Foto: AFP/Scanpix

Dānija, Norvēģija un Zviedrija paziņojušas, ka tās nogaidīs ar "AstraZeneca" Covid-19 vakcīnas izmantošanas atsākšanu, lai gan Eiropas Zāļu aģentūra (EZA) ceturtdien atzina šo vakcīnu par drošu.

EZA drošuma komiteja ceturtdien pēc "AstraZeneca" vakcīnas izpētes paziņoja, ka tā ir "droša un efektīva" vakcīna un "nav saistīta ar trombembolijas gadījumu vai asins recekļu riska pieaugumu".

EZA spriedums, kas bija līdzīgs Pasaules Veselības organizācijas (PVO) spriedumam, pamudināja Eiropas Savienības (ES) nozīmīgākās dalībvalsts Vāciju, Franciju, Spāniju un Itāliju paziņot, ka tās drīz atsāks vakcināciju ar šo vakcīnu.

Dānijas Sabiedrības veselības pārvaldes vadītājs Sērens Brostroms piektdien paziņoja, ka "AstraZeneca" Covid-19 vakcīnas izmantošana netiks atsākta vismaz līdz nākamajai nedēļai, jo vajadzīgs vairāk laika analīzei, vai vakcīna ir saistīta ar tromboemboliju.

Dānija "AstraZeneca" vakcīnas izmantošanu apturēja 11. martā uz 14 dienām. Šāds solis tiks sperts pēc tam, kad nomira kāda 60 gadus veca sieviete, kura bija potējusies ar "AstraZeneca" vakcīnu.

Norvēģijas Sabiedriskās veselības institūts paziņojis, ka "ņem vērā" EZA spriedumu, bet atzina par "pāragru" šobrīd nonākt pie galīga slēdziena. Institūts pavēstīja, ka nāks klajā ar saviem ieteikumiem nākamās nedēļas beigās.

"Vakcinācijas ar "AstraZeneca" [vakcīnu] paliks apturētas, līdz mums būs pilnīgs priekšstats par situāciju," medijiem sacīja institūta direktore Kamilla Stoltenberga.

Arī Norvēģijas kaimiņvalsts Zviedrija, kas ir ES dalībvalsts, paziņoja, ka pagaidām neatsāks apturēto potēšanu ar "AstraZeneca" vakcīnu.

"AstraZeneca" ir Lielbritānijā bāzēta Lielbritānijas un Zviedrijas farmācijas kompānija.

"Mēs izpētīsim informāciju, kas ietverta EZA pētījumā, un ceram, ka mēs varēsim nākamnedēļ izlemt par vislabāko veidu, kā izmantot šo vakcīnu nākotnē," sacīja Zviedrijas galvenais epidemiologs Anderss Tegnels.

Zviedrijas iestādes ir paziņojušas, ka viens cilvēks ir miris pēc "AstraZeneca" vakcīnas saņemšanas, bet nav tieši saistījušas šo nāves gadījumu ar vakcīnu.

""Bija asins receklis artērijās un vēnās ar smagu asiņošanu," paziņoja Zviedrijas medicīnas produktu aģentūra "Lakemedelsverket".

Norvēģijas mediķu grupa ceturtdien apgalvoja, ka ir atradusi saistību starp "AstraZeneca" vakcīnu un asins recekļiem pacientiem, kas nopietni saslimuši vai miruši dažas dienas pēc pirmās injekcijas.

"Mēs ieguvām rezultātus, kas var izskaidrot mūsu hospitalizēto pacientu klīnisko evolūciju," sacīja valsts slimnīcas Oslo direktors Pols Andrē Holme.

"Šie rezultāti atbalsta mūsu teoriju (..) ka šiem pacientiem bija stipra imūnreakcija, kas noveda pie antivielu veidošanās, kuras var ietekmēt trombocītus un novest pie tromba" jeb asins recekļa rašanās, viņš piebilda.

Atbildot uz jautājumu, vai nāvi izraisīja vakcīna, Holme sacīja: "Es šobrīd neredzu nekādi citu iespējamību." Viņš gan uzsvēra, ka tas vēl aizvien ir "indikatoru" jautājums.

Norvēģijas mediji vēstīja, ka šie rezultāti ir jauni un EZA tos nav ņēmusi vērā.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!