz Šeremetjeva lidostu. Krievijas mediji ziņoja, ka lidostā kā par nelaimi pēcpusdienā salūzusi sniega novākšanas tehnika, tāpēc reisi tika novirzīti.

Vnukovas lidostā jau labu laiku iepriekš bija pulcējušies ne tikai opozicionāra cīņu biedri un atbalstītāji, bet arī pamatīgi drošības dienestu spēki. Gaidot reisu notika arī vairākas aizturēšanas, cilvēkus "izlauztām rokām" aizvedot uz blakus lidostai atdzītajiem aizturēšanas furgoniem.


Navaļnijam pērnā gada 20. augustā kļuva slikti lidojuma laikā no Tomskas uz Maskavu, un ar saindēšanās simptomiem viņš nesamaņā tika nogādāts Omskas slimnīcā. 22. augustā Navaļnijs no Krievijas tika pārvests uz Vāciju, kur viņa ārstēšanu uzņēmās Berlīnes Universitātes klīnika "Charite".

2. septembrī Vācija paziņoja, ka iegūti neapstrīdami pierādījumi, kas apliecina, ka Navaļnijs ir saindēts ar nervus paralizējošu kaujas vielu, kas pieder pie "Novičok" grupas. Šo slēdzienu apstiprinājušas arī Francijas un Zviedrijas laboratorijas, kā arī Ķīmisko ieroču aizlieguma organizācija.

Tagad FSIN vērsies tiesā ar prasību Navaļnijam piespriesto nosacīto sodu nomainīt ar reālu cietumsodu.

Iepriekš FSIN Navaļnijam bija izteicis draudus nomainīt nosacīto sodu pret reālu cietumsodu, jo viņš neievērojot "viņam tiesas uzliktos pienākumus" un "izvairās no kriminālsodu izpildes inspekcijas kontroles".

FSIN pagājušā gada nogalē izplatīja paziņojumu presei, kurā, atsaucoties uz publikāciju žurnālā "The Lancet", norādīts, ka Navaļnijs no slimnīcas Berlīnē, kur viņš tika ārstēts pēc noindēšanas mēģinājuma, izrakstīts 20. septembrī, bet līdz 12. oktobrim "pārgājušas visas viņa slimības sekas".

Tādējādi, pēc varasiestāžu domām, Navaļnijam kā nosacīti notiesātam jau vajadzēja atgriezties Krievijā.

Maskavas tiesa 2014. gada decembrī atzina brāļus Navaļnijus par vainīgiem krāpšanā un uzņēmuma "Yves Rocher" līdzekļu izlaupīšanā, kā arī piesprieda Aleksejam Navaļnijam trīsarpus gadu nosacītu cietumsodu un piecu gadu pārbaudes laiku, bet viņa brālim Oļegam trīsarpus gadu ieslodzījumu vispārējā režīma kolonijā.

Tiesas noteiktais pārbaudes laiks beidzās 2020. gada 30. decembrī.

Tajā paša laikā Eiropas Cilvēktiesību tiesa (ECT) atzinusi, ka brāļiem Navaļnijiem šajā lietā bijušas liegtas tiesības uz taisnīgu tiesu, un Krievijas Tieslietu ministrija izmaksājusi viņiem ECT noteiktās kompensācijas.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!